Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Ranný prehľad trhov 12. augusta

Investície 12.08.2016 | 09:53 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Odraz cien ropy podporil akciové trhy v Európe ako aj v USA.
  • Slová saudského ministra pre energetiku vyvolali špekulácie o možnej dohode medzi producentmi ropy.
  • Britská libra ostáva naďalej pod tlakom.
  • Bohatí ľudia venujú denne 30 minút jednej bezplatnej zábave.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvárali štvrtkové obchodovanie v zelených číslach, keď investori vítali prudký odraz cien ropy ako aj pozitívny sentiment na opačnom brehu Atlantiku. Wall Street si vo štvrtok takisto pripísali solídne zisky, pričom všetky tri hlavné americké indexy zatvorili na svojich nových historických maximách. Nálade na amerických trhoch taktiež pomáhal rast cien ropy ako aj solídne korporátne výsledky amerických spoločností na čele s maloobchodnými reťazcami ako Macy’s či JCPenney.

Dlhopisové trhy

Európske vládne dlhopisy včera zaznamenali zmiešaný vývoj, keď výnosy rástli u bezpečne vnímaných vládnych dlhopisoch silných európskych ekonomík po tom, čo v ostatných dňoch klesali pod tlakom nákupného programu Bank of England. Výnos narástol aj u amerického vlajkového 10-ročného vládneho dlhopisu, keď ceny vládneho dlhu korigovali svoj ostatný prudký nárast. 

Komoditné trhy

Zlato včera oslabilo a kleslo pod hladinu 1350 dolárov za trójsku uncu, keď reagovalo na návrat apetítu investorov po riziku a rast akcií, ako aj na relatívnu slabosť dolára a s tým spojenú neistotu ohľadom smerovania menovej politiky Fedu. Ceny ropy včera prudko posilnili, keď narástli o viac ako štyri percentá. Ropné benchmarky Brent a WTI tak reagovali na slová saudského ministra pre energetiku. Khalid al-Falih povedal, že členovia OPECu ako aj nečlenovia budú na neformálnom stretnutí v septembri rokovať o situácii na trhu, vrátane krokov potrebných na stabilizáciu trhu. Al-Falihove slová tak vyvovali špekulácie, že OPEC môže pristúpiť k obmedzeniu ťažby.

Devízové trhy

Euro voči doláru včera v rozbúrenom obchodovaní nakoniec zatvorilo s miernym oslabením na 111,4 dolárového centu, keď americkú menu v neskoršej časti obchodovania podporili relatívne solídne americké makrodáta. Libra včera pokračovala v poklese a voči doláru klesla už na mesačné minimum, späť pod hladinu 1,30 dolára za libru, keď ostrovnej mene nepriali ďalšie znaky slabosti z britského realitného trhu. Voči euru zostala britská mena stabilne bez zmeny. 

Dôležité správy z ekonomiky

Včerajšok bol na makrodáta pomerne skromný, keď nadránom nedošlo ani k plánovanému zverejneniu z Číny. Na trhoch tak tón udával odraz cien ropy.

Zaujali tak len čísla zo Spojených štátov, kde boli včera publikované pravidelné týždenné čísla nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti dopadli takmer presne podľa očakávaní, s rozdielom jedného tisíca viac žiadateľov ako čakal trh. Trend na trhu práce USA tak ostáva i naďalej zdravý, a to aj napriek miernemu nečakanému nárastu pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nadránom boli v Číne zverejnené omeškané včerajšie čísla priemyselnej produkcie za júl ako aj maloobchodných tržieb za rovnaký mesiac. Priemyselná produkcia ako aj tržby v maloobchode za júl spomalili viac ako očakával trh avšak nijako dramaticky.
  • V Nemecku boli dnes nadránom zverejnené hneď dve dôležité makrodáta. V prvom rade to boli predbežné čísla HDP Nemecka za druhý štvrťrok. Nemecká ekonomika podľa očakávaní rástla medzikvartálne o 0,4 percenta, pričom medziročne došlo k väčšiemu ako očakávanému rastu. Finálne čísla inflácie za júl zotrvali na predchádzajúcich hodnotách 0,3 percenta medzimesačne a 0,4 percenta medziročne. 
  • Čísla rastu HDP budú spolu s júnovou priemyselnou produkciou publikované dopoludnia aj za eurozónu ako celok.
  • V Spojených štátoch bude dnes taktiež hneď niekoľko dôležitých zverejnení. V prvom rade to budú júlové čísla maloobchodných tržieb a následne indexy cien výrobcov za rovnaký mesiac. V neposlednom rade bude investorov zaujímať publikácia predbežnej augustovej spotrebiteľskej dôvery podľa University of Michigan.

Zaujalo nás

Bohatí ľudia venujú denne 30 minút jednej bezplatnej zábave

Autor Thomas C. Corley strávil päť rokov svojho života štúdiom bohatých ľudí, ktorých vo svojej štúdii definoval ako jedincov zarábajúcich viac ako 160-tisíc dolárov ročne alebo s likvidným kapitálom vo výške 3,2 milióna dolárov. Bohatí ľudia podľa Corleyho zistení majú spoločné hobby v konzistentnom cvičení, keď až 76 percent z nich aerobicky cvičí, denne 30 alebo viac minút. Kardio cvičenie tak nie je dobré len pre telo ale aj pre hlavu, píše Corley vo svojej novej knihe „Zmeňte svoje zvyky, zmeňte svoj život“.

Stanislav Pánis, Tomaš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *