Piatok 19. apríla. Meniny má Jela

Ranný prehľad trhov 13. 9. 2018

Investície 13.09.2018 | 10:02 0 Komentárov
  • Spojené štáty si chcú znova sadnúť za spoločný stôl s Činou a rokovať o nastavení obchodných vzťahov.
  • Severomorská ropa Brent atakuje 80-dolárovú hranicu, WTI je nad 70 dolármi.
  • Dnes zasadá ECB ako aj Bank of England.

AKCIOVÉ TRHY

Nálada na amerických akciových trhoch sa zlepšila a akcie sa pokúšali o odraz po správach, že Washington si chce znova sadnúť za rokovaní stôl s Pekingom ohľadne nastavenia obchodných vzťahov. Európske trhy takisto končili v plusových číslach, keď sa zdá, že Brusel by sa mohol s Londýnom predsa len dohodnúť na pravidlách zahraničného obchodu po brexite.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa napriek určitému zlepšeniu sentimentu na trhoch dostali pod tlak v reakcii na zverejnenie nižšieho ako predpokladaného rastu cien výrobcov za august. Zvyšok dlhopisového trhu viac menej len kopíroval tento vývoj.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa odrazilo, keď reagovalo na skokovité oslabenie sa dolára a takisto posilnenie čínskeho juanu po správach, že Spojené štáty chcú opäť s Čínou diskutovať o protekcionizme v zahraničnom obchode. Ropa sa vďaka tomu priblížila k tohtoročným maximám, pričom ju podporil aj pokles zásob ropných produktov v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár výrazne strácal voči košu hlavných svetových mien, za čím stálo uvoľnenie napätia okolo obchodnej vojny, keď Spojené štáty pozvali Čínu na ďalšie kolo rokovaní a jednak zverejnenie pomalšieho rastu cien vo výrobnom sektore USA za august.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Priemyselná produkcia v eurozóne za júl medzimesačne aj medziročne poklesla a zaostala za očakávaniami. Nečakaný pokles na medzimesačnej báze sa objavil aj v prípade cien výrobcov v USA za august, a to dokonca aj v prípade jadrového ukazovateľa očisteného o ceny energií a potravín. Na medziročnej báze prišlo k decelerácii rastu z 3,3 percenta na 2,8 percenta u headline čísla a z 2,7 percenta na 2,3 percenta u jadrového ukazovateľa. Príčinou spomalenia rastu je najmä posilnenie sa dolára, ktoré viac ako vykompenzovalo rast cien dovážaných tovarov a nákladov výrobcov v súvislosti s uvalením dovozných ciel v rámci obchodnej vojny.
  • Včera bola zverejnená aj Béžová kniha Fedu, ktorá hodnotila ekonomickú aktivitu v jednotlivých regiónoch. Konštatovala, že ekonomika sa ďalej zlepšuje, no zároveň nebola úplne bezbreho optimistická, keď tri z 12 dištriktov reportovali rast pod priemerom, čo naznačuje, že tempo rastu by sa malo v druhom polroku spomaliť. Kniha zdôrazňuje nedostatok pracovných síl a problémy s obsadzovaním voľných miest, čo negatívne vplýva na rast a spôsobil už aj odklad rôznych projektov. No napriek tomu rast miezd ostáva pomerne utlmený. Okrem toho kniha píše, že obchodná vojna negatívne vplýva na investičnú aktivitu, keď niekoľko firiem už zredukovalo svoje plány investícií.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Ráno boli zverejnené finálne čísla rastu nemeckých spotrebiteľských cien za august, ktoré sa nijako nelíšili od rýchleho odhadu. Teda na medziročnej báze rástli o 2,0 percenta a na medzimesačnej o 0,1 percenta.
  • Trhy sa budú pozorne sledovať  zasadnutia Bank of England a ECB, kde sa však neočakávajú zmeny, ktoré by mohli pohnúť trhmi.
  • Z makrodát budú mimoriadne sledované inflačné čísla zo Spojených štátov za august.

ZAUJALO NÁS

Tesla už len s piatimi farbami

Americký výrobca elektrických automobilov Tesla oznámil, že sťahuje z ponuky farieb „obsidilianovú čiernu“ a „metalickú striebornú“ s cieľom zjednodušiť výrobu. Tieto farby však ostanú naďalej v ponuke, ale za príplatkovú cenu. Štandardne bude teraz k dispozícii len päť farieb: „ solid black“, „midnight silver metallic“, „deep blue metallic“, „pearl white multi- coat“ a „red multi-coat“.

Tesla má už dlhšie problémy s dodržiavaním svojich výrobných plánov, kvalitou výroby, odchodom kľúčových manažérov ako aj so samotných zakladateľom firmy Elonom Muskom, ktorý najnovšie verejne v rozhlasovej šou fajčil marihuanu či predtým škandálne vyhlásil, že chce stiahnuť firmu z trhu pri zavádzaní o tom, že má zabezpečené financie na tento krok. Automobilka sa od svojho založenia stále nedostala do zisku, teda akcionárom nezarobila ani cent a pomerne rýchlo spaľuje hotovosť.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *