Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 11. novembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Bluechipsový akciový index Dow Jones na historických maximách.
  • Averzia investorov voči riziku klesá v podobe rastúcich výnosov štátnych dlhopisov.
  • Rastúca pravdepodobnosť zvýšenia úrokovej sadzby Fedom v decembri.

Akciové trhy

Na svetových akciových trhoch panovala včera nákupná nálada pričom americký index Dow Jones sa posunul na nové historické maximá, keď opadá panika zo zvolenia Donalda Trumpa za nového amerického prezidenta. Trhy sa koncentrujú najmä na pozitívne body jeho predvolebného programu v podobe znižovania daní, veľkých fiškálnych stimulov a deregulácií, čo pomôže zrýchliť hospodársky rast nielen v USA ale aj vo zvyšku sveta. Zároveň medzi investormi panuje nádej, že najkontroverznejšie Trumpove návrhy v oblasti imigrácie či protekcionizmu nakoniec nevstúpia do praxe. Technologickým akciám sa však nedarilo, keď sa v kontexte poklesu cien štátnych dlhopisov zvýraznili ich prestrelené valuácie.

Dlhopisové trhy

Výnosy na dlhopisových trhoch výrazne rástli, za čím stál pokles averzie voči riziku medzi investormi. Očakávanie veľkých fiškálnych stimulov a znižovanie daní v USA od novej administratívy Donalda Trumpa zároveň zvyšuje inflačné očakávania, čo tlačí ceny dlhopisov nadol podobne ako obnova silného presvedčenia trhov, že Fed by mohol v decembri zvýšiť sadzby.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav strácalo, k čomu pomohlo aj posilnenie sa dolára a trhové nacenenie 80-percentnej pravdepodobnosti zvýšenia sadzieb Fedom na konci roka pri pozitívnom pohľade trhov na budúce ekonomické opatrenia nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ropa bola pod tlakom, keď rastie nervozita obchodníkov z toho, že OPECu sa nepodarí definitívne dohodnúť na obmedzení produkcie, hoci ruský minister pre ropný priemysel Alexander Novak povedal, že vidí rastúce šance na dohodu.

Devízové trhy

Dolár sa posilňoval voči väčšine hlavných svetových mien, keď trhy započítavajú prijatie silných prorastových ekonomických opatrení novým republikánskym vedením Spojených štátov, čo zároveň zvýši inflačné tlaky a vyvolá potrebu prísnejšej menovej politiky Fedu.

Dôležité správy z ekonomiky

Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 4. novembrom klesli o 6 tisíc pod očakávania trhu a dostali sa na úroveň 254 tisíc. Pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 29. októbrom naopak vzrástli o 18 tisíc na 2041 tisíc, napriek očakávaniam poklesu na 2025 tisíc. Štvortýždňový priemer nových žiadostí na úrovni 260 tisíc sa navyše nachádza pod ročným priemerom 266 tisíc. Nové žiadosti sa zároveň nachádzajú už po 88 po sebe nasledujúci týždeň pod úrovňou 300 tisíc. Silný trh práce v USA podporujú aj zamestnávatelia, ktorí preferujú súčasných zamestnancov a zabraňujú tak vyššej fluktuácii.
Včera mali vystúpenie traja centrálni bankári Fedu, ktoré boli po zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta pozornejšie ako obvykle sledované. John Williams si ponechal jastrabí slovník, keď povedal, že centrálna banka je blízko dosiahnutia svojich cieľov a má zmysel zmierniť menovú akomodáciu. James Bullard takisto povedal, že december je rozumným časom, kedy by mohlo prísť k zvýšeniu sadzieb. Súčasne Jeffrey Lacker povedal, že veľké fiškálne stimuly, ktoré plánuje nová administratíva Donalda Trumpa dávajú silné dôvody pre zvyšovanie sadzieb. Trh v súčasnosti kalkuluje s vyše 80-percentnou pravdepodobnosťou takéhoto kroku v decembri na základe cien futures.
Včera malo prejav aj niekoľko centrálnych bankárov ECB, zaujali nás najmä Jens Weidmann ako hlava nemeckej Bundesbanky a Vitor Constancio ako viceprezident ECB. Šéf nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann sa nechal počuť, že súčasná politická neistota okolo brexitu a zvolenia Donalda Trumpa za nového prezidenta USA by mohla mať vplyv na ekonomický rast. Súčasne však Weidmann odporúča ostať pokojný vzhľadom na prvý Trumpov rozumný povolebný prejav. Ohľadne menovej politiky ECB povedal, že nevidí žiadne dôvody prečo by mala nechať inflačný vývoj prestreliť ako kompenzáciu za nízku infláciu v predchádzajúcich rokoch. Viceprezident ECB Vitor Constancio vyjadril presvedčenie, že obnova ekonomiky eurozóny bude pokračovať pri poklese miery nezamestnanosti na jednociferné úrovne pričom ECB bude k tejto obnove naďalej prispievať uvoľnenou menovou politikou. Rovnako priznáva zvýšenú politickú neistotu.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Trhy dnes budú sledovať zverejnenie finalizovaných indexov spotrebiteľských cien (CPI) Nemecka za október.
  • V USA bude zverejnený októbrový spotrebiteľský sentiment podľa University of Michigan.

Zaujalo nás

Flash crash trader sa priznal k trhovej manipulácii

Navinder Singh Sarao, britský obchodník na burze, sa priznal k úmyselnej manipulácii trhu pre vlastné obohatenie. Stal sa tak druhou osobou obvinenou z kriminálnej manipulácie americkýh trhov futurít, ktoré prispeli k tzv. flash crashu Wall Streetu v roku 2010. Na trh totiž zadal enormné predajné pokyny, ktoré stlačili trhové ceny. Následne tieto pokyny zrušil a nakúpil kontrakty pri nižších cenách.

37 ročný Navinder, ktorý obchodoval z rodičovského domu blízko Londýna na Chicago Mercantile Exchange (CME), má zaplatiť komisii pre obchodovanie komoditných futurít 38 miliónov amerických dolárov v sankciách, spolu s permanentným zákazom obchodovania na burze. Americkej vláde navyše zaplatí 12,9 milióna amerických dolárov, ktoré získal ilegálnym obchodovaním.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *