Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Ranný prehľad trhov 13. 8. 2020

Investície 13.08.2020 | 09:28 0 Komentárov

Americký akciový index S&P 500 zatváral tesne pod historickými maximami, keď sa technologické akcie opäť odrazili nahor.

Finančné trhy boli včera tolerantné k neistote okolo ďalšieho fiškálneho balíčka v Spojených štátoch ako aj k signálom spomaľovania sa odrazu svetovej ekonomiky v dôsledku druhej vlny COVIDu-19.

Viacerí predstavitelia Fedu varovali, že ekonomické oživenie je v ohrození, ak sa americkej vláde nepodarí dostať koronavírus pod kontrolu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si v strede týždňa napravili chuť a s prehľadom vymazali svoje utorkové zakopnutie. Hlavný akciový index S&P 500 sa priblížil na dosah 11 bodov k svojmu historickému maximu. Dobrým znamením pre trhových optimistov je aj rastúci počet akcií z indexu, ktoré sú na 20 dňových maximách, čo ukazuje, že trh už nie je ťahaný len niekoľkými najväčšími firmami. V čele rastu stáli technológie s miláčikmi trhu ako Apple, Microsoft a Amazon. Hviezdou dňa bola opäť Tesla, ktorej akcie si po oznámení plánovaného splitu akcií v pomere 5:1 pripísali viac ako 13 percent. Bokom zostal strašiak v podobe ďalšieho balíčka stimulov, na ktorý sa americkým zákonodarcom zatiaľ nedarí nájsť zhodu. Optimistická nálada panovala aj na európskom trhu, kde si akcie vylepšovali svoje pozície. Z miery ich nevyviedol ani tvrdý pokles britskej ekonomiky z ktorým sa v podstate počítalo ešte horším a investori sa skôr zameriavajú na tempo zotavovania. Najväčšie zisky si pripísal telekomunikačný sektor po oznámení dohody o kúpe švajčiarskeho Sunrise Communications americkou Liberty Global.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických štátnych dlhopisov vystúpili až k svojim päťtýždňovým maximám, v čom ich podporil robustný rast spotrebiteľských cien, ktorý je jedným z ďalších signálov postupného oživovania ekonomiky po koronakríze. Relatívne vysoká nezamestnanosť a spomaľovanie oživovania sa ekonomiky by mala však rastúcu infláciu udržať pod kontrolou a tým pádom Fedu umožniť aj naďalej pumpovať peniaze do ekonomiky. Európske dlhopisy len kopírovali vývoj spoza Atlantiku.

KOMODITNÉ TRHY

Z utorkového výplachu sa spamätávali drahé kovy, ktoré zastavili svoj pokles a konsolidovali sa. Na rastovej vlne sa ocitla ropa, ktorá poskočila až k maximám z marca tohto roka. Oporou jej bol pokles amerických zásob komodity tretí týždeň po sebe o viac ako 4,5 milióna barelov. Komodita tak nereagovala na zhoršenú prognózu OPEC-u, podľa ktorého klesne tohtoročný dopyt po rope až o 9,06 milióna barelov denne, pričom ešte minulý mesiac kartel počítal s poklesom o 100 tisíc barelov nižším.

DEVÍZOVÉ TRHY

Aj napriek skokovitému nárastu americkej inflácie sa nedarilo doláru, ktorý oslaboval voči košu svetových mien, ale vystúpil na trojtýždňové maximum voči japonskému jenu, kde sa odrazil vývoj amerických výnosových kriviek. Celkovo však americkú menu oslabuje neschopnosť politikov vo Washingtone dohodnúť sa na novom balíčku na podporu ekonomiky zasiahnutej koronavírusom. Naopak darilo sa euru, ktoré ťažilo z prudkého obnovovania priemyselnej výroby v eurozóne druhý mesiac za sebou.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Včera boli zverejnené čísla priemyselnej produkcie z eurozóny ako celku za jún, ktorá aj v júni pokračovala v medzimesačnom raste- o 9,1 percenta po 12,3-percentnej dynamike v máji. Na medziročnej báze však klesala o 12,3 percenta, čo je však menej ako 20,4-percentný pokles v máji. Ide tak o potvrdenie toho, že ekonomická aktivita po koronašoku ožíva.

Zo Spojených štátov dorazili júlové inflačné čísla, ktoré prekvapili smerom nahor. Na medziročnej báze rástla 1,0-percentným tempom po 0,6-percentnej dynamike v júni. Konsenzus pritom počítal s 0,8-percentným rastom. Aj jadrová inflácia zrýchlila tempo na 1,6 percenta z júnových 1,2-percenta, pričom konsenzus trhu čakal nezmenenú dynamiku 1,2 percenta. Inflácia je však stále pod cieľom Fedu a trhy preto ani zásadnejšie nereagovali na jej prekvapujúcu akceleráciu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Ráno z Nemecka dorazili finálne čísla rastu spotrebiteľských cien za júl, ktorá sa v júli podľa očakávaní spomalila na -0,1 percenta medziročne z 0,8-percentného tempa v júni, respektíve podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien na medziročnej báze stagnovala po 0,8-percentnom raste v júni.

Okrem toho nebudú z eurozóny zverejnené už žiadne podstatnejšie makrodáta.

V USA budú zverejnené len pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Robinhood drví konkurenciu

Investičná aplikácia Robinhood má za sebou výnimočný júl. Podľa metriky DART, ktorá počíta priemerné denné transakcie, z ktorých si brokeri účtujú poplatky, uzavrel Robinhood, ktorý má nulové poplatky, pre svojich klientov až 4,3 milióna obchodov. Takýto objem je ďaleko vyšší ako u konkurentov E*Trade, TD Ameritrade, Interactive Brokers alebo Charles Schwab. Dáta tiež ukazujú, že objem denných obchodov sa v aplikácii Robinhood zvýšil v druhom štvrťroku až dvojnásobne. To sa odrazilo aj na ocenení spoločnosti, ktoré dosahuje 8,6 miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial