Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 12. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Jastrabí slovník predstaviteľov Fedu spustil v piatok výpredaje na akciových trhoch. 
  • Výnosy štátnych dlhopisov prudko rástli, nemecké 10-ročné sa dostali nad nulu.
  • Zlato je pod tlakom pre rast očakávaní, že Fed do konca roka zvýši sadzby.

Akciové trhy

Akciové burzy na oboch brehoch Atlantiku končili piatkové obchodovanie vo výrazných stratách. Trhy boli sklamané z toho, že ECB vo štvrtok nerozšírila menové stimuly a dokonca o tom ani nediskutovala, pričom zo slov šéfa ECB Maria Draghiho znela určitá bezradnosť. Zároveň predstavitelia Fedu na čele s Ericom Rosengrenom pokračovali v jastrabích vyhláseniach napriek znakom chladnutia americkej ekonomiky. Trhy preto kalkulujú s jedným zvýšením sadzieb v USA do konca roka. 

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov rástli, keď sa zdá, že ECB do konca roka nedoručí ďalšie uvoľnenie menovej politiky pričom Fed by naopak mohol najneskôr v decembri zvýšiť sadzby po tom, ako šéf bostonského Fedu Eric Rosengren povedal, že nízke sadzby zvyšujú riziko prehrievania sa ekonomiky. 

Komoditné trhy

Zlato pokračovalo v klesaní, keď trhy opäť zvyšujú šanca na sprísnenie menovej politiky Fedom a súčasne sa ECB nesignalizuje, že by čoskoro dodala ďalšie stimuly. Ropa klesla v piatok o takmer štyri percentá, keď reagovala na zvýšenú averziu voči riziku na trhoch v dôsledku jastrabieho slovníka predstaviteľov Fedu. Mínusom pre ňu boli aj správy, že počet aktívnych ropných plošín v USA rástol už 10 z ostatných 11 týždňov. Navyše časť trhových participantov tvrdí, že ani zmrazenie produkcie ropy veľkými hráčmi neodstráni okamžite previs ponuky na trhoch. 

Devízové trhy

Dolár sa posilnil voči euru, keď trhy opäť zvyšujú pravdepodobnosť sprísnenia menovej politiky Fedom do konca roka, a zároveň júlový nemecký export vykázal výrazný pokles.

Dôležité správy z ekonomiky

V piatok vzbudil najväčšiu pozornosť šéf bostonského Fedu Eric Rosengren nabrúsených jastrabím slovníkom, keď povedal, že inflácia sa postupne približuje k (dvojpercentnému) cieľu Fedu a nepokračovanie v odstraňovaní menovej akomodácie by mohlo znamenať, že dĺžka konjunktúry ekonomiky sa skráti a nie predĺži. Inak povedané, nízke úrokové sadzby zvyšujú riziko prehriatia ekonomiky. 

Jeho kolega Robert Kaplan zopakoval svoje predchádzajúce názory, že dôvody pre zvyšovanie sadzieb sa v ostatných mesiacoch zvýšili a že existujú určité náklady pri udržiavaní sadzieb na súčasných úrovniach. Napokon Daniel Tarullo bol jediným v ostatných týždňoch, ktorý sa prezentoval z predstaviteľov Fedu opatrným slovníkom, keď preferuje vyčkávaciu taktiku pri zvyšovaní sadzieb, kým sa jasnejšie neukážu silnejšie inflačné tlaky. 

Z piatkových makrodát index spotrebiteľských cien (CPI) v Číne v auguste medziročne spomalil dynamiku rastu z predošlých z 1,8 percent na 1,3 percenta, čo je štyri desatiny percenta pod konsenzom. Spomalenie rastu spotrebiteľských cien však pravdepodobne neprinúti People’s Bank of China (PBoC) ďalej uvoľňovať monetárnu politiku. Pozitívne prekvapil index cien výrobcov, keď v auguste medziročne spomalil svoj pokles z 1,7 percenta na 0,8 percenta, čo je o jednu desatinu nižší pokles ako vyplývalo z prieskumov.  

Export aj import Nemecka v júli medzimesačne klesal, keď export klesol o 2,6 percenta, zatiaľ čo konsenzus čakal rast štyroch desatín percenta. Import klesol o sedem desatín percenta oproti očakávanému rastu piatich desatín percenta. Ostrý pokles exportu tak znížil obchodnú bilanciu krajiny na 19,5 miliardy euro oproti očakávaným 23,7 miliárd euro. Oproti minulému mesiacu  prebytok obchodnej bilancie klesol z 26,3 miliárd euro. Vzhľadom na sériu slabších makroekonomických dát sa tak zvyšujú obavy zo stability nemeckej ekonomiky a možného vplyvu britského referenda. 

Obchodná bilancia Veľkej Británie za júl vzrástla z revidovaných –12,9 miliárd britských libier na –11,76 miliárd britských libier. Zverejnené dáta tak nenaznačujú negatívny vplyv na obchod Veľkej Británie v prvom mesiaci po britskom referende. 

Veľkoobchodné zásoby v USA za mesiac júl ostali medzimesačne nezmenené, zatiaľ čo sa očakával rast jednej desatiny percenta. Veľkoobchodný predaj poklesol o štyri desatiny percenta indikujúc limitovaný impulz pre rast ekonomiky v treťom kvartáli. 

Kľúčové očakávané udalosti

Dnes sa pozornosť trhov bude sústrediť na ďalšie prejavy amerických centrálnych bankárov: Dennisa Lockharta, Leily Brainardovej a Neela Kashkariho. 

Zaujalo nás

Karibiku chýbajú kokosy

Karibiku dochádzajú zásoby jedného z jeho najikonickejších produktov – kokosových orechov. Spotrebitelia z bohatých rozvinutých krajín nemali po tejto surovine nikdy väčší dopyt. Starbucks ho používa vo svojich nápojoch, zatiaľ čo speváčka Rihanna propaguje vodu z tohto tropického ovocia ako športový nápoj. Cena kokosových orechov tak len za posledný rok vzrástla o 50 percent. Okrem vysokého dopytu však ceny ženú hore búrky či choroby, ktoré ničia celé farmy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *