Pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Ranný prehľad trhov 11. 4. 2017

Investície 11.04.2017 | 09:19 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Finančné trhy v úvode týždňa len stagnovali pri prázdnom makrokalendári. Sýrske napätie na ne nemalo väčší vplyv.
  • Šéfka Fedu Janet Yellenová naznačila, že menová politika už nemusí byť tak uvoľnená.
  • Investorský sentiment v eurozóne najvyššie od augusta 2007.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v úvode týždňa len stagnovali, keď trhy nateraz nepanikárili z amerických raketových útokov na Sýriu. Jednoducho sú investori stále presvedčení, že ekonomika USA aj sveta je robustná, firemné zisky budú rásť a tak nemá trhy čo vykoľajiť.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americká výnosová krivka sa posunula mierne nadol po poznámkach Jamesa Bullarda z Fedu, že režim nízkeho rastu produktivity a samotnej ekonomiky sa tak skoro nezmení a preto sa centrálna banka nebude ponáhľať so zvyšovaním sadzieb. Výnosy dlhopisov eurozóny ostali nízko, keď sa šance na zvýšenie sadzieb ECB pred koncom roka úplne rozplynuli.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato stagnovalo, keď sa trhy nateraz neboja eskalácie napätia v Sýrii. Navyše obchodníci boli frustrovaní, keď si kov už po niekoľkí krát nedokázal udržať väčšie zisky. Trhy zároveň prihliadajú na solídny stav svetovej ekonomiky, ktorá potrebuje čoraz menej podpory od centrálnych bánk. Ropa opäť rástla, už šiesty obchodný deň v rade, k čomu čiastočne prispieva nervozita okolo Sýrie, no najmä opätovné uzatvorenie najväčšieho ropného poľa Sharara v Líbyi pre aktivitu povstalcov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízových trhoch bola relatívna nuda a nič zásadnejšieho sa nedialo.Dolár sa voči hlavných svetovým menám konsolidoval po predošlom piatkovom raste a to bolo všetko.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera neskoro večer mala vystúpenie šéfka Fedu Janet Yellenová, ktorá povedala, že primeraný stav menovej politiky je „bližšie k neutrálnej“ a dodala, že Fed nechce zaostávať za vývojom ( „we want to be ahead of the curve and not behind it“). Oveľa zaujímavejšie boli Yellenovej obavy o nezávislosť Fedu. V tejto súvislosti mala na mysli dva zákony, ktoré by mohol schváliť Kongres. Tie budú od Fedu vyžadovať mechanické nastavenie úrokových sadzieb podľa matematického pravidla a akékoľvek odchýlenie sa od neho by spustilo audit centrálnej banky. Okrem Yellenovej mal prejav aj jej kolega James Bullard, ktorý naznačil, že nie je dôvod ponáhľať sa so zvyšovaním sadzieb v USA pri nízkom raste produktivity a relatívne nízkom tempe ekonomického rastu vôbec, čo sa tak skoro nezmení.
  • Z dôležitejšich makrodát bola včera zverejnená len aprílová investorská dôvera Sentix v eurozóne, ktorá sa zvýšila medzimesačne o 3,2 bodu na 23,9 bodu, čo je najviac od augusta 2007.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavným dnešným zverejnením v Európe bude aprílový nemecký prieskum ZEW medzi finančnými analytikmi. V USA bude publikovaný len JOLTS report tvorby špecifických pracovných miest za február.

ZAUJALO NÁS

Zberateľské aktíva kupujú bohatí najmä pre potešenie

Hlavným dôvodom pre nákup luxusných zberateľských aktív, ako sú automobilové veterány, umelecké diela či vína, je osobné potešenie. Druhým a tretím hlavným dôvodom (s rovnakým počtom bodov) pre kúpu luxusných alternatívnych aktív je potenciál zhodnotenia a vyjadrenie svojho postavenia. Štvrtou najčastejšou príčinou je stať sa súčasťou komunity zberateľov. Až na piatom mieste je diverzifikácia portfólia a za ňou túžba stať sa expertom. Až na poslednom mieste sa umiestnil dôvod v podobe bezpečného prístavu pre kapitál. Vyplýva to z Wealth Reportu 2017 Knight Frank.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *