Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Ranný prehľad trhov 12. 12. 2019

Investície 12.12.2019 | 10:03 0 Komentárov
  • Fed včera v súlade s očakávaniami nezmenil nastavenie menovej politiky a signalizoval, že nepohne sadzbami ani počas celého budúceho roka.
  • Tlačovaná konferencia šéfa centrálnej banky Jaya Powella však bola vnímaná ako holubičia, keď vyhlásil, že pred tým, ako zvýši úrokové sadzby, chce vidieť udržateľný a významný rast inflácie.
  • Dnes sa konajú britské parlamentné voľby, kde sa očakáva víťazstvo vládnucej Konzervatívnej strany premiéra Borisa Johnsona.
  • Dnes zasadá aj ECB, kde však nečakáme žiadne zmeny v menovej politike.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie prerušili sériu dvoch poklesov v rade a s podporou holubičieho Fedu si pripísali mierne zisky. Americká centrálna banka ponechala na poslednom tohtoročnom zasadnutí úrokové sadzby nezmenené a naznačila ich ponechanie aj v budúcom roku s odôvodnením, že ich aktuálna výška je adekvátna pre podporu rastu ekonomiky a nezamestnanosť by sa mala naďalej držať na svojich minimách. Fed tak naznačil presvedčenie, že urobil dostatočné kroky k odvráteniu útlmu ekonomiky, keď v priebehu tohto roka až trikrát znížil sadzby. Európske akcie vo vyčkávacom móde na novinky okolo čínsko-amerického obchodného sporu a výsledok zasadnutia americkej centrálnej banky, zakončili svoje obchodovanie taktiež v zelených farbách.

DLHOPISOVÉ TRHY

Holubičia rétorika Fedu, s prísľubom lacných peňazí do budúcna, podnietila pokles výnosov štátnych dlhopisov. Americký 10-ročný výnos spadol o päť bázických bodov pod hranicu 1,8 percenta. Európske dlhopisy kopírovali vývoj tých amerických a nemecká desiatka poklesla pod -0,3 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Oslabovanie dolára a prepad výnosových kriviek štátnych dlhopisov pre jasný holubičí postoj Fedu, dodali výtlak zlatu, ktoré podporené obchodnou neistotou vzrástlo o viac ako pol percenta. Ropa stratila takmer percento, po neočakávanom náraste zásob komodity na americkom trhu o viac ako 800-tisíc barelov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Pod tlakom Fedu strácal americký dolár, ktorý voči košu hlavných svetových mien oslabil na štvormesačné minimum. K jeho poklesu prispelo prehlásenie šéfa Fedu Jeromeho Powella, že k zvýšeniu úrokových sadzieb by centrálna banka pristúpila len v prípade výrazného a trvalého vzostupu inflácie. Tá podľa najnovšie zverejnených údajov v novembri vzrástla o 0,3 percenta na medziročných 2,1 percenta. Z oslabovania dolára ťažilo euro, ktoré sa voči nemu prehuplo cez hranicu 111 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou stredy bol výsledok dvojdňového zasadnutia Fedu, kde podľa širokých očakávaní ostalo nastavenie menovej politiky nezmenené po troch zníženiach sadzieb medzi júlom a októbrom. Hlasovanie bolo prvýkrát od mája jednohlasné. Výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) súčasne avizoval na základe dot-plot grafu, že nebude pravdepodobne hýbať s úrokovými sadzbami ani počas celého roka 2020. Konštatoval, že súčasný stav menovej politiky je primeraný vzhľadom na stav ekonomiky (kde má Fed pozitívny výhľad), silný trh práce a infláciu blízko symetrického dvojpercentného cieľa. FOMC bude monitorovať ďalší vývoj a podľa toho v prípade potreby upraví sadzby. Tlačová konferencia šéfa Fedu Jaya Powella sa niesla skôr v holubičom duchu, keď vyhlásil, že pred tým, ako zvýši úrokové sadzby, chce vidieť udržateľný a významný rast inflácie. Fed tak bude tolerovať určité prehrievanie ekonomiky. Navyše, ak sa začiatkom budúceho roka pristúpi k revízii stratégie smerom k priemernému inflačnému cieleniu na báze ekonomického cyklu, trhy sa ešte načakajú, kým Fed zvýši sadzby. Aktualizácia ekonomickej prognózy Fedu priniesla len kozmetické úpravy. Fed očakáva, že americká ekonomika v tomto roku porastie 2,2 percentným tempom (tak ako odhadoval aj naposledy), pričom v budúcom roku spomalí na 2,0 percenta, v roku 2021 na 1,9 percenta v roku 2022 na 1,8 percenta. Odhad rastu menovopolitickej jadrovej inflácie PCE bol znížený v tomto roku na 1,6 percenta zo septembrových 1,8 percenta. Na budúci rok ostala prognóza nezmenená na 1,9 percentách a to isté platí o 2,0-percentnom raste jadrových cien v rokoch 2021 a 2022.
  • Včera bola zverejnená novembrová spotrebiteľská inflácia z USA, ktorá ukázala na 2,1-percentný medziročný rast cien po 1,8-percentnom tempe v októbri. Jadrová inflácia rástla rovnakým tempom ako v októbri teda 2,3- percentným.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes sú na programe britské parlamentné voľby. Viacero prieskumov v posledných dňoch hovorilo o jasnom víťazstve a získaní väčšiny v dolnej komore britského parlamentu pre vládnucu Konzervatívnu stranu premiéra Borisa Johnsona.
  • Ráno budú zverejnené finálne čísla nemeckej novembrovej inflácie a dopoludnia októbrová priemyselná produkcia z eurozóny.
  • Popoludní sa dozvieme výsledky zasadnutia ECB, prvýkrát s novou prezidentkou Christine Lagardeovou. Neočakáva sa však žiadna podstatnejšia zmena nastavenia.

ZAUJALO NÁS

Rekord na burze

Na burze v Rijáde sa včera začalo obchodovať s akciami saudskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco. Štátny podnik síce na burze ponúkal len zlomok svojich akcií, i tak táto transakcia predstavuje doteraz najväčšiu primárnu verejnú ponuku akcií IPO na svete. Akcie po zahájení obchodovania posilnili o povolené maximum 10 percent, na 35,2 rijálov. Saudská Arábia tak získala 25,6 miliardy dolárov, čím prekonala aj verejnú ponuku akcií čínskej spoločnosti Alibaba, ktorá z predaja akcií v roku 2014 získala 25 miliárd dolárov.

Burza tak celé Saudi Aramco ocenila na skoro 1,9 bilióna dolárov. Akcie spoločnosti by sa mali do budúceho týždňa stať súčasťou hlavného indexu rijádskej burzy, kde budú mať druhú najväčšiu váhu takmer 10 percent. Najvyššiu má štátna banka Al Rahji s 14,6 percentami, a to len kvôli väčšiemu objemu akcií, s ktorým sa môže voľne obchodovať. Do 17. decembra by mali byť akcie začlenené aj do indexu rozvíjajúcich sa trhov MSCI a postupne aj do globálneho indexu FTSE, čo by malo dopyt po akciách ešte viac podporiť.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *