Piatok 22. marca. Meniny má Beňadik

Ranný prehľad trhov 12. 4. 2018

Investície 12.04.2018 | 10:03 0 Komentárov
  • Geopolitické napätie okolo Sýrie zhodilo akciové trhy.
  • Zlato a dlhopisy ako bezpečné prístavy rástli.
  • Zápisnica Fedu z ostatného zasadnutia ako aj slovník prezidenta ECB Draghiho mierne jastrabí.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy v stredu klesali pre rastúce geopolitické napätie na Strednom Východe a rast pravdepodobnosti útoku západných veľmocí proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada po tom, ako sa na sociálnej sieti americký prezident Donald Trump nevyberavým diplomatickým slovníkom vyhrážal Rusku, ktoré je spojencom Damašku. Zároveň vysoký predstaviteľ Kremľa vyhlásil, že v prípade útoku Američanov v Sýrii nebude ruská armáda váhať zostreliť ich rakety.

DLHOPISOVÉ TRHY

Riziko raketového útoku Spojených štátov v Sýrii zvýšilo dopyt po bezpečne vnímaných štátnych dlhopisoch Spojených štátov a posunulo nahor ich ceny, aj keď zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá bola včera zverejnená ukázala pozitívny výhľad na rast ekonomiky a očakávanie ďalšieho odrazu inflácie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato rástlo a drží sa na zvýšených úrovniach, pre rast geopolitického napätia okolo Sýrie a nových protiruských sankcií z Washingtonu. Ropa z rovnakých dôvodov prudko rástla na najvyššie úrovne od roku 2014.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro voči doláru stagnovalo, keď sa prezident ECB Mario Draghi prezentoval jastrabejším slovníkom a vyjadril väčšiu dôveru v to, že sa centrálnej banke podarí dosiahnuť dvojpercentný inflačný cieľ, no zároveň zápisnica z ostatného zasadnutia americkej centrálnej banky takisto ukázala presvedčenie centrálnych bankárov, že americké ekonomika aj inflácia budú rásť.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu, kde sa všetci centrálni bankári zhodli, že výhľad ekonomiky sa zlepšil a očakávajú takisto posun inflácie nahor. Okrem toho však pár bankárov vyjadrilo názor, že tempo zvyšovania sadzieb by mohlo byť pravdepodobne rýchlejšie ako predchádzajúce projekcie. Teda jastrabí slovník, ktorý bol podčiarknutý otvorením diskusie, že v istom momente by chceli zmeniť slovník s cieľom oznámiť, že menová politika sa postupne posúva z uvoľnenej na normálnu. Centrálna banka zároveň oznámila, že nevidí, že by doteraz zavedené clá by nemali mať negatívny dopad na ekonomiku, no väčšina účastníkov povedala, že prospekty ďalších opatrení by mohli zhoršiť ekonomický rast.
  • Včera mal vystúpenie prezident ECB Mario Draghi, ktorý takisto povedal, že doteraz oznámené protekcionistické opatrenia v zahraničnom obchode nie sú veľké (čo sa týka priameho dopadu na ekonomiku), no obáva, sa že by mohli poškodiť ekonomiku prostredníctvom podkopania sentimentu a dôvery. Okrem toho opätovne vyjadril dôveru v to, že inflácia sa zvýši a dosiahne cieľ ECB pri tom ako sa ekonomika zlepšuje. Okrem Draghiho vystúpil aj centrálny bankár Ardo Hansson, ktorý sa nechal počuť, že ECB by možno mala pristúpiť k normalizácii menovej politiky s väčšou odvahou.
  • V Číne bol zverejnený index spotrebiteľských cien a index cien výrobcov  v Číne za marec. Medziročný rast spotrebiteľských cien dosiahol 2,1 percenta, pričom konsenzus čakal miernejšie spomalenie o 0,3 percenta na 2,6 percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu. Index cien výrobcov medziročne vzrástol o 3,1 percenta, pri o dve desatiny vyššom očakávaní.
  • Index spotrebiteľských cien v USA v marci medzimesačne poklesol o jednu desatinu percenta, pričom konsenzus neočakával v marci žiadnu zmenu, pod ktorým sa podpísal pokles cien benzínu. Medziročne index akceleroval na ročné maximá v súlade s očakávaniami na 2,4 percenta z 2,2 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Jadrová inflácia, očistená o volatilné ceny potravín a energií taktiež zrýchlila tempo rastu na očakávaných 2,1 percenta, z 1,8 percenta vo februári.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Európska centrálna banka dnes zverejní zápisnicu z marcového zasadnutia, ktorá priblíži nálady v rámci centrálnej banky a to najmä ohľadom očakávaného konca programu kvantitatívneho uvoľňovania.
  • V USA budú zverejnené pravidelné týždenné reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Čína chce inteligentné cesty

Čína chce svoje cesty vybaviť solárnymi panelmi, mapovacími senzormi ale aj zariadeniami dobíjajúcimi elektrické batérie v snahe akcelerovať transformáciu transportného sektoru. Podľa spoločnosti Qilu Transportation Development majú byť pri testovaní technológie zabudované do transparentného betónu na približne kilometer dlhej ceste v meste Jinan na východe krajiny.

Denne chce spoločnosť nasimulovať prechod 45 tisíc áut, pričom zabudované solárne panely by mali byť schopné vyprodukovať dostatok energie na osvetlenie a 800 domov. Qilu však chce latku posunúť vyššie, využívajúc príležitosť rastúceho trendu autonómnych áut. Cesty chce preto vybaviť presnejšími mapovacími zariadeniami a zariadeniami nabíjanie elektrických vozidiel za jazdy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *