Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Ranný prehľad trhov 13. 7. 2018

Investície 13.07.2018 | 13:03 0 Komentárov
 • Technologický index Nasdaq Composite prepisoval historické maximá.
 • Akcie Facebooku a Amazonu sa posunuli na rekordné úrovne.
 • Inlfácia v USA v júni takmer na troch percentách, čo je najvyšší rast za šesť rokov.

AKCIOVÉ TRHY

Hlavné svetové akciové trhy sa včera odrazili po tom, ako opadlo napätie okolo obchodnej vojny a investori si mysleli, že „kaša nebude predsa len taká horúca ako sa navarila“. Okrem iného možno aj preto, že Čína okamžite neodpovedala na plán nových amerických dovozných ciel na jej tovary. Technologický index Nasdaq Composite sa posunul na nové rekordné úrovne podobne ako Facebook a Amazon.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa posunuli výraznejšie nahor po zverejnení najväčšieho rastu inflácie v USA v júni za ostatných šesť rokov a so sebou posunuli aj ostatné dlhopisové trhy.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ďalej klesalo v reakcii na silný dolár ako aj na posun americkej výnosovej krivky nahor. Ropa sa konsolidovala po tom, ako sa stredajší výpredaj zdal ako prestrelený. Pomohla jej k tomu aj správa Medzinárodnej energetickej agentúry o tom, že voľná ťažiarska kapacita je pomerne nízka.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár si udržal zisky z ostatných dní voči košu hlavných svetových mien po zverejnení rýchlejšieho ako očakávaného rastu inflácie v USA za jún.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera sa znížila nervozita okolo obchodnej vojny, keď sa trhy priklonili k názoru, že vzájomné zavádzanie sankcií medzi USA a Čínou predsa len nepôjde až do krvi. Hoci tento názor mohol vzniknúť možno len preto, že Čína ešte neoznámila odplatu za najnovšie plánované clá USA. A to môže mať súvis aj s tým, že Spojené štáty vyviezli do Číny v minulom roku tovary za „len“ asi 130 miliárd dolárov, kým opačným smerom putovalo vyše 500 miliárd. To znamená, že Peking by ani nemal ako urobiť ekvivalenciu na 200- miliardový balík amerických cieľ. Navyše mnohé tovary, ktoré z USA dováža sú kľúčové a jedinečné a je problematické ich nahradiť dovozom z iných krajín.
 • V USA medzitým pokračuje  rozdielny pohľad na čínske dovozné clá v rámci vlády. Kým minister financií Steven Mnuchin vyhlásil, že nevidí žiadny ich negatívny dopad na biznis sentiment, predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan povedal, že vidí riziká vymknutia sa amerických produktov z nových trhov, čo by mohlo mať za následok presun pracovných miest do zahraničia a pokles amerického vplyvu vo svete. Pripomíname pritom, že tiež viacerí predstavitelia Fedu naznačovali, že začínajú cítiť podkopávanie biznis nálady pre neistotu okolo ciel, naposledy sa v tomto duchu vyjadril včera samotný šéf Fedu Jay Powell. Okrem neho mal včera vystúpenie aj jeho kolega Patrick Harker, ktorý povedal, že nemá problémy s tým, že inflácia sa posunie k 2,5-percentnej hranici a zostane chvíľu na tejto úrovni. Ohľadne zvyšovania sadzieb v tejto súvislosti povedal, že v základnom scenári očakáva ešte jedno zvýšenie sadzieb v tomto roku, no nemá problém ani s dvomi, ak sa rast inflácie ešte zrýchli.
 • Včera bola zverejnená aj zápisnica ECB, ktorá nepriniesla v podstate žiadne novinky. Konštatuje sa v nej, že centrálni bankári si myslia, že guidance ohľadne zvyšovania sadzieb poskytuje dostatočne precízne vodítko zvyšovania sadzieb a zároveň dáva adekvátnu flexibilitu menovej politike.
 • Najdôležitejším včerajším číslom bolo zverejnenie amerických spotrebiteľských cien za jún, ktoré rástli 2,9-percentným medziročným tempom, čo je najviac za ostatných šesť rokov. Jadrová inflácia pritom takisto zrýchlila tempo rastu z 2,2-percentného medziročného tempa v máji na 2,3-percentné.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené dáta zahraničného obchodu Číny za jún, ktorý ukázal na rýchlejší ako očakávaný rast vývozov, no rast dovozov sa výrazne spomalil proti máju. Výsledkom bol rast prebytku obchodnej bilancie na vyše 41,6 miliardy dolárov po 24,9-miliardovom prebytku v máji.
 • Najdôležitejším z makrodát bude dnes rýchly odhad americkej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za júl.
 • Fed dnes predstaví pravidelný report o menovej politike pred Kongresom USA.
 • Okrem toho bude pokračovať podniková výsledková sezóna za druhý kvartál.

ZAUJALO NÁS

Pracovníci Fiatu volajú po štrajku po tom, ako majiteľ kúpil Cristiana Ronalda

Odborom spoločnosti Fiat Chrysler Automobiles USB Union na juhu krajiny v závode Melfi sa nepáči kúpa Cristiana Ronalda klubom Juventus Football Club, ktorý je spolu s automobilkou vlastnený rodinou Agnelli. Podľa nich mohli byť peniaze investované do výroby a budúcnosti tisícov ľudí, nakoľko pracovníci prinášajú veľké ekonomické obety. Namiesto toho sa odborom nepáči, že je obohacovaný iba jedinec.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *