Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 12. 7. 2017

Investície 12.07.2017 | 09:21 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Politika okolo údajného ruského zasahovania do prezidentských volieb v USA opäť vplývala na trhy.
  • Vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v Kongrese môže dnes výrazne pohnúť trhmi.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v stratách pri relatívne nízkych letných objemoch obchodovania a Wall Street pri nízkej aktivite stagnovala, keď na trhy negatívne vplývala politická nervozita. Syn amerického prezidenta Donalda Trumpa Donald Trump mladší totiž zverejnil emaily, že sa stretol s ruskou právničkou, ktorá mala byť napojená na Kremeľ a požadoval v čase kandidatúry jeho otca do Bieleho domu informácie, ktoré by mohli poškodiť jeho súperku Hillary Clintonovú.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch mierne klesli, keď sa zhoršil sentiment na finančných trhoch a rástla averzia voči riziku v reakcii na zverejnenie emailov syna amerického prezidenta Donalda Trumpa mladšieho o kontroverznom stretnutí s ruskou právničkou v čase začínajúcej prezidentskej kampane jeho otca, od ktorej požadoval kompromitujúce informácie proti Hillary Clintonovej.

KOMODITNÉ TRHY

Ceny zlata ostávali v blízkosti päťmesačného dna, keď ceny dlhopisov v ostatných dvoch týždňoch poklesli a trhy sú čoraz viac presvedčené, že éra extrémne uvoľnenej menovej politiky je na konci. Ropa sa prudšie odrazila nahor, keď štatistiky API ukázali výrazne väčší ako očakávaný pokles jej amerických zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár bol pod tlakom voči košu hlavných svetových mien, keď naň negatívne vplývalo zverejnenie emailov najstaršieho syna amerického prezidenta Donalda Trumpa z ktorých nepriamo vyplýva, že Kremeľ podporoval Trumpa. To by mohlo opätovne prehĺbiť politickú krízu vo Washingtone a odsunúť prijatie daňovej reformy či fiškálnych stimulov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Laela Brainardová z Fedu povedala, že ak dáta potvrdia zlepšovanie sa trhu práce a ekonomickej aktivity, bude primerané čoskoro začať z pomalou a predpovedateľnou redukciou bilancie Fedu. Na druhej strane si neodpustila svoj typický holubičí postoj, keď povedala, že neutrálna úroveň sadzieb stále zostane v blízkosti nulovej reálnej úrovne.
  • Včera mal opätovne vystúpenie aj Benoit Coeure z ECB, ktorý sa však zameral na dopad kvantitatívneho uvoľňovania a negatívnych sadzieb na devízové kurzy. Ben Broadbent z Bank of England takisto nemal zásadné menovopolitické poznámky. A napokon včera mala raritnú poznámku k ECB aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, keď povedala, že ešte nie sme tam, kde by sme chceli mať menovú politiku ECB.
  • Medzi včerajšie zaujímavejšie makrodáta sa zaradil májový report JOLTS, ktorý zachytáva tvorbu a fluktuáciu pracovných miest v USA. Zverejnenie zaznamenalo pokles o 301-tisíc na 5,666 milióna, pričom trh očakával len miernejší pokles o niekoľko tisíc. Trhom však negatívnejšie zverejnenie veľmi neuškodilo a to najmä po výrazne lepšej ako očakávanej tvorbe pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora podľa piatkového non-farm payrolls.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť dnešného dňa bude venovaná vystúpeniu šéfky Fedu Janet Yellenovej pred Kongresom. Okrem toho bude zverejnená aj Béžová kniha Fedu.

ZAUJALO NÁS

Ani pasívne investovanie nie je bez rizika

Pasívne investovanie sa teší rastúcej popularite medzi investormi, avšak na trhy prináša desivé riziká. V prvej polovici tohto roku sa presun z aktívnych do pasívnych fondov zvýšil na takmer 500 miliárd amerických dolárov, ako to vyplýva z dát Bloombergu. Trh sa tak stáva menej reaktívnejším na fundamentálne impulzy a stráca tak smerovanie. Pasívne investície sa tak budú stále zvyšovať, keď sa bude stále viac a viac investorov pripájať do stáda. Pasívne fondy navyše umožňujú aj odpredaj investície v prípade poklesu o istú hodnotu. V takom prípade môže nastať kaskádový efekt, pri ktorom pomerne malá turbulencia môže prepuknúť vo výraznejší pokles.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *