Stvrtok 04. júna. Meniny má Lenka

Ranný prehľad trhov 11. 7. 2019

Investície 11.07.2019 | 09:54 0 Komentárov
  • Americký akciový index S&P 500 sa prvýkrát v histórii dostal nad tritisícbodovú métu, keď hlava Fedu Jerome Powell jasne signalizoval skoré zníženie sadzieb. Trhy skalopevne očakávajú tento krok už na konci júla.
  • Výnosy amerických dlhopisov reagovali na holubičo prijaté Powellovo vystúpenie poklesom, zlato rastom a dolár oslabením sa.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie včera stanovili nové rekordy, keď sa širšiemu indexu S&P 500 podarilo prvýkrát prekonať magickú hranicu 3000 dolárov. Uzatváral síce nakoniec pod ňou, ale i tak si pripísal takmer pol percenta. Darilo sa aj technológiám, ktoré potiahli predovšetkým akcie gigantov Amazon, Microsoft a Apple. Pozitívnu náladu na trhy vniesol šéf Fedu Jerome Powell, ktorý vo svojom prejave v Kongrese naznačil, že centrálna banka je ochotná znížiť úrokové sadzby za účelom podpory ekonomiky, ktorá vykazuje trhlinu najmä kvôli obchodnej vojne a pre nedostatočnú infláciu. K rastu akcií prispela i zverejnená zápisnica z júnového zasadnutia Fedu. K skorému zníženiu úrokových sadzieb sa na ňom totiž priklonilo viacero jeho členov. Pravdepodobnosť júlového zníženia sadzieb o 0,25 percenta, s ktorou počíta trh, tak opäť vyskočila na 100 percent. Európske akciové trhy počas obchodovania neboli ovplyvnené dianím v Amerike a ešte len s napätím vyčkávali na Powellovo vystúpenie. Negatívne ich však ovplyvnilo zníženie prognózy rastu Európskou komisiou v EÚ ako aj v eurozóne pre rok 2020. Prognóza pritom opäť upozorňuje na nebezpečenstvo plynúce z protekcionizmu v zahraničnom obchode, či neistotu súvisiacu s medzinárodnou politikou.

DLHOPISOVÉ TRHY

Holubičí prejav šéfa Fedu Jeromeho Powella, ktorý uviedol, že centrálna banka je pripravená konať „podľa potreby“ na udržanie ekonomického rastu, spôsobil prudký pokles krátkodobých výnosových kriviek štátnych dlhopisov. Výnos amerických dvojročných dlhopisov, ktoré sú najviac citlivé na zmenu politiky Fedu, klesol o sedem bázických bodov k 1,8 percentám. Výnos 10-ročných dlhopisov zostal stabilný nad dvojpercentnou hranicou. Naopak prudko poskočili výnosy európskych dlhopisov, keď trh pokračoval v korekcii z predchádzajúcich miním hlboko pod nulou.

KOMODITNÉ TRHY

Oslabujúci dolár a klesajúce výnosy na dlhopisoch vrátili cenu zlata nad hranicu 1400 dolárov. Štvrtý po sebe idúci pokles zásob ropy na americkom trhu v minulom týždni o takmer 10 miliónov barelov, vystrelili cenu ropy, ktorá si pripísala takmer päť percentné zisky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na holubičie komentáre predsedu Rady guvernérov Fedu Jaya Powella reagoval dolár svojím oslabovaním a ústupom zo svojich trojtýždňových maxím. Z toho ťažilo euro, ktoré voči americkej mene posilnilo o takmer pol percenta.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou stredy na ktorú čakali trhy už od začiatku týždňa bolo vystúpenie hlavy Fedu Jerome Powella pred Kongresom. Časť trhových hráčov sa obávala, že jeho prejav nebude dostatočne holubičí, bude odmeranejší a bude chcieť krotiť veľké očakávania znižovania sadzieb centrálnou bankou. Tento scenár sa nenaplnil. Jeho prednes posilnil očakávania, že Fed by mohol konať už na konci tohto mesiaca a znížiť sadzby. Konštatoval, že riziká smerom nadol sa pre ekonomiku v ostatných mesiacoch zvýšili, najmä z medzinárodného (externého) prostredia. Ekonomické momentum sa v niektorých hlavných svetových ekonomikách spomalilo, čo môže negatívne ovplyvniť aj Spojené štáty, dodal. Navyše spomenul aj viaceré nevyriešené otvorené otázky, ktoré predstavujú riziká. Sem patrí doriešenie obchodného sporu s Čínou, dlhový strop a brexit. A spomenul aj slabú infláciu, ktorá by mohla byť viac trvácna. Sčítané a podčiarknuté, dosť dôvodov na ospravedlnenie skorého preventívneho zníženia sadzieb, napriek tomu, že ekonomika napriek signálom spomalenia, rastie stále solídnym tempom so silným trhom práce. Najmä keď chce Fed zabrániť jeho spomaleniu a dráždi ho utlmená inflácia.
  • Včera bola zverejnená zápisnica z júnového zasadnutia Fedu, ktorá posilnila očakávania zníženia úrokových sadzieb Fedom v najbližšom čase. Viacero predstaviteľov centrálnej banky totiž poznamenalo, že zníženie úrokových sadzieb by mohlo pomôcť tlmiť efekt možného budúceho nepriaznivého šoku na ekonomiku. Navyše bankári sa zhodli na tom, že riziká smerom nadol pre ekonomický výhľad sa zvýšili- najmä tie, ktoré súvisia s obchodnou vojnou a spomaľovaním externého prostredia.
  • Včera dopoludnia bola zverejnená séria čísel s Veľkej Británie, ktorá potvrdila strácajúce sa momentum ekonomického rastu. Medziročné rast priemyselnej produkcie v máji zaostal za konsenzom, stavebná produkcia spomalila tempo rastu oproti aprílu. Deficit obchodnej bilancie sa znížil, čo však môže signalizovať slabosť domáceho dopytu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy sa dnes budú sústrediť najmä na inflačné čísla za jún. Dopoludnia boli zverejnené z Nemecka, ktoré ukázali odraz medziročného tempa rastu cien na 1,5 percenta z májových 1,3 percenta. Stále však ide o určité utlmenie oproti začiatku roka. Popoludní budú zverejnené čísla rastu spotrebiteľských cien zo Spojených štátov, kde bude za rovnaký mesiac zverejnený aj rast miezd.
  • Aj dnes pokračuje v Kongrese vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella a na iných miestach v krajine budú mať svoje vystúpenia aj ďalších americkí centrálni bankári.

ZAUJALO NÁS

Virgin Galactic miery na burzu

Investorom do netradičných titulov sa v tomto roku naskytne nová príležitosť kam vložiť svoje peniaze. Po pätnástich rokoch od svojho založenia totiž chystá vstup na burzu spoločnosť Virgin Galactic, jeden z priekopníkov vesmírnej turistiky. Pokiaľ k vstupu na burzu skutočne dôjde, spoločnosť miliardára Richarda Bransona bude prvou verejne obchodovanou spoločnosťou zameranou na kozmické lety pre súkromné osoby.

Virgin Galactic si od transakcie za 800 miliónov dolárov sľubuje zisk finančných prostriedkov potrebných pre spustenie prvých komerčných štartov vesmírnych lodí a dosiahnutie ziskovosti projektu. Doteraz spoločnosť predala 600 leteniek do vesmíru po 250 tisíc dolárov, v celkovej hodnote 150 miliónov dolárov.

Stanislav Hudec, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *