Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Ranný prehľad trhov 11. augusta

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Pokles cien ropy neprial akciovým trhom.
  • Nákupný program Bank of England naďalej tlačí výnosy vládneho dlhu nadol.
  • Americký trh práce podľa júnového JOLTS reportu naďalej vykazuje silu.
  • Dolároví miliardári držia hotovosť v objeme brazílskeho HDP.

Akciové trhy

Európskym akciovým trhom sa v strede týždňa nedarilo zotrvať v ziskovom teritóriu, keď obnovenie poklesu cien ropy a nepresvedčivá séria korporátnych výsledkov tlačili investorský sentiment smerom nadol. Nedarilo sa ani americkým akciovým trhom, ktoré ustupovali zo svojich historických maxím, keď aj na Wall Street zavážil pokles cien ropy a korporátne výsledky.

Dlhopisové trhy

Výnosy európskych vládnych dlhopisov na čele s britskými giltmi včera hromadne klesali, keď britiská centrálna banka naďalej čelí nedostatku likvidity na dlhopisových trhoch, čo jej hneď úvodom znemožňuje splniť svoj nákupný program. Výnos britského 10-ročného dlhopisu klesol už na takmer pol percenta, pričom výnosy britských vládnych dlhopisov s kratšou splatnosťou sa obchodovali chvíľami aj v negatívnom teritóriu. Ceny rástli aj u vládneho dlhu USA, kde okrem programu kvantitatívneho uvoľňovania britskej centrálnej banky zavážila aj aukcia 10-ročných vládnych dlhopisov.

Komoditné trhy

Včerajšie obchodovanie prialo zlatu, ktoré podporili americké makrodáta v podobne slabšej pracovnej produktivity, klesajúcej už tretím kvartálom v rade. Okrem toho, spotová cena paládia a platiny prudko narástla, pričom prvé menované dosiahlo 14-mesačných maxím. Ceny ropy klesali aj v piatok, keď zásoby ropy v USA podľa tamojšieho vládneho úradu pre energetiku (Department of Energy) došlo pri očakávanom poklese k rastu ropných zásob. Okrem toho k obavám ohľadom globálneho prebytku ropy pridávali aj dáta poukazujúce na rekordné júlové objemy produkcie zo strany Saudskej Arábie.

Devízové trhy

Dolár včera voči väčšine svetových mien oslaboval, keď investori reagovali na pokles výnosov amerického dlhu a vyčkávali na blížiaci sa prejav šéfky Fedu Janet Yellenovej. Dolár tak voči euru vymazával svoje zisky z minulého piatku a paneurópska mena voči doláru včera stúpla o pol percenta na 111,8 dolárového centu. Euro voči libre sa pri pokračujúcom oslabovaní britskej meny dostalo už takmer na 86 pencí za euro. 

Dôležité správy z ekonomiky

Zo včerajších makrodát zaujal počet vytvorených pracovných miest v USA podľa júnového JOLTS reportu, ktorý medzimesačne po revidácii vzrástol o 110-tisíc na 5,62 milióna, pričom nahor revidovaná májová hodnota dosiahla 5,514 milióna – o 14-tisíc viac ako hovoril prvotný odhad. Počet otvorených pozícií v USA podľa JOLTS vzrástol už piaty krát v tomto roku spolu s počtom prijatých zamestnancov. Tieto čísla podporujú predošlé pozitívne signály z trhu práce, zatiaľ čo USA sa blíži k úrovni nezamestnanosti spred finančnej krízy.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno budú v Číne publikované júlové dáta priemyselnej produkcie a maloobchodných tržieb.
  • V Európe je dnešný makrokalendár prázdny na dôležité zverejnenia.
  • V Spojených štátoch budú dnes investori sledovať len pravidelné čísla nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Zaujalo nás

Dolároví miliardári držia hotovosť v objeme brazílskeho HDP

Svetoví dolároví miliardári držia v hotovosti viac ako 1,7 bilióna dolárov, čo je najviac od začiatku meraní v roku 2010. Rast rizík pre globálnu ekonomiku donútil 2473 svetových dolárových miliardárov aby držali až 22,2 percenta svojich aktív v hotovosti. Vyplýva to z prieskumu od spoločnosti Wealth-X Billionaire Census. Úzka skupina miliardárov v ostatnom období ťažila aj z nárastu tzv. likvidných udalostí, ako korporátne fúzie a akvizície. Dokopy tak svetoví miliardári držia hotovosť o veľkosti Brazílskeho hrubého domáceho produktu. 

Výsledky prieskumu Wealth-X sú v súlade s ostatnými dátami, keď nedávna štúdia od UBS minulý mesiac poukázala, že majetní Američania držia v hotovosti až pätinu svojich portfólií, čo je v súlade s priemerom po roku 2008. Čoraz viac Američanov však zvažuje odklon smerom k hotovosti z dôvodu neistoty a obáv ohľadom amerických prezidentských volieb. 

Ako však história ukázala, aj napriek turbulenciám na finančných trhoch, je hotovosť z dlhodobého hľadiska tou najmenej lukratívnou formou pre zhodnotenie majetku.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *