Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ranný prehľad trhov 13. 3. 2018

Investície 13.03.2018 | 09:47 0 Komentárov
  • Technologický index Nasdaq Composite prekonal historické maximá.
  • Ropa pod tlakom pre rast bridlicovej ťažby v Spojených štátoch.
  • Trhy budú dnes zaujímať februárové inflačné čísla z USA.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy vstúpili do nového týždňa rastom, keď si investori všímali najmä robustné fundamenty, ktoré hovoria o pokračovaní svižného ekonomického rastu pri len pomalej normalizácii inflácie smerom k cieľom centrálnych bánk. Súčasne sa očakáva aj pokračovanie rastu firemných ziskov. Wall Street klesala, keď sa včera večer na ňu vrátila nervozita súvisiaca s možnou obchodnou vojnou medzi USA a zvyškom sveta. Technologický index Nasdaq Composite sa napriek tomu posunul na nové historické maximá.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch len stagnovali, keď makrodáta síce hovoria o dynamickom ekonomickom raste, ale zároveň aj len o pozvoľnom odraze inflácie, čo by nemalo nútiť centrálne banky prepnúť stratégiu z uvoľnenej na reštriktívnu menovú politiku, pričom zvýšenie sadzieb Fedom v budúcom týždni je už započítané v cenách.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato len prešľapovalo na mieste, keď čaká výraznejší impulz, ktorý by mohol prísť dnes popoludní po zverejnení čerstvých inflačných dát z USA. Ropa sa dostala pod predajný tlak, keď na ňu vplýval najmä rast ťažby v Spojených štátoch spolu s rastom jej komerčných zásob v tejto krajine.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostával v defenzíve voči euru po zverejnení nižšieho ako očakávaného rastu miezd v USA za február, pričom mínusom sú preň aj otázniky okolo protekcionistických opatrení v zahraničnom obchode Spojených štátov, ktoré v minulosti vždy viedli k slabšiemu doláru.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hoci média venujú v ostatnom čase veľkú pozornosť zavádzaniu ciel Spojenými štátmi, obchodná vojna sa zatiaľ nekoná a v základnom scenári ani nepredpokladáme, že sa tak stane, napriek ťažkej vypočítateľnosti krokov Donalda Trumpa v Bielom dome. Dopad dosiaľ oznámených protekcionistických opatrení na globálnu ekonomiku ako aj chystaných protiopatrení ostatných krajín je minimálny, na úrovni štatistickej chyby. Agregátny svetový makroobraz ostáva konštruktívny, napriek tomu, že vrchol zlatovlasého scenára je už za nami, keď prichádza k určitému spomaleniu momenta rastu, no z nadtrendových úrovní a odrazu inflácie, ktorá sa však bude len pomaly normalizovať a spolu s ňou aj menová politika. Myslíme si teda, že koniec hospodárskeho cyklu je stále v nedohľadne a preto má zmysel mať expozíciu voči rizikovým aktívam, pri prevážení akcií a podvážení dlhopisov. Akciám by v raste mal dodávať energiu ďalší rast firemných ziskov, silné makrofundamenty, stabilizácia výnosov na dlhom konci výnosovej krivky, kde reálne sadzby ostávajú vzhľadom k tempu rastu mimoriadne nízke a zvýšený tok kapitálu do nich. Navyše valuácie sú po februárovej korekcii atraktívnejšie. Súčasné veľké fiškálne deficity a deficity bežného účtu USA a rast inflácie by mali tlačiť nadol ceny dlhopisov USA, čo by malo vplývať aj na Európu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy sa dnes budú sústreďovať najmä na inflačné čísla z USA za február zverejnené popoludní o 13:30 nášho času.

ZAUJALO NÁS

Umeniu a vínam sa darilo najviac v minulom roku medzi zberateľskými aktívami.

Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o sedem percent, vďaka výraznému rastu cien umenia (+21 percent) a dvojcifernému zhodnoteniu sa vín (+11 percent). Automobilové veterány ako tradičný ťahúň ich rastu len stagnovali s dvojpercetným rastom. Vyplýva to z Wealth Reportu 2018 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index 10 hlavných tried zberateľstva sa za ostatnú dekádu zhodnotil o 126 percent.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *