Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Ranný prehľad trhov 13. 7. 2017

Investície 13.07.2017 | 09:29 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Yellenovej vystúpenie pred Kongresom vyznelo holubičo.
  • Dow Jones prepisoval historické rekordy.
  • Americký dolár pod tlakom.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch sa prudko odrazili nahor, pričom index Dow Jones prepisoval historické maximá v reakcii na slovník šéfky Fedu Janet Yellenovej pred Kongresom. Naznačila, že Fed nebude musieť zvyšovať sadzby tak vysoko ako v minulosti, aby sa dostal na neutrálnu úroveň.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny štátnych dlhopisov rástli a teda ich výnosy klesali v reakcii na pomerne holubičo vnímaný slovník šéfky Fedu Janet Yelenovej, ktorá deklarovala, že vzhľadom na nízku dlhodobú neutrálnu úrokovú sadzbu centrálna banka nebude musieť vysoko zdvíhať sadzby, aby sa na túto úroveň dostala. Navyše Yellenová povedala, že pozorne sleduje aj inflačné dáta, ktoré v súčasnosti nie sú vysoké.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato reagovalo na pokles výnosov na dlhopisových trhoch rastom, keď šéfka Fedu Janet Yellenová jasne povedala, že tento cyklus zvyšovania sadzieb zrejme nezájde ďaleko. Ropa sa odrazila v reakcii na zverejnenie väčšieho ako očakávaného poklesu jej amerických zásob. Jej rast však bol limitovaný rastom ťažby OPECu za jún, ktorá bola spôsobená Nigériou a Líbyou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa oslabil voči košu hlavných svetových mien v reakcii na vystúpenie šéfky Fedu pred Kongresom, kde povedala, že sadzby budú zvyšované len postupne a nebudú musieť byť zvyšované až príliš vzhľadom na nízku dlhodobú neutrálnu sadzbu. Skokanom dňa sa stal kanadský dolár po tom, ako Bank of Canada zvýšila prvý krát po siedmych rokoch úrokové sadzby.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou včerajšieho dňa bolo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej pred Kongresom. Kľúčovým vyjadrením bolo, že vzhľadom na nízku úroveň neutrálnej úrokovej sadzby, v porovnaní s historickými štandardmi, úrokové sadzby nemusia rásť tak rapídne aby bola monetárna politika Fedu neutrálna. Nič prekvapujúce, no keď to oficálne pripustú aj hlava Fedu ide o pomerne silný odkaz, hoci zároveň povedala, že faktory, ktoré súčasne držia neutrálnu sadzbu nadol sa časom pominú, a Fed bude musieť postupne zvyšovať sadzby na udržianie ekonomického rastu a inflácie na dvojpercentnej úrovni. Yellenová bola zároveň pomerne holubičia, čo sa týka inflácie, a akoby ani sama neverila, že faktory, ktoré ju držia nízku sú len dočasné (hoci sa v takomto duchu jasne opätovne vyjadrila). Okrem toho bola včera v USA zverejnená Béžová kniha Fedu, ktorá hodnotila stav americkej ekonomiky, kde bolo tempo jej rast označené od nepatrného po mierne a opäť bolo konštatované zlepšovanie sa trhu práce.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené júnové čísla zahraničného obchodu Číny, kde importy aj exporty rástli nad očakávania a zrýchlili dynamiku rastu oproti máju. Import tak medziročne vzrástol o 17,2 percenta a export o 11,3 percenta. Obchodná bilancia tak dosiahla druhú najvyššiu hodnotu prebytku v tomto roku – vyše 42 miliárd dolárov. 
  • Dnes budú ešte zverejnené z makrodát finálne inflačné dáta z Nemecka za jún a pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.
  • Aj dnes bude mať vystúpenie šéfka Fedu Janet Yellenová, okrem nej vystúpia aj jej kolegovia Laela Brainardová a Charles Evans.

ZAUJALO NÁS

Mileniáli investujú najmä do technologických akcií

Mladí investori kupujú podľa TD Ameritrade najmä technologické tituly, pričom sa zameriavajú najmä na rastové akcie a vyhýbajú sa akciám vyplácajúcim dividendy, ktoré preferuje väčšina investorov. Najobľúbenejšou akciou je podľa prieskumu spoločnosti Apple, ktorá pritom vyplatila najväčší objem v dividendách na svete. Žiadna z ďalších akcií v top rebríčku investorov označovaných ako mileniáli, medzi ktoré sa radí Amazon, Facebook, Netflix a Tesla však dividendu nevypláca. Takéto investičné preferencie majú význam najmä v prípade dlhodobého investičného horizontu, čo má zmysel najmä v prípade mladých investorov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *