Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 12. 12. 2017

Investície 12.12.2017 | 09:35 0 Komentárov
  • Americké akcie prepisovali historické maximá.
  • Vnútrostranícka opozícia v Konzervatívnej strane tlačí premiérku Theresu Mayovú do tvrdého brexitu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 prepisovali historické maximá vďaka odrazu cien energetických spoločností, ktoré sú vnímané pri súčasných cenách ropy ako podhodnotené. Rally podporil aj odraz technologických akcií. Trh je vo všeobecnosti optimisticky naladený, keď na budúci rok sa očakáva stabilne silné makroprostredie a ďalší rast firemných ziskov pri len pozvoľnom uťahovaní menovej politiky, kde sadzby ostanú po očistení o infláciu stále záporné. Európske akcie však len stagnovali a nepohol im ani spomínaný odraz cien energií.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch len stagnovali, keď trhom chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Obchodníci čakajú na zajtrajší výsledok dvojdňového zasadnutia Fedu a aj štvrtkové zasadnutie ECB, ktoré by však nemali tak či onak poskytnúť veľa prekvapivých informácií.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa konsolidovalo a zastavilo svoj pokles z predchádzajúcich dní. V trhu je už započítaný optimizmus ohľadne daňovej reformy či zvyšovania sadzieb Fedom a trhu chýbal v úvode týždňa výraznejší impulz. Ropa sa odrazila v reakcii na pokus o teroristický útok v newyorskom metre a zavretie škótskeho ropovodu Forties, ktorý transportuje ropu zo Severného mora.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa voči euru konsolidoval pod 118 dolárovými centami po robustnom posilnení sa v predchádzajúcich obchodných dňoch. Trh čaká na ďalšie impulzy a výsledok zasadnutia Fedu a ECB, hoci na tomto poli sa nečakajú žiadne väčšie prekvapenia.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ohľadne brexitu opäť vznikajú otázniky. Cez víkend vnútrostranícka opozícia konzervatívnej britskej premiérky Theresy Mayovej v čele s ministrom zahraničných vecí Borisom Johnsonom tlačí vládu do tvrdého brexitu. Navyše samotná Mayová v parlamente povedala, že ak post-brexitová dohoda ohľadne obchodu nebude dosiahnutá, bude stiahnutá aj dohoda ohľadne finančného vyrovnania záväzkov Londýna. K tému brexitu sa vyjadrila aj nemecké kancelárka Angela Merkelová, keď na straníckom zjazde potvrdila, že tohtotýždňový samit EU potvrdí dohodu okolo rozvodu Spojeného kráľovstva a otvorí dvere pre ďalšieho kolo rokovaní, no mandát k tomu bude vydaný až vo februári.
  • Včerajší deň bol na makrodáta skromnejší. Investorov mohol zaujať report tvorby a fluktuácie pracovných miest v októbri známy ako JOLTS. Zverejnenie ukázalo výraznejší ako očakávaný pokles na 5996 tisíc, oproti očakávaniam 6100 tisíc. Hodnota minulého mesiaca bola revidovaná nahor na 6177 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe bude zverejnený decembrový investorský prieskum ZEW a inflačné čísla z Veľkej Británie za november. V USA nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Neviditeľný Fed

Pred dvoma rokmi začal Fed zo zvyšovaním sadzieb a trh si to ani nevšimol. Iste, krátky koniec americkej výnosovej krivky je vyššie – o 90 bázických bodov u dvojročných sadzieb, no 10-ročný benchmark sa takmer nepohol, kurz dolára po zohľadnený obchodných váh je slabší o jedno percento, zlato pridalo 16 percent, rizikové prirážky dolárových dlhopisov v investičnom pásme sa znížili o 75 bázických bodov, akciový index S&P 500 narástol o zhruba 30 percent a valuačne pomer ceny k ziskom išiel nahor o dva body pri poklese volatility na rekordné minimá.

Dokonca kryptomena bitcoin, ktorý bol čiastočne stvorený ako alternatíva k menám podkopávaných kvantitatívnym uvoľňovaním, od začiatku normalizácie sadzieb Fedom narástol viac ako 45-násobne. Väčšina z týchto pohybov nemá v takomto prostredí  historickú paralelu. Kedy sa teda trhy budú správať typicky pre neskorú fázu hospodárskeho cyklu, kde sa rizikové aktíva dostanú pod tlak?

História ukazuje, že sa to dialo až vtedy, keď sa oficiálna sadzba Fedu dostane aspoň na dvojpercentnú reálnu (nie nominálnu) úroveň. Vzhľadom k pomalosti rastu ekonomiky a zníženiu jeho potenciálu by mal byť tento prah bolesti posunutý asi na polovicu. Ani keď Fed zvýši sadzby zajtra a ďalšie štyri krát po štvrť bode budúcom roku sa však na túto úroveň nedostane.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie FED trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *