Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Ranný prehľad trhov 12. 3. 2018

Investície 12.03.2018 | 10:02 0 Komentárov
  • Prírastok pracovných miest v Spojených štátoch vo februári vysoko prekonal očakávania.
  • Mzdy za február však v USA rástli pomalšie, ako čakali odhady.
  • Americké akcie reagovali na čísla z miestneho trhu práce rastom na mesačné maximá.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy vzrástli na viac ako mesačné maximá, po robustnom raste počtu pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA vo februári podľa nonfarm payrolls reportu. Absencia rapídnejšieho rastu miezd navyše nevznietila obavy o akceleráciu rastu inflácie, ktorá by Fed nútila zvyšovať úrokové sadzby. Trhy okrem toho prehodnocovali aj miernejší ako očakávaný rozmer protekcionistických opatrení v USA ohľadom importných ciel na oceľ a hliník.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov po solídnych dátach z trhu práce USA vzrástli, no ich rast bol limitovaný slabým rastom miezd. K zníženiu vnímania rizikovej averzie mohli pomôcť aj správy o prijatí pozvania severokórejského vodcu Kim Čong Una na stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato len mierne posilnilo, a to aj napriek impulzom nahrávajúcim skôr rizikovým aktívam. Oba ropné benchmarky Brent aj WTI si pripísali solídne zisky, po lepších ako očakávaných dátach z trhu práce v USA za február, ale aj miernejšej protekcionistickej rétorike Donalda Trumpa, čo zmietlo obavy o pomalší rast globálnej ekonomiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár len mierne oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, keď sa k výrazne vyššiemu ako očakávanému reportu non-farm payrolls za február tentokrát nepridala aj výraznejšia akcelerácia rastu miezd, ktorá v predchádzajúcom mesiaci rozpútala obavy o rast inflácie.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čínske februárové inflačné dáta ukázali medziročný rast indexu spotrebiteľských cien o 2,9 percenta, čo je o pol percenta viac ako čakal konsenzus a takmer dvojnásobné zvýšenie tempa rastu voči predchádzajúcemu mesiacu. Čínsky štatistický úrad pripisuje prudký rast bázickému efektu kvôli načasovaniu Čínskeho nového roku, ktorý v tomto roku pripadol na február, no v roku 2017 sa oslavoval v januári.
  • Nemecké obchodné dáta za január len mierne negatívne prekvapili očakávania. Export aj import krajiny poklesol o pol percenta, čo sa podpísalo na poklese obchodnej bilancie na 22 miliárd eur, pričom konsenzus čakal pokles až na 17,2 miliárd.
  • Dáta z trhu práce USA poskytli v piatok investorom pomerne silný rastový impulz. Zatiaľ čo totiž non-farm payrolls, report tvorby pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora vzrástol o 313 tisíc, pričom konsenzus čakal rast len o 205 tisíc, rast priemernej hodinovej mzdy napriek očakávaniam zotrvania rastu predošlým tempom spomalil medziročne na 2,6 percenta. Najvyšší rast non-farm payrolls od júla 2016 tak pridá argumenty Fedu zvýšiť úrokovú sadzbu na zasadnutí už v tomto mesiaci, pričom podľa trhových futures kontraktov je pravdepodobnosť na zvýšenie takmer 90 percentná.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležité makroekonomické zverejnenia.

ZAUJALO NÁS

New York je obľúbeným mestom pre bohatých

Podľa agentúry Knight Frank a jeho City Wealth Indexu sa New York dostal na prvé miesto v obľúbenosti medzi bohatými. Na druhom mieste sa umiestnil Londýn a na treťom San Francisco. Hodnotenie je založené na štyroch faktoroch a to bohatstve mesta a jeho obyvateľov, kam smerujú investície, životnom štýle vyjadrenom kvalitou hotelov a reštaurácií a budúcnosti rastu mesta. New York sa vo všetkých kategóriách umiestil na prvom mieste. Severná Amerika v prvej dvadsiatke získala až desať miest. Z európskych miest sa na siedmom mieste umiestnil Paríž a na devätnástom mieste Mníchov. Madrid sa umiestnil na dvadsiatom mieste spolu s austrálskym Melbourne.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *