Streda 01. apríla. Meniny má Hugo

Ranný prehľad trhov 11. 2.

  • „Trh sa opäť pozerá na  grécky problém ako na „poloplný pohár vody“.
  • Medzinárodná energetická agentúra tvrdí, že tlaky na pokles cien ropy ešte nepominuli.
  • Investori budú pozorne sledovať dnešné zasadnutie ministrov financií eurozóny o Grécku.

Akcie

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v utorok rástli, keď investori začali opätovne dúfať, že Grécko sa dohodne s veriteľmi a zabráni sa jeho bankrotu. Tieto špekulácie vznikali po tom, keď sa na trhu objavili špekulácie, že Európska komisia by mohla byť prístupná na kompromis s Aténami a čoskoro bude pôvodný záchranný program predĺžený o ďalších šesť mesiacov. Nákupná nálada ostala na burzách aj po tom, čo nemecký minister financií Wolfgang Schauble poprel tieto správy. Trh  má totiž aspoň iskru nádeje a pozerá sa na grécky problém ako na“ poloplný pohár vody“ a čaká, s čím príde na dnešné rokovanie ministrov financií eurozóny grécky minister Yanis Varoufakis. Dopredu avizoval, že 70 percent reforiem z pôvodného plánu chce uskutočniť a zvyšné nahradiť inými opatreniami. Denník Wall Street Journal zároveň priniesol správy, že grécka vláda si „rozmyslela“ zastavenie privatizácie hlavného gréckeho prístavu Pireus.

Dlhopisy

Pozitívna nálada na akciových trhoch a rast pravdepodobnosti toho, že „grécka otázka“ bude vyriešená bez bankrotu krajiny znamenala pokles výnosov 10– ročných gréckych dlhopisov o vyše 50 bázických bodov pod 10– percentnú hranicu. Naopak výnosy dlhopisov bezpečných krajín ako Nemecka a USA mali tendenciu mierne rásť. Druhé menované podporili aj „jastrabie“ slová Jeffreyho Lackera a Johna Williamsa z FEDu. 

Komodity

 Zlato ako bezpečný prístav strácalo, keď obchodníci cítili istý ústup napätia okolo Grécka, kde existuje nádej, že sa dohodne s veriteľmi, hoci rokovania budú pomalé a komplikované. Trh zároveň špekuluje, že na konci februára, keď sa konči pôvodný záchranný program Atény nezbankrotujú a podarí sa im získať „premosťovacie financovanie“ na niekoľko mesiacov. Mínusom pre zlato bol aj rast očakávaní na zvyšovanie sadzieb FEDom už v lete.Ropa sa dostala opätovne pod predajný tlak, keď Medzinárodná energetická agentúra očakáva rast zásob ropy v tomto roku na historické maximá a súčasne vyhlásila, že ani postupná redukcia previsu ponuky nad dopytom koncom roka nemusí vyústiť do odstránenia tlakov na pokles cien.

Forex

Euro sa v prvej polovici dňa oslabilo pod 113 dolárových centov, keď si trh všímal rastúci úrokový diferenciál medzi výnosmi výnosmi v USA a eurozóne. Po správach, že Európska komisia by mohla predĺžiť záchranný program Grécka o ďalších šesť mesiacov spoločná mena straty mazala a vrátila sa nad 1,13 dolára,  keď trh vyčkáva aký výsledok prinesú dnešné rokovania medzi ministrami financií eurozóny.

Kľúčové očakávané udalosti

Pozornosť trh sa bude sústrediť na zasadnutie ministrov financií eurozóny, kde hlavným bodom bude grécka otázka.

Popoludnie ponúkne len slová prezidenta dallaského FEDu Richarda Fishera.

Dôležité správy z ekonomiky

„Grécka ultraľavicová strana Syriza predstavila návrh svojho 10-bodového plánu, ktorý má nahradiť 30% z podmienok zahrnutých v pôvodnom záchrannom balíčku. Zvyšných 70% chce Syriza dodržať.  Grécko predloží svoj plán na dnešnom zasadnutí ministrov  financií eurozóny – ECOFIN.

„Wolfgang Schäuble, nemecký minister financií dal opätovne najavo svoje znepokojenie z krokov Grécka. Schäuble povedal, že nevie ako zareagujú finančné trhy na ocitnutie sa Grécka mimo programu záchranného balíčka, pričom na adresu Tsiprasa sarkasticky dodal, že „možno on to vie lepšie.“ Ako Schäuble ešte neskôr dodal, žiadne rýchle rozuzlenie k súčasnej Gréckej dlhovej kríze nebude. Objavili sa totiž správy, že Európska komisia má Grécku ponúknuť 6-mesačný „preklenovací“ program.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas svojej návštevy Washingtonu povedala, že to čo zaváži, bude návrh „ktorý Grécko položí na stôl“ počas mimoriadneho zasadnutia ministrov financií eurozóny, ktoré sa koná dnes.

Francúzky minister financií Michel Sapin povedal, že „v prvom rade je potrebné rešpektovať rozhodnutie gréckych voličov a že túto vládu teda nemôžeme žiadať o to isté ako u predošlú.“ Ako dodal, „v druhom rade si Gréci musia uvedomiť pravidlá, ktoré existujú v Európe vo vzťahu s MMF, ECB a EÚ. Všetci sa musíme rešpektovať a bude priestor aj na dohodu.“ Jeho, ako aj slová mnohých iných vládnych predstaviteľov poukazujú na čoraz väčšiu ústretovosť.

Jeffrey Lacker, prezident richmondského FEDu vo svojom prejave k stavu americkej ekonomiky povedal, že zvyšovanie sadzieb je „atraktívnou možnosťou.“ Jeho slová potvrdil ďalší predstaviteľ FEDu John Williams, ktorý povedal, že krajina sa dostáva „bližšie a bližšie“ k stavu, kedy treba prehodnotiť výšku sadzieb.

Zaujalo nás

Lazard vidí 100 miliardové odpustenie gréckeho dlhu ako „primerané“

Matthieu Pigasse, šéf tímu spoločnosti Lazard, ktorý radí Grécku v otázke jeho dlhu, v utorok povedal, že zahraniční veritelia by mali krajine odpustiť dlh vo výške 100 miliárd eur. Pigasse však spôsob akým by dlh mal byť odpustený nespresnil.  Podľa firmy Lazard je odpustenie spomínaných 100 miliárd eur pre Grécko kľúčových v dosiahnutiu plánov určených medzinárodnými veriteľmi, kde má krajina  do roku 2020 docieliť podiel dlhu voči HDP na úroveň 120 %. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *