Streda 01. apríla. Meniny má Hugo

Ranný prehľad trhov 12. 2.

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Rokovania o Grécku v Bruseli nepriniesli žiadny konkrétny výsledok. Budú pokračovať v pondelok.
  • Rokovania v Minsku o Ukrajine zatiaľ bez nových správ.
  • Fisher z FEDu s „jastrabím“ slovníkom.

Akcie

Európske akciové trhy končili stredajšie obchodovanie v miernych stratách, keď investori boli nervózni ako dopadne stretnutie ministrov financií eurozóny ohľadne Grécka a neistota panovala aj v súvislosti s ďalším vývojom ukrajinskej krízy a rokovaní v Minsku. Mínusom pre akcie bola tiež opätovne klesajúca cena ropy. Americké burzy otvárali takisto v červenom, no straty dokázali vymazať a končili okolo „kladnej nuly“, keď im pomohli solídne zverejnenia výsledkov podnikov za štvrtý kvartál a sentiment sa mierne viac naklonil na stranu „šťastného konca“ gréckej ságy, kde by sa mohli všetky zúčastnené strany aspoň „dohodnúť, že sa dohodnú.“

Dlhopisy

Výnosy 10– ročných vládnych dlhopisov USA sa udržali na hranici dvoch percent, keď rastie pravdepodobnosť, že FED by mohol zvýšiť sadzby už na júnovom zasadnutí vzhľadom k solídnej kondícii americkej ekonomiky a pri zlepšovaní sa trhu práce, kde by mohli postupne vznikať mzdové inflačné tlaky. Výnosy nemeckých 10– ročných dlhopisov len stagnovali okolo historických miním, keď trh čakal na impulz v podobe výsledku rokovaní ministrov financií eurozóny ohľadne ďalšej prípadnej pomoci Grécku. Výnosy gréckych dlhopisov so splatnosťou 10 rokov sa vrátili naspäť nad 10 percent. 

Komodity

Zlato si odpísalo vyše jedno percento, keď rastú výnosy amerických dlhopisov a obchodníci očakávajú už v lete sprísňovanie menovej politiky FEDom. Tieto faktory úplne zatienili neistotu prameniacu z východu Ukrajiny a Grécka. Ropa opäť klesala, keď pravidelné týždenné štatistiky ukázali ďalší rast zásob rovných produktov USA na nové rekordné maximá. Mínusom pre ropu boli aj vyjadrenia Citibank z úvodu týždňa, ktorá očakáva jej pokles na 20 dolárov či dozvuky slov Medzinárodnej energetickej agentúru, ktorá očakáva ďalší rast ťažby v USA napriek poklesu cien ropy a zatvoreniu niektorých ropných vrtov.

Forex

Euro malo počas dňa tendenciu strácať voči doláru a ponorilo sa pod hladinu 1,13 dolára pre otázniky nad výsledkom rokovaní ministrov financií o Grécku. Dolár podporovalo aj rastúce presvedčenie obchodníkov, že FED by mohol zvýšiť sadzby už na júnovom zasadnutí, pri očakávaní postupného zvyšovania sa inflácie pre zlepšujúci sa trh práce a zrýchľovanie sa ekonomického rastu.

Kľúčové očakávané udalosti

Ráno bola publikovaná finalizácia dát inflácie z Nemecka za január, ktoré podľa národnej metodiky ukázali o desatinu vyšší pokles cien ako rýchly odhad: 1,1 percenta medziročne a 0,4 percenta medzimesačne, harmonizovaná inflácia skončila v súlade s flashovým číslom –1,3 percenta medziročne a –0,5 percenta medzimesačne.

Dopoludnia budú zverejnené čísla priemyselnej produkcie za eurozónu ako celok za december.

Devízovoví obchodníci budú pozornej sledovať Inflačný report bank Bank of England.

Okrem toho bude pozornosť trhu venovaná aj slovám Petra Praeta z ECB.

Popoludní sa hlavná pozornosť trhu bude sústrediť na januárové čísla maloobchodných tržieb v USA. 

Trh si bude všímať  aj výsledok rokovaní v Minsku o Ukrajine.

Dôležité správy z ekonomiky

Stretnutie ministrov financií eurozóny o Grécku sa skončili neskoro v noci na štvrtok, pričom následná tlačová konferencia vo svojej krátkosti nepriniesla žiadne informácie o vývoji situácie ohľadom Grécka. Zasadnutie neprodukovalo žiadne vyhlásenie či návrh, avšak strany údajne lepšie pochopili svoje jednotlivé situácie. Grécky minister financií Varoufakis povedal, že rozhovory boli „konštruktívne.“  Pokračovanie je na programe v pondelok.  Existuje tak svetielko nádeje, že predsa len príde k dohode.

Prezident dallaského FEDu Richard Fisher opätovne varoval pred odkladaním zvyšovania sadzieb FEDom z dôvodu nízkej inflácie, ktorú nepovažuje za hrozbu. Fisher by rád videl vyššie sadzby už v marci, avšak, očakáva, že k zvýšeniu príde ešte niekedy v tomto roku. Podľa Fishera by FED taktiež mal prerobiť svoje pravidlá na adresovanie konfliktov v záujme ako aj regulácie v centrách moci ako New York a Washington. Fisher navrhol zmeny ako volebné právo v otázke monetárnej politiky pre 6 z 12 regionálnych prezidentov FEDu, ktorí by sa pridali k šestici guvernérov vo Washingtone a hlasu prezidentky FEDu Jannet Yellenovej. Prijatie tohto či ďalších jeho návrhov je však v nedohľadne.

Politickí lídri Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska sa stretli v bieloruskom Minsku kde diskutovali o ukončení 10-mesiacov trvajúceho konfliktu, ktorý napriek mierovým rozhovorom pokračuje. Okrem toho Ukrajina diskutovala s MMF o ďalšom balíku finančnej pomoci, ktorý by mal byť oznámený dnes. Očakáva sa že balík pomoci bude zahŕňať aj reštrukturalizáciu vládneho dlhu držaného súkromným sektorom. Lídri rokovali neskoro do noci. Predpokladá sa, že dnes by mohli byť známe výsledky rokované.

Zaujalo nás

Ženy lepšie investorky ako muži?

Štúdia spoločnosti Rothstein Kass z júna 2013 zistila, že počas predošlých šesť rokov ženy portfóliomanažérky hedge fondov dosiahli priemerný výnosy šesť percent, pričom priemer odvetvia bola strata 1,1 percenta. Tento report ta  popiera slová  legendárneho hedge fond manažéra Paula Tudora Jonesa, ktorý tvrdí, že  nikdy neuvidíme toľko vynikajúcich investorov a burzových maklérov ženského pohlavia ako toho mužského. Podľa Jonesa dojčiace matky nemôžu byť schopné kojiť a sledovať trh alebo analyzovať akcie.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *