Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Ranný prehľad trhov 12. 8. 2020

Investície 12.08.2020 | 10:09 0 Komentárov

Americký akciový index S&P 500 prerušil osemdňovú sériu rastu a klesol pod ťarchou neistoty, kedy budú prijaté ďalšie fiškálne stimuly v USA ako aj pre výber ziskov z dlhých pozícii v technologických akciách, ktoré patrili k ťahúňom rastu búrz.

Správy o tom, že Rusko má prvú vakcínu na COVID-19 nedokázala trvale povzbudiť trhy, keď investori pristupujú k ruskej vakcíne s nedôverou a pochybnosťami.

Zlato včera zaknihovalo masívnu korekciu a kleslo pod 2000 dolárov. Jedným z dôvodov bola správa o ruskej vakcíne na koronavírus, ale aj prekúpené technické úrovne a prirodzená korekcia popri odraze výnosov amerických dlhopisov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie v priebehu utorkového obchodovania predviedli veľký obrat, keď v závere obchodovania odovzdali svoje predchádzajúce zisky. Pritom širší akciový index S&P 500 sa spočiatku dostal už len 16 bodov na dostrel svojim historickým maximám z februára. Výpredaj však nabral na sile v poslednej hodine obchodovania, keď trhy vystrašil pat v rokovaniach medzi Demokratmi a Republikánmi v Kongrese o poskytnutí ďalšej podpory koronakrízou zmietanej ekonomike. Po krachu minulotýždňových rokovaní, na ktoré musel americký prezident Donald Trump reagovať svojimi exekutívnymi nariadeniami, ktorými predĺžil pomoc nezamestnaným, sa ukázalo, že nové rokovania medzi demokratmi, republikánmi a vyjednávačmi Bieleho domu ešte nezačali. Naťahovanie schvaľovania pomoci tak aktuálne neprináša žiadny úžitok ako politikom, tak ani ekonomike a ľuďom. Najväčšie straty opäť odpisovali technológie, keď investori začínajú vnímať nafúknutosť technologického trhu a svoje zisky presúvajú k hodnotovým akciám. Trhy si nedokázali udržať zisky po oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že Rusko má vakcínu na koronavírus. Európske akcie končili včera v ziskoch, keď na večerný americký obrat pre časový posun nedokázali reagovať a niesli sa na vlne optimizmu o ruskej vakcíne ako aj pre obré makrodáta, ktoré ukázali zlepšenie ekonomického sentimentu ZEW v Nemecku štvrtý mesiac za sebou. Darilo sa hlavne automobilovému sektoru, ktorému pomohli správy o raste predaja áut v Číne.

DLHOPISOVÉ TRHY

S oznámením účinnej vakcíny na koronavírus ruským prezidentom Vladimirom Putinom vystrelili prudko nahor výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku. Americký 10-ročný výnos dokonca predviedol najväčší denný nárast za ostatné dva mesiace a vrátil sa nad 0,6 percenta, k čomu prispeli aj očakávania masívnej emisie nového amerického dlhu v najbližších dňoch.

KOMODITNÉ TRHY

S robustným rastom dlhopisových výnosov pri správach o ruskej vakcíne na COVID-19 stratilo pevnú pôdu pod nohami zlato, ktorého cena prepadla o takmer šesť percent pod dvetisíc dolárov, čo bol najvýraznejší pokles za ostatných sedem rokov. Ešte horšie na tom bolo striebro, ktoré stratilo dokonca až 15 percent, najviac od októbra 2008. V dôsledku korekcie na trhu s drahými kovmi a následnou potrebou pokryť kolaterálové zábezpeky, zaznamenala mierny pokles aj ropa, ktorá strácala okolo jedného percenta. Pokles cien však obmedzili očakávania ďalšieho poklesu zásob komodity na americkom trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro včera spočiatku posilňovalo voči doláru až k 118 centom, keď augustové makrodáta v eurozóne aj Nemecku ukázali lepšie než očakávané zlepšenie investorského sentimentu, čo podporilo všeobecné očakávania, že európska ekonomika sa do normálu po koronakríze dostáva oveľa rýchlejšie ako tá americká. Po oznámení o nulovom pokroku v rokovaniach o novom podpornom fiškálnom balíčku v Kongrese sa však situácia otočila a o väčšinu svojich ziskov paradoxne prišlo, keď nastalo priklonenie sa k bezpečnému dolárovému prístavu. Nedarilo sa britskej libre, keď na britskom trhu práce ubudlo v druhom kvartáli najviac zamestnaných od roku 2009.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Hlavným včerajším makroukazovateľom bola augustová nálada medzi nemeckými finančníkmi podľa prieskumu ZEW. Rýchlo sa zlepšuje index očakávaní, ktorý narástol na 71,5 bodu z júlových 59,3 bodu a je na najvyššej úrovni od roku 2003. Hodnotenie súčasnej situácie však začína stagnovať a oproti júlu mierne kleslo na -81,3 bodu z -80,0 bodu.

Americký centrálny bankár Thomas Barkin sa vyjadril, že americká ekonomika bude potrebovať udržateľnú fiškálnu podporu s cieľom tlmenia koronadiery pri tom, ako sa v ostatných týždňoch stráca momentum oživovania sa v dôsledku nárastu počtu infikovaných na koronavírus.

Hlavný ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow povedal, že obchodná dohoda s Čínou je dobrá a Peking výrazne zvyšuje nákupy amerických produktov. Odmietol obavy, že rastúce napätie medzi oboma krajinami by mohlo ohroziť plnenie dohody.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Ráno bola zverejnená séria makrodát z Veľkej Británie. Dáta ukázali, že Spojené kráľovstvo zaknihovalo zo všetkých krajín Európy najväčší pokles HDP za druhý kvartál na medzikvartálnej báze- až o 20,4 percenta ( po revízii flahového odhadu -18,7 percenta) v dôsledku koronašoku, dokonca viac ako Taliansko a Španielsko. Okrem toho boli zverejnené čísla priemyselnej produkcie za jún, ktorá rástla medzimesačne o 9,3 percenta po 6,0-percentnom raste v máji. Na medziročnej báze však stále klesala o 12,5 percenta. Okrem toho boli zverejnené aj dáta zahraničného obchodu za jún, ktoré skončili v prebytku 5,3 miliardy libier pri slabom domácom dopyte, keď štandardne končí obchod v deficite.

Dopoludnia budú publikované dáta júnovej priemyselnej produkcie z eurozóny ako celku, kde sa predpokladá zmiernenie medziročného poklesu po odstraňovaní reštrikcií okolo koronavírusu.

Popoludní budú zverejnené júlové inflačné čísla zo Spojených štátov, ktorým sa však prílišná pozornosť nebude venovať vzhľadom k tomu, že Fed bude v dohľadnej dobe prevádzať naďalej uvoľnenú menovú politiku.

ZAUJALO NÁS

Exkluzívne rúško

Pre čínskeho obchodníka zo Šanghaja vyrábajú v Izraeli najdrahšie rúško na svete. Rúško z 18 karátového zlata, ktoré skôr predstavuje módny doplnok ako zdravotnícku pomôcku, bude osadené 3608 diamantami a budúceho majiteľa bude stáť 1,5 milióna dolárov.

Patrik Hudec, Stanislav Pánis – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial