Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 13. 11. 2018

Investície 13.11.2018 | 10:27 0 Komentárov
  • Akciové trhy pod tlakom pre pád akcií Applu a jeho dodávateľov v obavách o spomalenie predajov iPhonov.
  • Biely dom údajne chystá zavedenie importných ciel na automobily.
  • Dnes je posledný deň, dokedy by mal Rím odpovedať na výzvu Bruselu na úpravu rozpočtu pre budúci rok.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové trhy vstúpili do nového týždňa výraznými poklesom, za čím stál pád technologického sektora, po tom, ako jeden z kľúčových dodávateľov Applu znížil výhľad na nasledujúce obdobie v reakcii na zníženie dodávok, ktoré si od neho Apple vyžiadal. Mínusom pre akcie boli aj rastúce špekulácie, že Biely dom pripravuje zavedenie dovozných ciel na automobily.

DLHOPISOVÉ TRHY

Obchodovanie s americkými dlhopismi v pondelok neprebiehalo pre sviatok Dňa veteránov. Negatívna nálada na trhoch sa však pretavila do poklesu výnosov nemeckých dlhopisov ako bezpečného prístavu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato napriek zvýšenej averzie voči riziku klesalo. Svoj dôvod to má v podobe silnejšieho dolára a jastrabieho slovníka Fedu. Americká ropa WTI klesala už rekordný 11. deň po sebe, pričom naďalej za týmto pádom do medvedieho pásma stoja tie isté faktory: rasť ťažby OPECu, USA aj Ruska, udelenie výnimiek z embarga nákupu iránskej ropy Washingtonom pre osem krajín, čo znižuje obavy z previsu dopytu podobne, ako slabosť mien rozvíjajúcich sa krajín a vädnutie tempa rastu globálnej ekonomiky. Tieto faktory nedokázali prerušiť ani vyhlásenia, že Saudská Arábia zníži ťažbu o pol milióna barelov denne, či diskusie, že OPEC by sa mohol dohodnúť na opätovnej redukcii ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa dostal na 16-mesačné maximá voči košu hlavných svetových mien, keď ťažil z nervozity na trhoch a z jastrabieho slovníka Fedu pri súčasnom pokračovaní robustného rastu americkej ekonomiky. Euru škodili otázniky okolo talianskeho rozpočtu na rok 2019 ako aj strach z tvrdého brexitu, čo potápalo aj libru.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čínsky vicepremiér Liu He a americký minister financií Steven Mnuchin obnovia rokovania okolo nastavenia obchodných vzťahov pred tým, ako sa americký prezident Donald Trump a jeho čínsky náprotivok Xi Jinping stretnú neskôr počas tohto mesiaca na meetingu G20. USA požadovali od Číny, aby predložila konkrétny návrh nastavenia obchodných podmienok a ukázala spôsob riešenia niektorých problémov ako nedodržiavanie práv duševného vlastníctva pred tým, ako si obe strany sadnú k stolu. Naopak čínska strana chce najskôr rokovať, pred tým, ako doručia konkrétny návrh riešenia.
  • Viaceré média včera informovali o tom, že americké ministerstvo obchodu má pripravený návrh uvalenia ciel na automobily s dôvodom ochrany národnej bezpečnosti. Samotný prezident Donald Trump by sa pritom mal dnes zúčastniť stretnutia s vysokými úradníkmi ministerstva s cieľom prediskutovať túto problematiku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno už boli zverejnené informácie ohľadom nemeckej inflácie. V októbri zostala medziročná inflácia vyjadrená indexom CPI na nezmenenej úrovni 2,5 percenta
  • Dnes budú zverejnené výsledky ZEW Indexu ekonomického sentimentu v Nemecku a Eurozóne za november. Zároveň budú investorov zaujímať aj údaje o októbrovej bilancii federálneho rozpočtu USA.
  • Dnes je zároveň posledným dňom, kedy by mala talianska vláda odpovedať na výzvu Bruselu ohľadne úpravy rozpočtu na rok 2019. Doterajšie vyjadrenia talianskej vlády však nenaznačujú, že je pripravená urobiť nejaké ústupky.

ZAUJALO NÁS

Vietnam by mohol hostiť VC Formuly 1 už v roku 2020

Do kalendára Formuly 1 by mohol pribudnúť nový okruh. Ide o mestskú trať, ktorá sa v súčasnosti stavia vo Vietnamskom hlavnom meste Hanoj. Vietnam by mohol hostiť Veľkú cenu už v roku 2020. S traťou sa počíta ako náhradou za VC Malajzie, ktorá sa rozlúčila s kolotočom F1 v roku 2017. Vietnam predstavuje rastúci trh, ktorý je veľmi zaujímavý pre sponzorov a investorov. Celkové náklady na organizáciu VC F1 sa počas desaťročného obdobia odhadujú na 1 miliardu dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *