Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 12. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dolár sa posilnil na dvojmesačné maximá voči euru.
  • Zlato pokračuje v defenzíve.
  • Trh vidí takmer 70-percentnú pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v decembri.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili utorkové obchodovanie v stratách za čím stál pokles cien ropy. Wall Street takisto strácala, keď ju okrem nižšej ropy tlačilo nadol posilnenie sa dolára a odraz výnosov štátnych dlhopisov pri raste pravdepodobnosti zvyšovania sadzieb Fedom do konca roka, ktorá sa pohybuje už na 70-percentnej úrovni. Obrovským mínusom boli rast obáv z toho, že ľavicová prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, ktorá získava v predvolebných prieskumoch náskok nad kontroverzným pravičiarom Donaldom Trumpom, chce viac regulovať zdravotnícky priemysel, ktorému by následne mohli klesnúť zisky.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických vládnych dlhopisov rástli, keď ostatné séria makrodát z USA je solídna, čo zvyšuje pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom do konca roka, keď viacerí predstavitelia centrálnej banky pokračujú s jastrabími prejavmi. Navyše vyššie ceny ropy by mali pomôcť odrazu inflácie.

Komoditné trhy

Zlato bolo v utorok pod tlakom, keď rastie sila dolára pri očakávaní skorého sprísnenia menovej politiky v Spojených štátoch, keď sa Charles Evans z Fedu vyjadril, že by bolo „okey tak urobiť už v decembri.“ Ropa mierne korigovala svoje ceny po tom, čo sa v pondelok dostala na najvyššie úrovne od leta 2015. Stáli za tým čiastočne obavy či sa podarí definitívne dohodnúť OPECu na obmedzení produkcie koncom novembra. Mínusom pre ropu bol aj silnejší dolár.

Devízové trhy

Dolár posilňoval voči väčšine hlavných svetových mien, keď sú kontúry zvyšovania sadzieb Fedom do konca roka čoraz jasnejšie. Voči euru sa dolár posilnil až na úroveň 110,5 dolárového centu, čo predstavuje jeho najsilnejšiu hodnotu za ostatné dva mesiace.

Dôležité správy z ekonomiky

Prieskum ZEW ekonomického sentimentu Nemecka  za október zaznamenal najvyššie hodnoty od januára tohto roku, keď vypätie z britského referenda pomaly opadá. Index vzrástol o 4,4 bodov na 59,5 bodov a prekonal očakávania 55,5 bodov. Októbrové zverejnenie signalizuje robustné oživenie ekonomiky, po júlovom poklese na 49,8 boda, keď Briti hlasovaním prekvapili zvyšok Európy. Dáta rovnako poskytujú pozitívny výhľad pre október, keď index očakávaní rovnako vzrástol z 0,5 bodu na 6,2 bodov a prekonal konsenzus 4 bodov. ZEW tak podporuje včerajšie zverejnenie Sentixu, ktorý indikoval že nemecká ekonomika robustne expanduje. Nemecko však stále rieši svoj problémový bankový sektor, ktorého nedostatky by mohli zasiahnuť ďalšie časti ekonomiky.
Zaujali aj niektoré prejavy centrálnych bankárov. Yves Mersch z ECB si želá, aby fiškálna politika hrala väčšiu rolu v krajinách, kde fiškálny priestor môže podporiť ekonomickú aktivitu. Neel Kashkari z Fedu sa prezentoval svojím typickým holubičím slovníkom, keď povedal, že Fed neplní svoj inflačný cieľ už štyri roky. Z jeho uhľa pohľadu tak v podstate nie je dôvod meniť nastavenie menovej politiky. „Nechajme ekonomiku tvoriť pracovné miesta, kým to nevytvára inflačné tlaky.“ Charles Evans šéf chicagskeho Fedu, inak tiež tradičný „holub“ sa nechal počuť, že decembrové zvýšenie sadzieb by bolo v poriadku, hoci sám by preferoval uistenie sa, že ekonomika pokračuje v zlepšovaní sa a inflácia v odraze.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes bude zverejnené zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu. Trhy sa okrem toho budú sústrediť opäť na prejavy viacerých centrálnych bankárov, najmä z Fedu.

Zaujalo nás

Čínsky plán futbalovej dominancie

Prezident Čínskej ľudovej republiky Xi Jinping vytvoril ambiciózny plán ako rozšíriť titul Číny ako svetovej veľmoci – stať sa futbalovým majstrom. Cieľom je vytrénovať 30 miliónov detí v nasledujúcich štyroch rokov a do roku 2050 vybudovať národný tím, ktorý dokáže poraziť terajšie futbalové veľmoci. Do roku 2020 chce štát navyše vybudovať 70 tisíc futbalových ihrísk a najíma zahraničných trénerov. Pravdepodobne to však bude dlhý proces, keďže momentálne sa Čína nachádza na 78. mieste v rebríčku FIFA a dvakrát sa jej nepodarilo zdolať tím Hong Kongu, ktorý je na 142. mieste.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *