Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Ranný prehľad trhov 12. februára

Investície 12.02.2016 | 09:24 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Skepsa na finančných trhoch pokračuje, pod najväčším tlakom sú akcie bánk a energetických firiem.
  • Zlato na 12-mesačných maximách.
  • Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov na12-mesačných minimách.
  • Dolár pokračuje v oslabovaní sa voči euru.
  • Švédska centrálna banka znížila sadzby hlbšie pod nulu.

Akciové trhy

Odraz európskych búrz vydržal len jeden deň a vo štvrtok sa opätovne ponorili do hlbokých strát, keď bola obnovená panika ohľadne bankového sektora, jeho ziskovosti a stavu súvah v prostredí záporných úrokových sadzieb a nízkeho ekonomického rastu. Investori sa obávali nutnosti premeniť časť  emitovaných konvertibilných bondov na akciový kapitál bánk. 

Obavy boli prehĺbené po slabých kvartálnych výsledkoch francúzskej banky Societe Generale. Mínusom bol aj pokles cien ropy, ktorá  opätovne atakovala vyše 12-ročné minimá dosiahnuté minulý mesiac. Wall Street v  prostredí obáv o ďalšie smerovanie globálnej ekonomiky takisto strácala, keď Dow Jones klesal už piaty deň v rade. V závere obchodovania sa akcie odrazili z miním, keď sa po trhu opätovne šírili špekulácie, že OPEC by sa mohol pod tlakom obrovskej skepsy na trhoch dohodnúť na obmedzení produkcie.

Dlhopisové trhy

Obrovská nervozita na trhoch spôsobila rast cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka. 10-ročný nemecký výnos klesol pod 0,2 percenta pričom krátky koniec výnosovej krivky opäť prepisoval historické rekordy. Dvojročný nemecký výnos sa obchodoval vyše 50 bázických bodov pod nulou, čo je nové historické minimum. Výnosy amerických dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou klesli pod 1,7 percenta na 12-mesačné minimá, keď trh prakticky nezapočítava podľa futures kontraktov možné zvýšenie sadzieb FEDom v tomto roku.

Komoditné trhy

Zlato prudko rástlo  a zatváralo vysoko nad 1200-dolárovou hranicou na jednoročných maximách v čase, keď je všade na trhoch panika a stres. Skepsa ohľadne globálneho ekonomického rastu potlačila cenu ropy na najnižšie úrovne od mája 2003. Prispel k tomu aj názor banky Goldman Sachs, že jej ceny sa počas celého prvého polroka budú pohybovať medzi 20 a 40 dolármi v čase, keď komerčné zásoby na dodávkovom mieste v Cushingu, Oklahoma, dosahujú historických maxím okolo 65 miliónov barelov. V závere obchodovania  sa ropa odrazila, po tom ako minister energetiky Spojených arabských emirátov Mohammed al-Mazrouei povedal, že členské krajiny OPECu by mohli byť pripravené koordinovať znižovanie produkcie.

Devízové trhy

Dolár klesol voči jenu na 15-mesačné minimá k hladine 111 jenov, aby sa potom prudšie odrazil a končil obchodovanie na úrovni 112,50. Za tým podľa časti obchodníkov stála intervencia Bank of Japan, ktorej sa prudké tempo posilňovania jenu z ostatných dní rozhodne nepáči. Dolár strácal aj voči euru a vzájomný výmenný kurz sa posunul nad hladinu 113 dolárových centov na tri a pol mesačné maximá, keď v čase averzie voči riziku pokračuje reverzný tok carry obchodov, z ktorých profituje európska mena a už spomenutý jen. Švédska centrálna banka znížila sadzby hlbšie do negatívneho teritória, čo sa prejavilo na oslabení sa miestnej koruny, hoci v zápätí väčšinu strát vymazala. Pod tlakom boli komoditné meny ako rubeľ či nórska koruna pre pokles cien ropy.

Dôležité správy z ekonomiky

Aj počas druhého dňa vystúpenia pred Kongresom šéfka FEDu Janet Yellenové zdôrazňovala, že pozorne sledujú vývoj na finančných trhoch a v globálnej ekonomike, hodnotia ho a budú tomu prispôsobovať stav menovej politiky. V zásade nič oproti strede a trh preto na jej slová príliš nereagoval.
Veľkú pozornosť však vzbudila Riksbank – švédska centrálna banka, ktorá prekvapivo znížila sadzby o 15 bázických bodov na –0,5 percenta. Zároveň naznačila, že je pripravená ďalej uvoľniť menovú politiku a to dokonca aj mimo pravidelných zasadnutí jej bankovej rady. Zároveň je pripravená aj priamo intervenovať proti korune, keď jej problémy robí nízky rast cien.

Kľúčové očakávané udalosti

  • V Európe sa pozornosť trhov bude sústreďovať na zverejnenie dát rastu HDP z väčšiny krajín eurozóny za štvrtý kvartál a následne za celý minulý rok. Už ráno bol zverejnený rast nemeckej ekonomiky presne v súlade s očakávaniami. Medzikvartálne rástla o 0,3 percenta a medziročne o 2,1 percenta.
  • V USA sa budú obchodníci koncentrovať na dáta januárových maloobchodných tržieb a flashového čísla februárovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity. Okrem toho bude mať prejav aj šéf newyorského FEDu Bill Dudley.

Zaujalo nás

Wall Street Journal si všimol bratislavskú burzu

Akciové trhy prakticky na celom svete sú od začiatku roka vystresované, keď sa investori obávajú výrazného spomalenie sa rastu čínskej a v ostatnom čase aj americkej ekonomiky. Protivetrom ich rastu sú aj nízke ceny ropy, ktoré tlačia nadol akcie energetických firiem. Navyše trhy začínajú spochybňovať efektivitu menových politík centrálnych bánk. Európske akcie preto stratili okolo 15 percent od začiatku roka pri 10-percentných stratách v USA.

Wall Street Journal si však všimol, že slovenská burza odoláva celosvetovej skepse ohľadne ekonomického rastu a od začiatku roka do 5. februára narástol jej index SAX o vyše šesť percent napriek tomu, že polovicu váhy indexu tvoria akcie bankového (VÚB a OTP) a energetického sektora (Slovnaft), ktoré sú aktuálne vo svete pod najväčším tlakom. Noviny poznamenali, že jedným z dôvodov tohto vývoja je nízka likvidita. Zároveň citujú analytika americkej banky Citigroup, že trhu sa darí, lebo sa darí aj slovenskej ekonomike.

Podľa nášho názoru je slovenský akciový trhy takmer úplne odtrhnutý od reálneho ekonomického života a žije si vlastným vývojom, keď naň v podstate nijako nevplýva makroekonomická situácia a ani korporátne hospodárske výsledky. S akciami mnohých firiem, a to aj tých ktoré sú v indexe sa obchoduje len raz sporadicky a niekedy prebehne aj niekoľko týždňov, kým sa urobí aspoň malý obchod.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial