Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 11. 6. 2019

Investície 11.06.2019 | 10:25 0 Komentárov
  • Akciové trhy pokračovali v raste napriek vyhrážkam amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že ak jeho čínsky náprotivok Xi Jinping nenavštívi stretnutie G20, uvalí ďalšie clá na čínske dovozy. Čínske média však dnes ráno už naznačovali, že obaja prezidenti sa stretnú.
  • Podpredseda talianskej vlády a líder hnutia Liga Matteo Salvini naznačil ochotu dohodnúť sa s EÚ ohľadne fiškálnych otázok.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie sa aj v úvode týždňa niesli na víťaznej vlne, keď si pripísali mierne zisky, pričom americký bluechip index Dow Jones rástol šiesty deň v rade. Optimizmus na trhy vlial americký prezident Donald Trump, ktorý na kroky Mexika, ktoré v snahe zastaviť príliv stredoamerických migrantov poslalo šesťtisíc vojakov na svoju hranicu s Guatemalou, reagoval odložením colných taríf na mexický dovoz na neurčito. Mierne zneistenie prišlo potom, keď pohrozil ďalšími clami voči Číne, ak nedôjde k stretnutiu s jeho čínskym náprotivkom, Xi Jinpingom, na najbližšom summite G20. Uvoľnenie napätia medzi USA a Mexikom podporilo aj akciové trhy na starom kontinente, ktoré uzatvárali taktiež v zelených farbách. Výraznejšie zisky limitovali slabé ekonomické údaje z Veľkej Británie, keď v apríli prudko poklesla priemyselná produkcia, za čím stál hlavne prepad vo výrobe automobilov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Znížená averzia voči riziku po zdanlivom konci americkej colnej hrozby voči Mexiku, dostala pod tlak ceny štátnych dlhopisov, čo sa prejavilo v odraze ich výnosových kriviek.

KOMODITNÉ TRHY

Chuť investorov na rizikovejšie aktíva nepriala ani zlatu, ktoré zastavilo svoju deväťdňovú rally a pod tlakom silnejšieho dolára stratilo jedno percento. Snaha o predĺženie produkčných obmedzení zo strany štátov OPEC+ nedopomohla rope, nakoľko Rusko zostáva opatrné či podporí pokračujúcu nižšiu produkciu, pretože sa obáva že by mohlo stratiť svoj podiel na globálnom trhu na úkor USA. Znepokojenie prináša aj pretrvávajúci obchodný spor medzi USA a Čínou, ktorý  by mohol negatívne ovplyvniť dopyt po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár reagoval na zakopanie vojnovej sekery medzi Spojenými štátmi a Mexikom miernym posilnením voči svojim priamym konkurentom. Euro posilnené holubičím tónom ECB si udržiavalo naďalej svoju pozíciu z minulého týždňa.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené čínske dáta zahraničného obchodu za máj, ktorého prebytok výrazne narástol na 41,16 miliardy dolárov z predchádzajúceho aprílového prebytku vo výške 13,84 miliardy dolárov, keď exporty medziročne rástli o 1,1 percenta pri očakávaní kontrakcie a naopak importy poklesli o 8,5 percenta, pričom konsenzus trhu čakal polovičnú kontrakciu.
  • Okrem toho boli z Veľkej Británie publikované dáta aprílovej priemyselnej produkcie, ktorá zaostala za očakávaním a medzimesačne poklesla o 2,7 percenta pri medziročnom páde o jedno percento. Sklamaním boli aj dáta stavebnej produkcie z krajiny za rovnaký mesiac.
  • Americký prezident Donald Trump obnovil svoj agresívny slovník voči Fedu. Centrálna banka ho nepočúva a dal do pozornosti ako čínski lídri vedia mať vplyv na konanie lokálnej centrálnej banky PBOC.
  • Taliansky premiér Giuseppe Conte vyhlásil, že padne vláda, ak nedokáže urobiť kompromis s EÚ ohľadne rozpočtu. Podpredseda vlády Matteo Salvini, líder strany Liga povedal, že konfrontácia s EÚ ohľadne fiškálnych otázok je to posledné, čo by chcel. Zdá sa tak, že obe strany, ak urobia ústupky, mohli by sa dohodnúť.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia bude zverejnená séria dát z britského pracovného trhu za apríl respektíve máj vrátane miery nezamestnanosti a rastu miezd.
  • Popoludní budú publikované len májové ceny výrobcov zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Kapské Mesto chce vodu z Antarktídy

Juhoafrické Kapské Mesto sa od roku 2015 borí s problémom nedostatku vody, čo by mohla vyriešiť ľadová kryha z Antarktídy. Počíta sa s tým, že by stačilo prepraviť kus ľadu o dĺžke jedného kilometra, šírke 500 metrov a výške 250 metrov, ktorý by dokázal vykryť až pätinu ročnej spotreby v meste. Projekt už zastrešili dve juhoafrické banky a švajčiarska vodárenská spoločnosť Water Vision. Potrebná čiastka na realizáciu sa šplhá k 200 miliónom dolárov. Problémom na úspešné realizovanie projektu môže byť cena vody, ktorá sa získa z ľadovca, pretože tá bude pravdepodobne 3-krát drahšia ako z konvenčných zdrojov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *