Sobota 23. marca. Meniny má Adrián

Ranný prehľad trhov 11. 4. 2018

Investície 11.04.2018 | 09:34 0 Komentárov
  • Prejav čínskeho prezidenta Xi Jinpinga priniesol na trhy úľavu a pokles rizika obchodnej vojny.
  • Ropa atakuje najvyššie úrovne od roku 2014 pri poklese jej zásob, robustnom dopyte, snahe Saudskej Arábie o dlhodobú spoluprácu OPECu a Ruska ako aj napätia okolo Sýrie.
  • Dolár v pozícii bezpečného prístavu oslabuje, zlato však rastie.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy sa včera výrazne odrazili po tom, ako vystúpenie čínskeho prezidenta Xi Jinpinga o otváraní sa Číny svetu, znížení ciel na vybrané produkty, zlepšenie prístupu zahraničných firiem na domáci trh pri zlepšení ochrany práv duševného vlastníctva znížilo obavy z vypuknutia obchodnej vojny v plnej sile. Plusom pre akcie bolo aj presvedčivé vystúpenie zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výrazné zlepšenie averzie voči riziku ako aj zverejnenie vyššieho ako očakávaného rastu cien výrobcov v Spojených štátov sa pretavilo do odrazu výnosov dlhopisov tejto krajiny.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato rástlo, napriek zlepšeniu sentimentu na trhoch, za čím stál slabší dolár. Čiastočne k tomu mohlo prispieť aj napätie v Sýrii, kde Západ zvažuje útok na sily prezidenta Bašara Asada, ktorého obviňujú z použitia chemických zbraní. Asad je pritom spojencom Kremľa. Ropa sa pohybuje okolo maxím z roka 2014, keď Brent prekonal hranicu 70 dolárov. Jednak za tým stojí slabší dolár a nervozita na Strednom Východe, ale aj robustný dopyt po komodite pri najrýchlejšom raste svetového hospodárstva od začiatku ostatnej dekády a pokles svetových zásob na úroveň dlhodobého päťročného priemeru krajín OECD. Zároveň Saudská Arábia naznačila ochotu dlhodobej spolupráce OPECu Ruska a ďalších krajín ohľadne výšky produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa dostal pod predajný tlak voči košu hlavných svetových mien, napriek tomu, že riziko obchodnej vojny výrazne pokleslo a napriek zverejneniu rýchlejšieho rastu cien výrobcov v Spojených krajinách za marec. Jednoducho na trhoch prevážilo správanie, že rast ochoty podstupovať riziko je pre zelenú bankovku ako bezpečný prístav negatívne, hoci v predošlých týždňoch to platilo presne naopak.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Po včerajšom prejave čínskeho prezidenta Xi Jinpinga o väčšej otvorenosti čínskej ekonomiky sa na rovnakú tému vyjadril aj šéf PBOC – čínskej centrálnej banky Yi Gang, ktorý chce do roka otvoriť prepojenie búrz Londýn – Šanghaj a dovoliť zahraničným investorom viac investovať do miestneho finančného sektora, pričom chce, aby úrokové sadzby na juany boli viac stanovované trhovo.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené index spotrebiteľských cien a index cien výrobcov  v Číne za marec. Medziročný rast spotrebiteľských cien dosiahol 2,1 percenta, pričom konsenzus čakal miernejšie spomalenie o 0,3 percenta na 2,6 percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu. Index cien výrobcov medziročne vzrástol o 3,1 percenta, pri o dve desatiny vyššom očakávaní.
  • Investorov v Európe môže zaujať prejav prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho vo Frankfurte.
  • V USA budú zverejnené inflačné čísla podľa indexov spotrebiteľských cien za marec.
  • Okrem toho bude vo večerných hodinách zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu v marci, ktorá by mohla konkretizovať nálady vo Výbore pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorý rozhoduje o nastavení monetárnej politiky.

ZAUJALO NÁS

Venezuela ešte v septembri prestala platiť veriteľom

Podľa údajov Venezuelskej národnej banky, krajina na čele s Nicolasom Madurom prestala ešte v septembri minulého roku vyplácať kupóny držiteľom štátnych dlhopisov. Dáta ukazujú, že zahraničné platby v stovkách miliónov dolárov mesačne, ktoré sú totožné s financovaním dlhu krajiny, poklesli na niekoľko desiatok miliónov dolárov. Údaje o zahraničných platbách pri tom centrálna banka väčšinou zverejňovala formou pomeru, čo odhaľovalo menej informácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *