Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 11. 7. 2017

Investície 11.07.2017 | 09:24 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Výpredaje na dlhopisových trhoch sa nateraz zastavili.
  • Nigérii a Líbyi by mohla byť zrušená výnimka z dohody OPECu.
  • Zlato naďalej pod tlakom na päťmesačných dnách.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch sa v úvode týždňa odrazili nahor po tom, ako sa zastabilizovali ceny na dlhopisových trhoch, pričom na trhoch bolo naďalej cítiť dozvuky piatkového silného júnového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch zastavili svoj prudký rast z ostatných dvoch týždňov, keď sa medzi investorov opätovne vrátili určité pochybnosti ako rýchlo by mohla byť menová politika na celom svete normalizovaná pri vlažných inflačných tlakoch.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo v defenzíve na päťmesačných minimách, keď inflácia vo svete nie je veľká, globálny ekonomický rast na šesťročných maximách a Fed by mal pokračovať a ostatné centrálne banky začať s uťahovaním monetárnej politiky. Ropa len stagnovala, keď na jednej strane proti rastu hovoril rast počtu aktívnych ropných súprav v Spojených štátoch a vysoká produkcia Líbye a Nigérii, na druhej strane sa začali objavovať špekulácie, že posledným dvom menovaným krajinám by mohla byť zrušená výnimka z dohody OPECu o znižovaní produkcie už na najbližšom stretnutí veľkých producentov v ruskom Petrohrade koncom júla.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro ostalo voči doláru stabilné, keď na devízových trhoch chýbali väčšie impulzy k pohybu týchto mien.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čínske inflačné júnové dáta poukázali na rast spotrebiteľských cien o jednu desatinu pomalšie ako očakával trh, keď medziročne vzrástli o 1,5 percenta. Rast cien producentov medziročne vzrástli podľa očakávaní o 5,5 percenta.
  • V eurozóne bola zverejnená Sentix dôvera investorov za mesiac júl. Dôvera oproti minulému mesiacu poklesla o jednu desatinu, no prekonala očakávanie poklesu s hodnotou 28,3 bodov. Investori začínajú pomýšľať na uťahovanie monetárnej politiky v eurozóne, vzhľadom potenciálne obnovenie jej rastu. Investície na starom kontinente tak začínajú pôsobiť konkurencieschopnejšie z globálneho hľadiska.
  • Včera mal vystúpenie Benoit Coeure z ECB, ktorý sa pozitívne vyjadroval o súčasnom stave ekonomiky eurozóny, no zároveň nezabudol podotknúť, že je potrebné byť pripravený na ďalší šok, ktorý určite príde, hoci možno o päť rokov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes je deň centrálnych bankárov. Vystúpenie budú mať Benoit Coeure z ECB, Andy Haldane a Ben Broadbent z Bank of England ako aj John Williams a Laela Brainardová z Fedu.

ZAUJALO NÁS

Paradox historickej vedomosti

Niet pochýb, že vďaka technologickému pokroku sa svet stal prepojenejším, menším a aj pochopiteľnejším. No nestal sa viac predpovedateľným, čo opisuje pod pojmom paradoxu historickej vedomosti historik Yuval Noah Harari vo svojej knihe Homo Deus. Píše, že čím viac informácií máme, tým lepšie dokážeme pochopiť minulosť a súčasnosť. No rýchle a hlboké pochopenie konania znamená aj bleskové zmeny nášho správania a zastarávanie vedomostí ako nikdy predtým, čo znižuje pochopenie budúcnosti.

Túto teóriu možno aplikovať aj na finančný svet. Nové neprebádané ziskové obchodné stratégie sú v modernom veku dynamicky kopírované, čím rýchlo strácajú svoju výhodu a prestávajú zarábať. Výsledky volieb, ktoré majú vplyv aj na trhy sú čoraz náročnejšie predpovedať, aj vďaka existencii nových sociálnych sietí, kde možno rýchlo prostredníctvom cielenia ovplyvniť verejnú mienku.

Z tohto uhľa pohľadu sa preto nemožno čudovať výsledkom nedávneho prieskumu UBS Investor Watch, kde až 82 percent respondentov uviedlo, že žijeme v najnepredpovedateľnejšom čase v histórii. A to paradoxne napriek tomu, že volatilita v jednotlivých segmentoch finančného trhu je výrazne podpriemerná podobne ako kolísavosť rastu trend – určujúcej americkej ekonomiky, pričom biznis nálada je na cyklických maximách.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *