Pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Ranný prehľad trhov 12. 4. 2017

Investície 12.04.2017 | 09:18 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Akciové trhy ani včera nereagovali na geopolitické napätie.
  • Euro pod tlakom, keď sa vývoj pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku opäť zamotáva.
  • Saudská Arábia oficiálne oznámila OPECu ochotu predĺžiť zníženie ťažby o ďalších šesť mesiacov.
  • ZEW sentiment v Nemecku najlepší od leta 2011.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v USA v utorok len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Trhy si všímali geopolitické napätie okolo Sýrie aj Severnej Kórei, no nereagovali naň.

DLHOPISOVÉ TRHY

Na dlhopisových trhoch mierne klesali výnosy, keď klesá pravdepodobnosť, že Fed by mohol zrýchliť tempo zvyšovania sadzieb a trhy úplne vypustili možnosť zvýšenia sadzieb ECB do konca roka.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato postúpilo nad 1 270 dolárov na päťmesačné maximá, keď časť investorov začala budovať dlhé pozície v kove pre geopolitické napätie ako aj pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku, kde ostatné predvolebné prieskumy ukazujú, že náskok nezávislého ľavicového kandidáta Emannuela Macrona sa v druhom kole pred extrémistkou Marine Le Penovou znížil. Ropa sa takisto pohybuje na päťmesačných maximách, po tom ako Saudská Arábia oznámila OPECu, že chce predĺžiť zníženie produkcie o ďalších šesť mesiacov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro ostalo pod tlakom voči doláru, za čím stálo opätovné zvýšenie nervozity pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku. Prieskumy nateraz hovoria, že Emmanuel Macron, bývalý socialista a nezávislý kandidát by mal v druhom kole volieb poraziť krajnú pravičiarku Marine Le Penovú, no jeho náskok sa znížil. Trhy sa navyše obávajú aj ultraľavicového a tiež antisystémového kandidáta Jeana-Luca Melenchona, ktorého popularita v ostatných dňoch prudko narástla a je v súčasnosti n treťom mieste v prieskumoch hneď za Macronom a Le Penovou.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Februárová priemyselná produkcia v eurozóne sklamalo svojim negatívnym rastom vo výške 0,3 percenta medzimesačne, pričom konsenzus trhu bol na úrovni +0,1 percenta. Navyše januárové čísla boli revidované nadol o z 0,9 percenta na 0,3 percenta. Nemecký aprílový prieskum nálady medzi finančníkmi ZEW narástol o 2,8 bodu na 80,1 čo sa týka vnímania súčasnej situácie. Ide o najvyššie číslo od júla 2011. Zložka očakávaní sa posilnila na 19,5 bodu z 12,8.
  • Šéf sanfranciského Fedu John Williams sa opätovne vyslovil, že tri až štyri zvýšenia sadzieb Fedom v tomto roku by boli primerané.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes v skorých ranných hodinách boli zverejnené inflačné čísla z Číny za marec. Spotrebiteľské ceny rástli medziročne o 0,9 percenta po 0,8-percentnom raste v predošlom mesiaci. Index cien výrobcov sa zvýši o 7,6 percenta na medziročnej báze po 7,8-percentnom raste vo februári.
  • Počas zvyšku dňa nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Milionári najviac obľubujú jachty

Milionári najčastejšie vlastnia z luxusných aktív (mimo zberateľských aktív) motorovú jachtu, plachetnicu a súkromné prúdové lietadlo. Až za nimi nasleduje pretekársky kôň a športový tím. Vyplýva to z prieskumu Wealth Report 2017 Knight Frank.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *