Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Ranný prehľad trhov 13. 6. 2018

Investície 13.06.2018 | 10:51 0 Komentárov
  • Trhy aj včera pokračovali v prešľapovaní na mieste, keď čakajú na výsledky zasadnutí Fedu a ECB.
  • Pozitívny výsledok samitu medzi USA a Severnou Kóreou mal v zásade nulový dopad na trhy.
  • Nálada v Nemeckej ekonomike sa v júni zhoršila na najnižšie úrovne od septembra 2012.
  • Americká inlfácia v máji rástla v súlade s očakávaniami.

AKCIOVÉ TRHY

Európske aj americké akciové trhy aj v utorok len prešľapovali na mieste, keď naďalej čakajú na výsledky zasadnutí Fedu a ECB. Samit prezidenta USA Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kim Čong Una v zásade nemal vplyv na trhy. A neovplyvnilo ich ani zverejnenie amerických inflačných čísel za máj, keďže bolo v súlade s predpokladmi, či prieskumu ekonomickej nálady ZEW z Nemecka za jún, hoci zaostal za očakávaniami a skončil na najnižších úrovniach od septembra 2012.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov mierne rástli po zverejnení inflačných čísel z krajiny, ktoré ukázali na rast jadrovej inflácie vysoko cez dve percentá v máji. Nemecké dlhopisy mali skôr tendenciu klesať pre publikáciu už zmieneného zhoršenia ekonomickej nálady v krajine podľa prieskumu ZEW.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato mierne kleslo v reakcii na rast amerických výnosov, no trhy vo všeobecnosti čakajú na výsledok dnešného zasadnutia Fedu a zajtrajší míting ECB, ktorý by ich mohol výraznejšie rozhýbať.  Rope takisto chýbal impulz pre výraznejší pohyb, keď trhy čakajú na výsledok zasadnutia OPECu budúci týždeň. Včerajší zverejnený report organizácie tvrdí, že výhľad pre ropný trh na druhý polrok je neistý a tak časť obchodníkov prestáva byť presvedčená, že kartel by spolu so spolupracujúcimi krajinami mohol uvoľniť limity ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Kurz eura voči doláru sa nijako včera zásadnejšie nepohol. Všetky zverejnené makrodáta podobne ako aj samit USA – Severná Kórea išli bokom, keď trhy čakajú na výsledky zasadnutí Fedu a ECB.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou včerajšieho dňa, a možno aj celého roka, bol samit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong Una, po ktorom obaja lídri podpísali dokument o kompletnej denuklearizácii kórejského polostrova, hoci chýbajú tomu ďalšie detaily a presnejší plán postupu. Trhy ako také na singapurské rande v podstate nereagovali.
  • Dolná snemovňa britského parlamentu zamietla dodatkový zákon o brexite, ktorý by vláde prikazoval podriadiť sa Parlamentu v prípade, že by nebola dosiahnutá žiadna dohoda o odchode krajiny z EÚ s Bruselom. Na to, aby vláda vyhrala (teda, aby dodatok nebol prijatý), ponúkla Parlamentu viacero ústupkov v podobe väčšieho vplyvu a dohľadu na rokovania so zvyškom EÚ. Zdá sa tak, že všetko smeruje skôr v mäkšiemu brexitu, keď zástancovia tvrdého nemajú dostatočnú podporu v dojnej komore.
  • Včera bol zverejnený prieskum ekonomického sentimentu v Nemecku podľa inštitútu ZEW za jún. Súčasná situácia sa podľa prieskumu výrazne zhoršila a s dosiahnutou hodnotou 80,6 bodu prekonala aj očakávaný pokles na 85 bodov. Budúce očakávania sa taktiež výrazne zhoršili poklesom na záporných 16,1 bodu, pričom konsenzus aj tu očakával miernejší pokles na záporných 14 bodov. Prieskum inštitútu tak poklesol na najnižšie hodnoty od roku 2012, pod čo sa pravdepodobne podpísali talianske politické problémy ale najmä obchodné nezhody s USA. Ekonomický sentiment navyše zhoršujú aj slabšie dáta vo veľkom výrobnom sektore krajiny, ktoré sa ťahajú už od začiatku roka. Horší ekonomický sentiment ZEW zaznamenal v júni aj v eurozóne, kde napriek očakávaniam zotrvania na hodnote 2,4 bodu pokleslo hodnotenie na záporných 12,6 bodu.
  • Americká inflácia podľa indexu spotrebiteľských cien zrýchlila v máji tempo rastu podľa očakávaní. Medzimesačne index vzrástol o dve desatiny percenta a medziročne o 2,8 percenta. Medziročné zvýšenie tempo rastu zaznamenala podľa očakávaní aj jadrová inflácia, očistená o volatilné ceny energií a potravín, a to o jednu desatinu percenta na 2,2 percenta. Čísla tak pravdepodobne posilnia stanovisko Fedu pri dnešnom druhom zvýšení úrokovej sadzby v tomto roku o 25 bázických bodov, ako aj udržanie kurzu postupného uťahovania monetárnej politiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najzaujímavejšou udalosťou bude zasadnutie Fedu vo večerných hodinách, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou prinesie druhé zvýšenie úrokovej sadzby v tomto roku o 25 bázických bodov.

ZAUJALO NÁS

Čínska váza sa predala za 16,2 milióna eur

Čínska váza z 18. storočia, nájdená dediacou rodinou v podkroví domu vo Francúzsku sa predala na aukcii Sotheby’s v Paríži za 16,2 milióna eur. Predávajúci vázu znalcovi doniesol zabalenú v novinovom papieri v krabici od topánok a s vázou za niekoľko miliónov cestoval po Paríži verejnou dopravou. Cena až 20-násobne prekonala odhad znalca aukcie, ktorý očakával cenu medzi 500 až 700-tisíc euro. Aukcia tak vytvorila rekord francúzskeho Sotheby’s predajnej ceny samostatného predmetu. Váza podľa aukčného domu nesie značku cisára Qianlong z dynastie Qing, ktorý vládol Číne v rokoch 1736 až 1796.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *