Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 13. 6. 2019

Investície 13.06.2019 | 10:57 0 Komentárov
 • Slabé americké májové inflačné čísla zvyšujú špekulácie na zníženie sadzieb Fedom.
 • Okrem amerického prezidenta Donalda Trumpa kritizoval Fed za zvyšovanie sadzieb aj minister obchodu Wilbur Ross.
 • Viacerí centrálni bankári ECB špekulujú, že bude potrebné obnoviť kvantitatívne uvoľňovanie.
 • Donald Trump sa vyhrážal Nemecku zavedením sankcií ak bude podporovať ruský ropovod Nordstream 2.
 • Donald Trump povedal, že stále môže zaviesť do 45 dní sankcie aj voči Mexiku, hoci migračný spor sa zdal byť už vyriešený.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie padli do červených čísel v dôsledku sťahujúcich sa mračien obchodných vzťahov medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump v utorok obhajoval zavedenie ciel voči Číne a varoval pred ich ďalším zvýšením, pokiaľ na samite G20 nedôjde k stretnutiu prezidentov oboch veľmocí. Odpoveďou mu bol prísľub čínskej strany bojovať do úplného konca, pokiaľ budú Spojené štáty tlačiť na eskaláciu obchodného sporu. Strácal predovšetkým technologický sektor a banky, ktoré boli pod tlakom klesajúcich výnosov na dlhopisoch. Nová neistota na obchodnom poli spolu s prepadom cien ropy nepriali ani európskym akciám, keď najväčšie straty zaznamenal energetický sektor.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rastúca averzia investorov voči riziku, spolu s poklesom májových inflačných tlakov v USA, tlačili na rast cien a ďalší pokles výnosov amerických štátnych dlhopisov. Po slabšej májovej inflácii vzrástla pravdepodobnosť zníženia sadzieb Fedom v júli na 85 percent. Nemecké výnosy stagnovali okolo svojich historických miním pod nulou.

KOMODITNÉ TRHY

Prehlbovanie obchodnej nervozity medzi USA a Čínou, ako aj rast geopolitického napätia na Blízkom východe a v Hongkongu priali zlatu, ktoré si pripísalo pol percenta. Cena ropy sa prepadla na svoje päťmesačné minimá potom, ako zásoby komodity v USA v minulom týždni opäť vzrástli, už druhý týždeň po sebe, o 2,2 milióna barelov. Na pozadí pretrvávajú naďalej obavy z poklesu dopytu po komodite, pre pokračujúce obchodné napätie medzi USA a Čínou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Napriek rastúcim očakávaniam po slabšej májovej inflácii v USA, že Fed pristúpi v najbližších mesiacoch k uvoľneniu svojej menovej politiky, si dolár polepšil oproti ostatným hlavným menám, ako sú euro a libra. Euro strácalo potom, ako Donald Trump povedal, že zvažuje sankcie voči ruskému projektu plynovodu Nord Stream 2 a varoval Nemecko, pred jeho energetickou závislosťou na Rusku. Po prepade cien ropy prudko strácali komoditné meny.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Americký prezident presunul svoj hnev obchodnej vojny a geopolitických záujmov na Nemecko. Varoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, že môže zaviesť sankcie voči krajine, ak bude ďalej podporovať plynovod Nordstream 2 z Ruska. Vyhrážal sa aj, že zníži počet amerických vojakov v Nemecku. Donald Trump povedal, že stále môže zaviesť do 45 dní sankcie aj voči Mexiku, hoci migračný spor sa zdal byť už vyriešený.
 • Včera boli zverejnené v Číne dáta úverovej aktivity za máj. Agregátne financovanie dosiahlo 1400 miliárd juanov, čo bolo v súlade s očakávaniami a zhruba na úrovni aprílového čísla pri medziročnom raste menového agregátu M1 3,4-percentným tempom a M2 8,5-percentným tempom sú konštruktívne čísla.
 • Včera dopoludnia mal vystúpenie šéf ECB Mario Draghi, ktorý upozorňoval na riziká protekcionizmu v zahraničnom obchode spolu s hlavou Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeovou.
 • Dopoludnia sa trhy sústreďovali na májové inflačné čísla zo Spojených štátov, ktoré opäť raz ukázali utlmenosť rastu spotrebiteľských cien. Headline inflácia rástla 0,1-percentným medzimesačným tempom po 0,3-percentnom tempe v apríli. Medziročné tempo dosiahlo 1,8 percenta, pri očakávaní 1,9 percenta a po 2,0-percentnom raste v apríli. Spomaľuje sa aj tempo rastu jadrovej inflácie, z 2,1 percenta na medziročnej báze na 2,0 percenta pričom medzimesačné tempo dosiahlo 0,1 percenta hoci trh v oboch prípadoch čakal o 0,1 percecntuálneho bodu rýchlejší rast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v ranných hodinách boli zverejnené finálne čísla nemeckej inflácie za máj, ktorá potvrdila pokles inflačných tlakov. Spotrebiteľské ceny rástli 0,2-percentným medzimesačným a 1,4-percentným medziročným tempom.
 • Okrem toho bude z eurozóny zverejnená aj aprílová priemyselná produkcia.
 • Popoludní budú zo Spojených štátov zverejnené májové exportné a importné ceny. Najmä importné bude zaujímavé sledovať vzhľadom na dovozné clá. K tomu sa pridajú vždy vo štvrtok zverejňované pravidelné týždenné dáta nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Ticho nadovšetko

Fínsky podnikateľ roka Samu Hällfors vymyslel a vyrába zvukotesné búdky, do ktorých sa môžu zamestnanci skryť v prípade, že im kolegovia lezú na nervy, alebo keď si potrebujú zavolať. Jeho spoločnosť Framery, ktorá sa za deväť rokov vypracovala z garážovej firmy na svetovú špičku v obore a zamestnáva viac ako 250 ľudí dodáva svoje produkty aj veľkým svetovým spoločnostiam ako Microsoft, Nvidia, či McDonald’s.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *