Streda 17. júla. Meniny má Bohuslav

Ranný prehľad trhov 12. 2. 2019

Investície 12.02.2019 | 10:19 0 Komentárov
  • Na trhy sa vracia optimizmus ohľadne čínsko-amerických obchodných rokovaní ako aj správ, že Kongres Spojených štátov sa predbežne dohodol na financovaní hraničnej bezpečnosti, čo znižuje riziko opätovného zatvorenia vládnych úradov.
  • Rast ekonomiky Spojeného kráľovstva v závere roka prudko spomalil v dôsledku neistôt spätých s brexitom.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pokračovali aj na úvod týždňa v zmiešanom obchodovaní, keď si s výnimkou indexu Dow Jones pripísali len nepatrné zisky. Investori s napätím vyčkávali na výsledky ďalšieho kola obchodných rokovaní medzi Čínou a USA, ktoré sa rozbehlo v Pekingu. Trhy upokojili medializované informácie zdrojov blízkych Bielemu domu, že finálny februárový termín zvyšovania colných sadzieb na čínsky tovar z 10 na 25 percent by sa mohol posunúť na neskôr. Znepokojenie priniesla hrozba ďalšieho odstavenia vlády. Oveľa väčší obchodný optimizmus prevláda na európskych trhoch. Európske akcie si v priemere pripísali jedno percento, keď im napomáhal aj vývoj ohľadom brexitu, keďže Európska únia vidí priestor na určité kompromisy ohľadom dohody vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americké dlhopisy reagovali na obnovenie obchodných rozhovorov medzi Washingtonom a Pekingom rastom výnosov, čím zmiernili ich výrazný týždenný pokles. Chuť podstupovať riziko tlačila nahor aj európske výnosové krivky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pod tlakom silného dolára stratilo pol percenta a naďalej klesá k hranici 1300 dolárov. Ropa si odpísala takmer percento pre pretrvávajúce obavy z poklesu globálneho dopytu po energiách, náznakoch zvyšovania produkcie v USA a tlak na ceny vytvára aj sila dolára.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár naďalej profitoval z nervozity investorov okolo obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou. Euro sa voči doláru dostalo na najnižšiu úroveň od júna 2017, keď naň vplývali aj signály pokračovania chudokrvného ekonomického rastu menovej únie. Po sérii ekonomických dát naznačujúcich spomaľovanie britskej ekonomiky vrátane HDP za štvrý kvartál 2018 výrazne oslabovala libra.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené pozorne sledované čísla britského HDP za štvrtý kvartál 2018, kde sa naplno prejavila neistota okolo brexitu. Rast ekonomiky spomalil na medzikvartálnej báze na 0,2 percenta z 0,6 percenta a na medziročnej báze na 1,3 percenta z 1,6 percenta pri výraznom spomalení investičnej aktivity. Ekonomike pomáhal značný rast vládnych výdajov. Okrem toho boli z Veľkej Británie zverejnené aj decembrové čísla priemyselnej a stavebnej produkcie, ktorá napriek očakávaniam rastu klesla. Jednoducho britská ekonomika zaťahuje ručnú brzdu, keď ani necelé dva mesiace pred dátumom brexitu nikto presne nevie povedať, za akých podmienok nastane a vlastne či nastane v tomto termíne.
  • Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa povedala, že sa v marci stretne so svojím čínskym náprotivkom Xi Jinpingom s cieľom priblížiť uzavretie obchodnej dohody medzi Washingtonom a Pekingom.
  • V USA prišla včera v noci aj ďalšie pozitívna správa. Lídri republikánov a demokratov v Kongrese sa predbežne dohodli vo veci hraničnej bezpečnosti vrátane financovania múra na hranici s Mexikom, čím by sa malo odvrátiť opätovné zatvorenie vládnych úradov – tzv. shutdown.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Trhy budú pozornej sledovať vystúpenia centrálnych bankárov- šéfa Bank of England Marka Carneyho, hlavu Fedu Jaya Powella ako aj Jensa Weidmanna ako šéfa nemeckej Bundesbanky.

ZAUJALO NÁS

Švajčiarska legenda vo výrobe hodiniek má byť na predaj

Patek Philippe, legendárna švajčiarska spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou hodiniek, má byť podľa informácií portálu Bloomberg, ktorý sa odvoláva na informácie analytikov z nemeckej investičnej banky Berenberg, v blízkej dobe na predaj. Patek Philippe je jedným z posledných „nezávislých“ výrobcov hodiniek vo Švajčiarsku a skončí zrejme v rukách veľkých luxusných hráčov. Odhaduje sa, že cena 180-ročnej spoločnosti by sa mohla vyšplhať na astronomických sedem až deväť miliárd eur.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *