Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ranný prehľad trhov 11. 8. 2017

Investície 11.08.2017 | 10:39 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Akciové trhy prelomili nízku volatilitu prudkým poklesom.
  • Dopyt po bezpečných prístavoch stále rastie.
  • Konflikt medzi USA a Severnou Kóreou sa naďalej vyostruje.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy prelomili nízku volatilitu posledných 15 dní vo veľkom štýle. Pokles o takmer 1,5 percenta zapríčinila naďalej vyostrujúca sa situácia medzi Severnou Kóreou a USA. Severná Kórea totiž pohrozila USA, že zvažuje výstražné odpálenie rakiet do blízkosti americkej vojenskej základne v Guame. Olej do ohňa navyše prilial aj prezident USA Donald Trump, ktorý ešte zosilnil svoju rétoriku slovami, že sa im stanú veci, ktoré by nepovažovali za možné. Európske akciové trhy mali rovnaké smerovanie, klesajúc naprieč všetkými sektormi na najnižšiu úroveň od marca.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dopyt po štátnych dlhopisoch pokračoval, pričom výnosy klesli najmä na amerických desaťročných dlhopisoch a nemecké ich pomalším tempom nasledovali. Výnosy amerických štátnych dlhopisov sa tak posunuli na viac ako mesačné minimá pri stupňujúcom sa napätí geopolitickej situácie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato opäť pripisovalo zisky po prechode investorov z rizikových aktív do bezpečnejších alternatív. Žltý kov si tak pripísal sedem desatín percenta, čím sa jeho týždenný zisk posunul nad dvojpercentnú hranicu a jeho cena na deväťtýždňové maximá. Rope vymazala zisky z predošlého dňa a to aj napriek prognózy OPECu zvýšeného dopytu po rope ako aj záväzku Iraku a Saudskej Arábie dodržiavať dohodnuté produkčné obmedzenia.

DEVÍZOVÉ TRHY

Devízové trhy boli napriek geopolitickým faktorom len minimálne zmenené. Americký dolár mierne oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, zatiaľ čo euro voči doláru či britskej libre posilňovalo.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V USA boli zverejnené pravidelné týždňové reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 5. Augustom vzrástli o 3 tisíc na 244 tisíc, pričom konsenzus očakával mierny pokles na 240 tisíc. Žiadosti sa však naďalej nachádzajú hlboko pod hranicou 300 tisíc, ktorá je vnímaná ako signál zdravého trhu práce už po 127 po sebe idúci týždeň. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 29. Júlom poklesli o 16 tisíc na 1951 tisíc.
  • Šéf Newyorského Fedu William Dudley včera vo svojom vystúpení poznamenal, že očakáva lenivý rast inflácie v USA, sprevádzanú uťahujúcim sa trhom práce. Myslí si preto, že by Fed mohol pristúpiť ešte k jednému zvýšeniu úrokovej sadzby v tomto roku ako aj začať s redukciou bilancie centrálnej banky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Investori sa dnes budú sústrediť na inflačné čísla z USA za mesiac júl.
  • Dnes už boli zverejnené finalizované indexy spotrebiteľských cien v Nemecku za mesiac júl, ktoré ukázali nezmenené tempo rastu medzimesačne 0,4 percenta a medziročne 1,7 percenta.

ZAUJALO NÁS

Americká vláda chce redefinovať kto je bohatý

Súčasťou daňovej reformy v USA by mala byť aj nová definícia bohatých domácností. Doteraz bola táto hranica nastavená na kombinovaný príjem zosobášeného páru na 450 tisíc dolárov, po ktorej sa kvalifikovali na 39,5 percentnú federálnu daň z príjmu. Predošlá administratíva na čele s Barackom Obamom pri tom chcela znížiť túto hranicu na ročný príjem 250 tisíc dolárov. Súčasná vláda chce taktiež posunúť hranicu nižšie, pri čom však plánuje znížiť sadzbu dane.  

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *