Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Ranný prehľad trhov 12. januára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Negatívna nálada na trhoch pre čínske obavy pokračovala aj v pondelok.
  • Ropa klesla na vyše 12-ročné dná.
  • Dennis Lockhart z FEDu verí v silu americkej ekonomiky.

Akciové trhy

Pochmúrna predajná atmosféra na hlavných svetových akciových trhoch pokračovala aj v úvode druhého januárového týždňa. Investorov naďalej znervózňujú obavy zo spomaľovania sa čínskej ekonomiky hoci kurz juanu bol včera zafixovaný na silnejšej úrovni voči doláru ako v piatok. Obrovským mínusom pre akciové trhy bol ďalší masívny pokles cien ropy.

Dlhopisové trhy

Napriek pokračovaniu vysokej volatility na finančných trhoch a s tým spätým odmietaním podstupovania rizika dokázali včera výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka rásť, keď sa ich ostatný pokles zdal ako prepálený.

Komoditné trhy

Zlato takisto odovzdalo časť ziskov z predošlých dní, no stále sa nachádza tesne pod 1100 dolárovou hranicou, v blízkosti 9-týždňových maxím, keď na trhoch pretrvávajú otázniky ohľadne ďalšieho vývoja čínskeho akciového trhu a kurzu juanu, ktoré následne vplývajú aj na vývoj búrz v Európe a Spojených štátoch. Ropa predĺžila sériu poklesov, keď včera odovzdala šesť percent sa obchoduje na najnižších úrovniach od decembra 2003 len tesne nad 30-dolárovou hranicou. Stoja za tým práve obavy z výraznejšieho spomalenie rastu čínskej ekonomiky v kombinácii s prebytkom ponuky na trhoch, kde Saudská Arábia či Rusko ťažia v blízkosti historických maxím pričom odolnosť bridlicových ťažiarov v USA na pokles cien je väčšia ako čakal trh. Navyše po odstránení sankcií príde na trh aj iránska ropa, čo len zhorší previs ponuky.

Devízové trhy

Stabilizácia kurzu čínskehu juanu viedla napriek pokračovaniu výpredajov rizikovejších aktív k určitému zlepšeniu sentimentu na devízových trhoch. To sa pretavilo do oslabenia sa eura ako nízko či lepšie povedané negatívne úročenej meny voči doláru, ktorý podporil aj centrálny bankár Dennis Lockhart keď povedal, že nevidí žiadne fundamentálne problémy v domácej ekonomike.

Dôležité správy z ekonomiky

Nový týždeň na finančných trhoch začal presne tak ako končil ten predošlí- teda pokračovaním negatívnej nálady a averziou voči riziku pre otázniky nad ďalším vývojom čínskej ekonomiky, čo sa pretavilo najmä do kolapsu cien ropy, ktorá sa obchoduje na takmer 13-ročných maximách a dnes ráno opäť klesala. Napriek tomu možno označiť sentiment, najmä v USA za o niečo menej pesimistický, keď S&P 500 dokázal prvý krát v novom roku zavrieť v miernom pluse.
Na poli makrodát bol včera publikovaný len prieskum investorskej nálady Sentix z eurozóny za január, ktorý neprekvapujúco poklesol. Na politickom poli stojí za zmienku, že po trom mesiacoch ťahaníc sa podarilo katalánskych stranám naklonením za nezávislosť od Španielska zostaviť konečne vládu a je pravdepodobné, že rádovo do dvoch rokov by mohli tlačiť na jednostranné vyhlásenie nezávislosti.
V USA bol makrokalendár prázdny. Trhy si tak naplno všímali vyjadrenia centrálnych bankárov. Dennis Lockhart, šéf atlantského FEDu povedal, že je optimistický ohľadne prospektov americkej ekonomiky. Zdôraznil, že menová politika je stále uvoľnená napriek zvýšeniu sadzieb v decembri a napriek očakávanému ďalšiemu sprísňovaniu v priebehu tohto roka. Lockhart zároveň povedal, že dáta zatiaľ  neoprávňujú k tomu, aby zvýšenie sadzieb prišlo už na januárovom mítingu FEDu. V podobnom duchu sa vyjadril aj nový prezident dallaského FEDu Robert Kaplan, ktorý si myslí, že ďalšie zvýšenie sadzieb príde až v marci.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhov sa bude koncentrovať na Čínu a vývoj cien komodít.
  • Dopoludnia budú z Veľkej Británie zverejnené čísla novembrovej priemyselnej produkcie. Pozornosť trhu sa však bude sústrediť najmä na slová centrálnych bankárov ECB Petra Praeta a Sabine Lautenschlaegerovej. Okrem toho v Paríži by mali popoludní vystúpiť aj šéf Bank of England Mark Carney.
  • Popoludní si bude radar trhov všímať najmä slová Jeffreyho Lackera a Stanleyho Fischera z FEdu a z makrodát zverejnenie tvorby špecifických pracovných miest za november, tzv. JOLTS report. 

Zaujalo nás

Tesla vie sama parkovať

Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla oznámil, že s najnovším updateom softvéru vedia jeho modely S a X sami otvoriť garážové dvere, zaparkovať a vypnúť motor. Vyžaduje si to len jedno stlačenie gombíka ich majiteľom. Podobne si ich môže majiteľ privolať pri odchode z garáže. Táto funkcia sa volá „Summon“. Zakladateľ automobilky Elon Musk navyše pred začiatkom autosalónu v Detroite povedal, že v priebehu dvoch rokov bude možné Teslu zavolať z parkoviska na akékoľvek miesto v USA, pričom auto sa bude vedieť samo aj dobiť na staniciach.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Tagy Tesla trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial