Stvrtok 27. február. Meniny má Alexander

Ranný prehľad trhov 13. 6. 2017

Investície 13.06.2017 | 10:20 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Technologický sektor tlačí akciové trhy naďalej nadol.
  • Kryptomeny prudko posilňujú.
  • Libra stále pod predajným tlakom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v USA klesali, keď ich ťahal nadol predovšetkým technologický sektor. Je ťažké povedať, čo je dôvodom veľkej korekcie akcií ako veľkej päťky označovanej ako FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix a materská firma Googlu Alphabet), okrem toho, že v minulosti silne rástli a teraz akoby nastala rotácia z tohto sektora.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny na dlhopisových trhoch stagnovali, keď chýbal výraznejší impulz pre pohyb pri absencii dôležitých makrodát a pred dvojdňovým zasadnutím Fedu, ktoré začína už dnes. Výrazne klesli rizikové prirážky talianskych dlhopisov po tom, ako sa zdá, že predčasné voľby predsa len nebudú v tomto roku a po slabom výsledku populistického hnutia 5 hviezd v talianskych regionálnych voľbách.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato podobne ako ceny dlhopisov len stagnovalo, keď sa na trhoch nič podstatnejšie nedialo. Ropa sa mierne odrazila, keď trhy vidia napriek ostatnému nárastu postupný pokles vysokého stavu jej zásob v USA ako aj inde vo svete.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal voči euru stabilný, keď trhy čakajú na výsledok zasadnutia Fedu a najmä na jeho sprievodný slovník po očakávanom zvýšení sadzieb o 25 bázických bodov. Libra ostala po parlamentných voľbách pod tlakom, keď stále nie je jasné, ako sa bude vyvíjať politika na ostrovoch. Mnoho obchodníkov si myslí, že scenár nie tak tvrdého brexitu by sa ani po strate parlamentnej väčšiny Konzervatívnej strany stále nemusel uskutočniť.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Pondelok bol deň, keď chýbali podstatnejšie makrodáta či iné udalosti. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude zverejnený júnový prieskum sentimentu medzi nemeckými finančníkmi podľa ZEW  a prejav bude mať aj šéf Bundesbanky Jens Weidmann. Okrem toho si trhy budú všímať aj britské inflačné dáta za máj.

ZAUJALO NÁS

Ethereum vzrástlo od začiatku roku už o 5000 percent

Druhá najväčšia kryptomena po Bitcoine sa dostala z ceny 8 dolárov v januári na včerajších 407 dolárov. Rekordný nárast dosiahla len deň po tom, ako Bitcoin prekonal 3000 dolárovú hranicu po prvý krát v histórii. Trhová kapitalizácia mien sa tak dostala na 36 miliárd pre Ethereum a takmer 49 miliárd dolárov pre Bitcoin. Práve o Ethereum pri tom javia záujem spoločnosti ako JPMorgan či Microsoft, vzhľadom na možnosť jeho využitia pri priebehu tzv. smart contractov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *