Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 12. 1. 2018

Investície 12.01.2018 | 09:40 0 Komentárov
  • Americké akcie opäť prepisovali historické maximá.
  • ECB naznačila v zápisnici zmenu jazyka, ktorý bude reflektovať zlepšujúcu sa ekonomiku a odraz inflácie.
  • Ropa Brent sa včera posunula na nové trojročné maximá nad 70 dolárovú hranicu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy po jednom dni prestávky vo štvrtok opäť rástli a prepisovali historické maximá, keď reagovali na solídny začiatok korporátnej výsledkovej sezóny za štvrtý kvartál minulého roka. Pomohol im aj fakt, že Čína označila správy o tom, že chce obmedziť či zastaviť nákupy amerických štátnych dlhopisov za nepodložené. Európske akcie ostali pod tlakom pre ďalšie posilnenie sa eura.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov zastavili svoj prudký rast po tom, ako sa ukázali správy agentúry Bloomberg o tom, že Čína chce stopnúť nákup amerického dlhu za nesprávne. Európske výnosy však rástli po tom, ako zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia ECB naznačila budúcu zmenu slovníka banky vzhľadom na zlepšujúcu sa ekonomickú kondíciu menovej únie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na štvormesačné maximá, keď ho podporovalo oslabovanie sa dolára na devízových trhoch. Ropa rástla na trojročné maximá a Brent sa dostal v priebehu dňa nad 70-dolárový level, keď naďalej profitovala z dohody OPECu a ďalších ťažiarov o znížení produkcie, zo zlepšovania sa prospektov dopytu po komodite vďaka dynamickému rastu svetovej ekonomiky, ktorý znižuje stav jej globálnych zásob, ako aj z geopolitického napätia v Iráne či Venezuele.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posilnilo k hladine 120,5 dolárového centu, keď reagovalo na zverejnenie zápisnice z decembrového zasadnutia ECB, ktorá navrhuje zmenu jazyku banky reflektujúc zlepšujúcu sa ekonomickú situáciu eurozóny. Doláru tak nepomohli ani správy o tom, že Čína chce znížiť či dokonca zastaviť nákup amerických štátnych dlhopisov, ktoré sa ukázali ako nesprávne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Zápisnica z ostatného zasadnutia ECB v decembri ukázala, že vznikol široký názor, že komunikácia ECB by sa mala postupne upraviť vzhľadom k zlepšovaniu sa ekonomiky eurozóny ako aj pre postupnú konvergenciu inflácie smerom k cieľu ECB. Teda de facto možno očakávať menej holubičí slovník.
  • Včera mal vystúpenie čoskoro končiaci šéf newyorského Fedu Bill Dudley, ktorý konštatoval, že tri zvýšenia sadzieb centrálnou bankou nevyzerajú byť zlým štartovacím bodom v tomto roku. No konečná trajektória bude závisieť od vývoja ekonomiky a inflácie. Ohľadne ekonomiky a zníženia daní zlepšil svoju prognózu rastu v tomto roku o 0,5 percentuálneho bodu na 2,5-2,7 percenta, pričom daňová reforma je zodpovedná za zhruba dve tretiny zlepšenia. Pripustil, že o pár rokov bude musieť Fed prudšie stlačiť brzdový pedál, čiastočne aj preto, že ak sa trh práce ešte zlepší, bude náročné spomaliť ekonomiku na udržateľné tempo.
  • Wall Street Journal zverejnil rozhovor s prezidentom USA Donaldom Trumpom, kde tvrdí, že chce opustiť severoamerické združenie voľného obchodu NAFTA, ak nebude pozmenená táto dohoda. Ohľadne múra na hranici s Mexikom povedal, že ho zaplatí Mexiko nepriamo cez NAFTA.
  • Zaujímavosťou včerajšieho dňa bolo, že veľký zástanca brexitu vo Veľkej Británii  a bývalý predseda strany nezávislých Nigel Farage tweetoval, že by nebolo od veci usporiadať druhé referendum o vystúpení krajiny z EÚ, aby sa odstránili akékoľvek pochybnosti o vôli ľudu.
  • V eurozóne bola  včera zverejnená priemyselná produkcia za november, ktorá medzimesačne vzrástla o jedno percento, pričom konsenzus čakal rast len o osem desatín percenta. Medziročne rast taktiež prekonal očakávania a to o jednu desatinu rastom 3,2 percenta. Rast v predošlom mesiaci bol navyše revidovaný nahor na 0,4 percenta medzimesačne a 3,9 percenta medziročne. Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti  v Spojených štátoch za týždeň končiaci 6. januárom vzrástli o 16-tisíc nad očakávania na 261-tisíc. Zlepšenie zaznamenali pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 30. decembrom, ktoré napriek očakávaniam rastu na 1920-tisíc, poklesli na 1867-tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes boli v skorých ranných hodinách zverejnené obchodné dáta z Číny za december. Import krajiny vzrástol medziročne len o 4,5 percenta, pričom konsenzus čakal rast až 14,8 percentný rast. Export očakávania prekonal o deväť desatín percenta rastom 10,9 percenta medziročne. Prebytok obchodnej bilancie krajiny tak výrazne vzrástol na 54,69 miliárd amerických dolárov z 40,21 miliárd v predchádzajúcom mesiaci.
  • Dnes môžu investorov zaujať najmä inflačné dáta z USA za december, ktoré by podľa očakávaní mali ukázať mierne spomalenie rastu cenovej hladiny. V USA bude okrem toho zverejnený aj rast maloobchodných tržieb za december a zmena podnikových zásob za november.

ZAUJALO NÁS

Najväčší Európsky penzijný fond sa zbavuje kontroverzných investícií

Holandský fond ABP plánuje vyradiť zo svojho portfólia investície z tabakového priemyslu a nukleárnych zbraní. Fond s kapitálom 405 miliárd EUR, ktorý spravuje investície 2,9 milióna členov sa chce zbaviť investícií v týchto oblastiach v hodnote približne 3,3 miliardy EUR. ABP sa tak pripája k zoznamu spoločností, ktoré chcú svoje prostriedky využívať udržateľným a spoločensky zodpovedným spôsobom.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *