Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ranný prehľad trhov 12. júla

Investície 12.07.2016 | 10:00 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Americké akcie prepisovali historické rekordy.
  • Veľká Británia bude mať od stredy novú premiérku.
  • Japonsko na prahu nového veľkého fiškálneho stimulu.

Akciové trhy

Európske akciové trhy pokračovali v raste aj úvodom do nového týždňa a pripísali zisky v okolí 1,5 až dvoch percent. Akcie v Európe ťažili z prekvapivo pozitívnych piatkových amerických makrodát z trhu práce, pričom pomohlo aj jednoznačné víťazstvo japonskej vládnucej koalície vo voľbách do horného senátu v nedeľu, čo umožní premiérovi Shinzo Abemu pretlačiť ďalšie fiškálne stimuly. Americké akciové trhy si pripísali v pondelok len mierne zisky, keď rovnako ťažili ešte z piatkových makrodát a volieb v Japonsku. Index S&P 500 zatvoril na svojom novom historickom maxime, podporovaný rastom IT sektoru. 

Dlhopisové trhy

Pozitívny sentiment na trhoch prial rastu výnosov vládnych dlhopisov, ktorý tak posielal ceny bezpečných prístavov európskeho vládneho dlhu nadol. Rovnako klesali ceny aj u amerických vládnych dlhopisov, keď okrem pozitívne nálady na trhoch im nepriala aj poslabšia aukcia trojročných vládnych dlhopisov USA. 

Komoditné trhy

Zlato bolo v pondelok pod tlakom keď naň vplývali solídne makrodáta z amerického trhu práce spolu s výhľadom o ďalších monetárnych stimuloch niektorých centrálnych bánk, čo podporilo akciové trhy a darilo sa aj doláru. Ceny ropy v pondelok oslabili a dosiahli tak už dvojmesačných miním, pričom im nepriali rastúce zásoby v Kanade ako aj rast počtu aktívnych ropných súprav v USA. 

Devízové trhy

Euro voči doláru sa obchodovalo včera v úzkom pásme nad hladinou 110 dolárových centov, keď tomuto menovému páru chýbal výraznejší impulz. Zo svetových mien oslabil japonský jen, ktorý reagoval na očakávania o blížiacom sa fiškálnom stimule japonskej vlády. 

Dôležité správy z ekonomiky

Včera neboli zverejnené žiadne dôležité makrodáta, ale deň bol napriek tomu pomerne bohatý na zverejnenie dôležitých ekonomicko-politických správ. Prvou z nich bolo oznámenie britského premiéra Davida Camerona, že sa zajtra vzdá svojho postu, keďže nasledovník, či lepšie povedané nasledovníčka je známa zhruba o dva mesiace skôr ako sa pôvodne očakávalo. Stane sa ňou Theresa Mayová, doterajšia ministerka vnútra, keďže jej vnútrostranícka súperka v Konzervatívnej strane Andrea Leadsomová sa vzdala kandidatúry. Trhy to privítali s optimizmom, keďže obdobie politickej neistoty vo Veľkej Británii bude kratšie a mohlo by sa aj skôr začať rokovať o procese samotného brexitu.

No na druhej strane ten optimizmus trhu je do značnej miere neopodstatnený, keďže Mayová už dávnejšie avizovala, že do konca roka nenotifikuje článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ, keďže Briti sotva teraz majú už stratégiu ako ďalej postupovať. Nemecká kancelárka Angela Merkelová pritom požadovala, aby nový šéf britskej administratívy začal vyjednávať okamžite. Niet zrejme pochýb, že aj Briti by to tak chceli, no najskôr musia mať pripravený komplexný plán, čo ďalej. Na trhoch navyše stále existujú pochybnosti o tom, či sa brexit naozaj uskutoční.

Druhou veľkou správou bol rast očakávaní veľkého fiškálneho stimulu v Japonsku po nedeľnom jasnom víťazstve vládnucej Liberálnodemokratickej strany premiéra Shinza Abého v hornej komore parlamentu. Abé sa pritom už  stretol aj so šéfom Bank of Japan Haruhikom Kurodom a plánuje míting aj s bývalým šéfom Fedu Benom Bernankem. Veľkosť stimulu je odhadovaná na 10 až 20 biliónov jenov.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno boli v Nemecku zverejnená finalizácia júnových inflačných čísel, ktoré sa oproti rýchlemu odhadu nezmenili a poukazujú naďalej na utlmené inflačné tlaky.
  • Popoludní bude trh sledovať májové čísla JOLTS reportu tvorby pracovných miest, pričom zaujať môžu aj májové dáta veľkoobchodných zásob.
  • Z centrálnych bankárov budú dnes hovoriť Guvernér Bank of England Mark Carney a prezident minneapoliského  Fedu Neel Kashkari 

Zaujalo nás

Nintendo raketovo rastie vďaka Pokémon

Akcie japonského výrobcu videohier Nintendo zaznamenali za týždeň vyše 50-percentný rast v reakcii na vydanie novej mobilnej aplikácie Pokémon, z ktorej sa stáva celosvetový fenomén. Užívatelia podľa prvých štatistík trhu v USA na nej strávia dokonca viac času ako na Facebooku, WhatsAppe či Instagrame. Stala za z nej najsťahovanejšia aplikácia na smartfónoch s operačným systémom iOS aj Android.
Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *