Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Ranný prehľad trhov 12. 7. 2019

Investície 12.07.2019 | 09:26 0 Komentárov
  • Americký akciový index prvýkrát v histórii prekonal métu 27-tisíc bodov. Rally čerpala silu z očakávaní zníženia sadzieb Fedom.
  • Júnový rast jadrovej inflácie v USA prekonal očakávania, čo sa pretavilo do rastu výnosov amerických dlhopisov a poklesu ceny zlata.
  • Zverejnená zápisnica z júnového zasadnutia ECB ukazuje jednotu uvoľniť menovú politku v prípade potreby.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street naďalej čerpali silu z očakávaného zníženia úrokových sadzieb Fedom, ktoré naznačil vo svojich vyjadreniach šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell a pokračovali v prekonávaní svojich historických maxím. Užší blue chips index Dow Jones sa prvýkrát vyšplhal nad hranicu 27 000 bodov. Širší index S&P 500 sa usadil pod hranicou 3 000 bodov, ktorú počas dňa viackrát prekonal. Európske akcie sa poväčšine pohybovali v negatívnom pásme, keď pozitívny sentiment zo zámorských trhov dokázali prebiť riziká ktorým čelí európska hospodárstvo pre rastúci protekcionizmus a s tým spojené obchodné vojny, Brexit a dlhovú situáciu v Taliansku, na ktoré upozornil MMF. V správe zverejnenej popoludní MMF zároveň vyzval ECB k novým stimulom na podporu reálnej ekonomiky. Akciám neprialo ani napätie medzi Francúzskom a USA, pre novú digitálnu daň, ktorú schválila vláda v Paríži a bude mať negatívny dopad na americké technologické giganty ako Google, Amazon a Facebook.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov prudko vzrástli po prekvapivo silnejších júnových číslach jadrovej inflácie z USA, avšak nepredpokladá sa, že by mohli naštrbiť smerovanie Fedu k znižovaniu úrokových sadzieb. V korekcii a odraze zo svojich miním pokračovali aj výnosy európskych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa aj napriek slabšiemu doláru vzdalo pod ťarchou rastúcich akcií a dlhopisových výnosov svojich ziskov z predchádzajúceho dňa a vrátilo sa k 1400 dolárovej hranici. Cena ropy skorigovala svoj nárast z predchádzajúceho dňa aj napriek výpadkom dodávok z Mexického zálivu pre tropickú búrku, keď OPEC vo svojej prognóze na rok 2020 očakáva na trhoch previs ponuky komodity nad dopytom, pričom dodávky konkurentov, hlavne ropy z bridlíc v USA, môžu vzrásť dvojnásobne oproti svetovému dopytu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Holubičí postoj Fedu aj naďalej oslaboval americký dolár, ktorý strácal voči svojim konkurentom už tretí deň v rade a k euru sa dostal na úroveň 1,126 EUR/USD. Straty americkej meny zmiernil rýchlejší ako očakávaný rast júnovej jadrovej inflácie zo Spojených štátov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Predseda Rady guvernérov amerického Fedu Jerome Powell mal aj včera vystúpenie v Kongrese, kde pokračoval vo svojom holubičom slovníku. Vyhlásil, že centrálna banka má priestor pre uvoľnenie menovej politiky, keďže vzťah medzi infláciou a mierou nezamestnanosti sa zlomil.
  • Americký prezident Donald Trump sa sťažoval, že Čína nezvýšila nákup amerických poľnohospodárskych produktov. Ide o sľub, ktorý dala počas mítingu Trumpa s čínskym prezidentom Xi Jinpingom na mítingu G20 v závere júna.
  • Nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier vidí, 50-percentnú šancu toho, že EÚ sa podarí uzavrieť obchodnú dohodu s USA ohľadne priemyselných tovarov v tomto roku.
  • Včera bola zverejnená zápisnica z júnového zasadnutia ECB, kde sa tvorcovia menovej politiky široko zhodli na pláne byť pripravený poskytnúť viac stimulov pre ekonomiku eurozóny. Existuje široký konsenzus, že v kontexte neistoty, ktorá by sa mohla do budúcnosti ešte zvýšiť, by mala byť ECB pripravená uvoľniť menovú politiku. Spomína sa tak okrem toho aj nízka inflácia ako ďalší dôvod pre takýto krok.
  • Najdôležitejším makrozverejnením štvrtka bola júnová inflácia zo Spojených štátov, ktorá prekvapila rýchlejším rastom na úrovni menovopolitickej-jadrovej inflácie. Tá na medzimesačnej báze rástla 0,3-percentným tempom, čo predstavuje zrýchlenie oproti 0,1-percentnej dynamike v máji. Medziročné tempo rastu jadrovej inflácie dosiahlo 2,1 percenta po 2,0 percentách v máji. Headlinová inflácia však spomalila medziročné tempo rastu na 1,6 percenta z 1,8-percentnej dynamiky v máji.
  • Okrem toho boli z USA zverejnené aj dáta rastu miezd, ktoré ukázali zrýchlenie medziročného tempa rastu priemernej hodinovej mzdy na 1,5 percenta v júni z 1,3 percenta v máji. Rovnako prišlo aj k akcelerácii rastu priemernej týždennej mzdy na 1,2 percenta z 1,0 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia budú zverejnené dáta májovej priemyselnej produkcie z eurozóny a popoludní index cien výrobcov zo Spojených štátov za jún, ktorý by mal naznačiť skôr ústup inflačných tlakov.

ZAUJALO NÁS

Extrémne teplo nás pripraví až o 80 miliónov pracovných miest.

Extrémne teplo sa stáva realitou pre milióny pracovníkov po celom svete a postihuje hlavne tie najchudobnejšie krajiny a regióny sveta. Podľa štúdie OSN s názvom „Práca na teplejšej planéte – dopad tepelného stresu na produktivitu práce“ hovorí, že nárast tepelného stresu, ktorý vzniká pri fungovaní organizmu pri teplote nad 35 stupňov Celzia, by mohol do roku 2030 spôsobiť stratu 2,2 percenta globálnej produktivity práce, čo predstavuje hodnotu 2,1 bilióna eur a ide o ekvivalent 80 miliónov pracovných miest na plný úväzok.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *