Streda 23. január. Meniny má Miloš

Ranný prehľad trhov 13. 2. 2018

Investície 13.02.2018 | 10:36 0 Komentárov
  • Akciové trhy sa v úvode týždňa odrazili.
  • Index strachu VIX o 90 percent vyššie ako 1. februára, ale stále o približne 50 percent nižšie od tohtoročných maxím.
  • Dolár sa dostal opätovne pod tlak.

AKCIOVÉ TRHY

V úvode týždňa panovala na akciových trhoch konštruktívnejšia nálada. Burzy v Európe aj v Spojených štátoch sa odrazili, keď na nich naďalej prebieha hľadanie nového ekvilibria pri vyšších úrokových sadzbách a vyšších inflačných očakávaniach.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických 10-ročných dlhopisov rástli na nové štvorročné maximá, keď sa v priebehu pondelka obchodovali miestami nad 2,9-percentnou úrovňou. Medzi investormi rastú obavy, že americká ekonomika sa pri znížení daní, pri miere nezamestnanosti v blízkosti dvadsaťročného dna, pri uvoľnení vládnych výdajov a pri veľkých výdajoch na infraštruktúru začne výrazne prehrievať a Fed bude musieť rýchlo zvyšovať úrokové sadzby.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato limitovane rástlo, keď mu pomohol slabší dolár, no brzdili ho vyššie sadzby na dlhopisových trhoch. Ropa sa stabilizovala po masívnom poklese v minulom týždni v reakcii na vysoký rast bridlicovej ťažby v Spojených štátoch.

DEVÍZOVÉ TRHY

Pondelkový odraz optimizmu na trhoch znamenal návrat dolára do defenzívy voči euru, keď sa vzájomný výmenný kurz priblížil k 123 dolárovým centom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký prezident Donald Trump predstavil federálny rozpočet na rok 2019 vo výške 4,4 bilióna dolárov, kde budú redukované výdaje na ľavicové programy predošlej vlády ako Medicare a naopak zvýšené výdaje na zbrojenie či imigráciu. Vo fiškálnom roku 2019 sa deficit takmer zdvojnásobí na 984 miliárd dolárov s narastie na 7,1 bilióna dolárov nasledujúcu dekádu. Trump povedal, že bude tlačiť na zavedenie recipročnej dane na importy proti krajinám, ktoré takisto uvalili tarify na dovozy, no ako tradične nepovedal žiadne ďalšie detaily. Okrem toho predstavil aj infraštruktúrny plán v objeme 1,5 bilióna dolárov, z ktorých až 200 miliárd by malo slúžiť ako základný kapitál na stimuly ďalších výdajov miestnymi štátmi a lokálnymi samosprávami ako aj súkromným sektorom. Návrhy prezidentských rozpočtov sú málokedy bez veľkých úprav schválené Kongresom. Bude teda zaujímavé, čo sa nakopon presadí.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude mať v USA vystúpenie šéfka Fedu v Clevelande Loretta Mester ohľadom monetárnej politiky a jej očakávaní ekonomického vývoja.

ZAUJALO NÁS

Stávka na pokles akcií v Európe v hodnote 14 miliárd dolárov

Najväčší svetový hedžový fond Bridgewater Associates zvýšil svoje stávky na pokles cien akcií v Európe na 14 miliárd amerických dolárov. Najnovšou tzv. krátkou pozíciou sa zamerali na nemecký Siemens, ktorý dosiahol hodnotu viac ako jednu miliardu dolárov, prekonávajúc obdobnú stávku na pokles akcií francúzskej spoločnosti Total v hodnote jednej miliardy. Krátke pozície Bridgewater vzrástli už na štvornásobok, pričom cieľom okrem spomenutých je napríklad talianska spoločnosť Intesa Sanpaolo a Enel či španielska Banco Santander.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *