Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Ranný prehľad trhov 12. apríla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Americké akcie čakajú na impulz výsledkovej sezóny za prvý kvartál.
  • Priemerný výnos nemeckých dlhopisov klesol prvý krát v histórii na nulu.
  • Spojené štáty majú gigantickú dieru v dôchodkovom systéme.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvorili pondelkové obchodovanie prevažne so ziskami, keď odraz cien ropy a prudký rast akcií talianskych bánk podporoval investorský sentiment na trhoch. Výsledky v okolí červenej nuly si včera pripísala Wall Street, keď investori čakali na sériu korporátnych výsledkov za prvý štvrťrok, pričom ich očakávania sú skôr negatívneho charatkeru, čo sa prejavilo hlavne na konci obchodovania. Trhom chýbal smerodajnejší impulz a nepomohol ani rast cien ropy.

Dlhopisové trhy

Európske vládne dlhopisy včera zatvorili zmiešane, pričom výnos 10-ročného nemeckého dlhopisu mierne narástol, keď reagoval na relatívne pozitívny sentiment na akciových trhoch. Výnosy amerických vládnych dlhopisov boli v pondelok takmer bez zmeny, keď investori vyčkávali na smerodajné správy a impulz im nedodali ani prejavy ministra financií USA Jacka Lewa či demograficko-ekonomický pohľad Williama Dudleyho z Fedu.

Komoditné trhy

Zlato včera posilnilo na svoje takmer trojtýždňové maximum keď slabé americké makrodáta a neistota ohľadom monetárnej politiky Fedu podporujú averziu voči riziku a posielajú žltý kov smerom nahor k hranici 1300 dolárov za trójsku uncu.  Americká ropa WTI včera rástla a pripísala si zisk pol druha percenta, čo ju po prvý krát od 22. marca poslalo nad hladinu 40 dolárov za barel. Nákupnú náladu, do ktorej sa so ziskom dvoch percent pridala aj európska ropa Brent, podporili očakávania zo stretnutia v Dóhe a následne prípadného zmrazenia produkcie čierneho zlata zo strany producentov. 

Devízové trhy

Kráľovský menový pár EUR/USD zatvoril obchodovanie takmer bez zmeny, pričom paneurópskej mene sa podaril jemný zisk, vďaka ktorému sa prehupla nad hladinu 114 dolárových centov. Investori tak vyčkávajú na tohtotýždňovú sériu prejavov centrálnych bankárov. K výraznejším pohybom nedošlo pri absencii smerodajných správ ani u ostatných svetových menách. Britská libra zotrvala pod tlakom nad hladinou 80 pencí za euro. 

Dôležité správy z ekonomiky

Za ostatných 24 hodín neboli zverejnené žiadne dôležité makrodáta.
Zaujali však štatistika Bundesbanky, podľa ktorej priemerný výnos všetkých nemeckých dlhopisov v obehu (nezmaturovaných) klesol na nula percent prvý krát v histórii.
Včera mali aj vystúpenia dvaja centrálni bankári Fedu. Šéf dallaského Fedu Robert Kaplan povedal: “ Niet pochýb o tom, že rast amerického HDP za prvý kvartál bude slabý.“ Podľa neho je preto predčasné zvyšovať úrokové sadzby na najbližšom aprílovom zasadnutí. Okrem neho mal vystúpeniej aj šéf newyorského Fedu Bill Dudley, ktorý sa však k menovej politiky a stavu ekonomiky nevyjadroval. zaujal však jeho výrok, že „mobilita príjmov“ je dôležitý predpoklad pre dosiahnutie plnej zamestnanosti ako jedného z dvoch hlavných cieľov Fedu. Zdôrazinil pritom, že to v akom prostredí sa človek narodí by nemalo determinovať šancu na dosiahnutie „amerického sna“.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno boli puklikované marcové čísla indexu spotrebiteľských cien v Nemecku, ktoré dopadli zhodne s očakávaniami, kde medzimesačná inflácia rástla 0,8-percentným tempom a medziročne bol rast cien 0,3 percenta.
  • Index spotrebiteľských cien za marec bude dnes publikovať aj Veľká Británia.
  • V USA dnes nebudú publikované žiadne podstatné makrodáta, zaujmú však slová centrálnych bankárov Fedu Patricka Harkera, Johna Williamsa a Jeffreyho Lackera.

Zaujalo nás

Veľká diera v amerických dôchodkoch

Verejný dôchodkový systém Spojených štátov čelí podfinancovaniu vo výške 3,4 bilióna dolárov, čo je trojnásobne vyššie číslo v porovnaní s oficiálnymi štatistikami. Časom to bude zvyšovať tlaky na mestá a federálne štáty, výrazne obmedzili výdavky alebo zvýšili dane. Inak by mohli čeliť podobným bankrotom ako Detroit pred pár rokmi. Aktuálne štáty a mestá dávajú do verejných dôchodkových schém v priemere 7,3 percenta zo svojich príjmov. Na to, aby sa zatvorila diera podfinacovania by to mali zvýšiť až na 17,5 percenta. V niektorých prípadoch ako napríklad Las Vegas to bude musieť byť až 40 percent! 

Štúdia, ktorú Standford Graduade School of Business zároveň pripomína, že veľkosť problému podfinancovaniu penzijného systému bola systematicky zmenšovaná, keďže sa vychádzalo z predpokladu, že ročné výnosy by mohli dosiahnuť sedem až osem percent, čo dnes ukazuje ako príliš optimistické.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *