Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 13. februára

Investície 13.02.2017 | 09:28 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá pre nádej zo skorého znižovania daní v USA.
  • Rizikové prirážky Grécka v závere týždňa výrazne poklesli, francúzske však rástli.
  • Ropa rástla, keď OPEC doručil začiatkom roka 90 percent dohodnutého zníženia ťažby.

SPRÁVY Z FINANČNÝCH TRHOV

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa posunuli na nové historické maximá, keď na ne naďalej vplývalo vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že čoskoro predstaví novinky v oblasti daní. Pozitívny sentiment sa prejavil aj v raste európskych či ázijských akcií.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov USA či Nemecka stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Rizikové prirážky krajín eurozóny sa opäť roztiahli, keď trhy naďalej vnímajú neistotu a riziko späté s politickým smerovaním oblasti.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ďalej klesalo, keď trh sú pozitívne naladené vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o skorých daňových zmenách. Ropa rástla napriek silnejšiemu doláru, keď januárové štatistiky Medzinárodnej energetickej agentúry potvrdili, že OPEC a ďalšie krajiny doručili zníženie ťažby a splnili dohodu na 90 percent.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči košu hlavných svetových mien na 11-denné maximá pričom vzájomný výmenný kurz voči euru klesol na 106 centov. Zelená bankovka profituje zo sľubu amerického prezidenta Donalda Trumpa o skorom znížení daní pričom trhy očakávali, že návšteva japonského premiéra Shinza Abého v USA by mohla byť konštruktívna a mohla by viesť k rastu japonských investícií v USA. Plusom pre americkú menu bolo aj uznanie politiky „jednej Číny“ Bielym domom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Rizikové prirážky gréckych dlhopisov v závere týždňa prudko klesali po tom, ako sa na trhoch začali objavovať zatiaľ neoficiálne správy o tom, že veritelia by sa mohli dohodnúť na uvoľnení ďalších peňazí pre Helénsku republiku. Grécky premiér Alexis Tsipras cez víkend obvinil oboch hlavných veriteľov, teda Medzinárodný menový fond (MMF) aj Nemecko o tom, že sa „hrajú s ohňom“ no zároveň povedal, že je presvedčený, že revízia gréckeho reformného programu bude pozitívna a dlhová úľava pre krajinu je nevyhnutná.  Predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker však naznačil, že rokovania o záchrane sú veľmi vratké, keďže MMF nevidí úľavu či odpustenie dlhu reálne.
  • Obchodná bilancia Číny v dolárovom vyjadrení za január vzrástla o takmer 11 miliárd, keď export krajiny vymazal straty predchádzajúceho mesiaca medziročným rastom 7,9 percenta, prekračujúc očakávania o 4,7 percenta. Import taktiež vzrástol o robustných 16,7 percenta, pričom konsenzus čakal zvýšenie len o 10 percent. Lepšie ako očakávané hodnoty tak indikujú solídny štart medzinárodného obchodu jednej z najväčších ekonomík na svete.
  • Deficit obchodnej bilancie Veľkej Británie v decembri len mierne poklesol na 3,3 miliardy libier. Hodnota predchádzajúceho mesiaca bola navyše revidovaná nadol o viac ako polovicu miliardy, keď posilnenie libry pomohlo čiastočne zvrátiť vysoké ceny importov. Zostávajúc vo Veľkej Británii, zverejnenie rastu priemyselnej produkcii sa vyšplhalo v decembri na najvyššie tempo za posledných takmer šesť rokov. Sektor ktorý predstavuje približne 15 percent ekonomiky Veľkej Británie medzimesačne síce spomalil na 1,1 percenta z 2 percent v novembri, medziročne však vzrástol o 4,3 percenta oproti 2,2 percentám v novembri. V raste nezaostala ani výrobná produkcia, ktorá zrýchlila medzimesačne z 1,4 percentného rastu na 2,1 percenta. Medziročne viac než zdvojnásobila tempo svojho rastu, keď oproti decembru predchádzajúceho roku vzrástla až o 4 percentá.
  • Spotrebiteľská dôvera podľa University of Michigan vo februárovom odhade poklesla o takmer tri body na 95,7 bodov. Optimizmus spotrebiteľov tak spadol z najvyššej hodnoty za viac ako desať rokov. Spotrebiteľov rozdeľujú najmä politické názory a postoje, pričom republikáni majú vzhľadom na zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta optimistickejší výhľad na ekonomiku, zatiaľ čo demokrati považujú momentálny stav za zlý, ktorý by mohol viesť až k recesii.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú ani v Európe ani v USA zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Ázijsko-pacifickí zamestnanci nie sú šťastní v práci

Zamestnanci v ázijsko-pacifickom regióne sa nachádzajú pod svetovým priemerom spokojnosti v práci. Vychádza to z prieskumu spoločnosti venujúcej sa ľudským zdrojom, TinyPulse, ktorá skúmala viac ako jeden milión zamestnancov naprieč tisíc spoločnosťami. Najväčší rozdiel bol v internej komunikácii, v ktorej zaostáva tento región o viac ako 15 percent. Na druhej strane, až 54 percent pracovníkov v ázijsko-pacifickom regióne pozná víziu, misiu a kultúrne hodnoty spoločnosti v ktorej pracuje, oproti svetovému priemeru len 32,5 percenta. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *