Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 13. júla

Investície 13.07.2016 | 09:44 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Americké akcie včera opäť prepisovali historické maximá.
  • James Bullard z Fedu očakáva nulový dopad brexitu na americkú ekonomiku.
  • Šéf Bank of England Mark Carney opäť signalizoval pripravenosť uvoľniť menové podmienky.

Akciové trhy

Európske akciové trhy pokračovali na rastovej vlne aj v utorok. Pozitívnej nálade na trhoch pomohli včera aj správy ohľadom ústupu neistoty na britskej politickej scéne, kde došlo k menovaniu nového predsedu vlády, v tomto prípade predsedkyne, Theresy Mayovej. Rástli aj americké akciové trhy, keď aj na Wall Street ustupovali obavy ohľadom brexitu, pričom potešili signály z Japonska o ďalších ekonomických stimuloch. Indexy S&P500 a Dow Jones tak zatvorili na svojich nových historických maximách.

Dlhopisové trhy

Pozitívna nálada na trhoch výrazne pomohla poklesu cien vládnych dlhopisov, čo posielalo ich výnosy prudko nahor. Výnosy tak rástli naprieč európskym vládnym dlhom ako aj u amerických vládnych dlhopisoch. 

Komoditné trhy

Zlato sa oslabilo už druhým dňom v rade po tom, čo investori upúšťali od tohto bezpečného investičného prístavu vďaka rally na globálnych akciových trhoch a s tým spojeným poklesom politickej neistoty vo Veľkej Británii. Ropa si na oboch brehoch Atlantiku pripísala prudký rast o  štyri percentá, keď na trhu došlo k technickej korekcii po dosiahnutiu dvojmesačných miním v predchádzajúcom obchodnom dni.

Devízové trhy

Na devízových trhoch bol už po druhý deň najsledovanejšou menou japonský jen, ktorý v utorok oslabil voči doláru a euru na dvojtýždňové minimá, v reakcii na pokles globálnej averzie voči riziku ako aj z dôvodu očakávaní ohľadom ďalších monetárnych a fiškálnych stimulov v Japonsku. Euro voči doláru napriek posilneniu na 111 dolárových centov zatvorilo takmer bez zmeny.

Dôležité správy z ekonomiky

Mark Carney, guvernér Bank of England, odmietol obvinenia o strate objektívnosti centrálnej banky. BoE bola obvinená, že  používala zavádzajúce či odstrašujúce predikcie, aby ovplyvnila britských voličov v júnovom referende v prospech britského premiéra Davida Camerona a ministra financií Georgea Osbornea. Na zasadaní komisie ministerstva financií obhajoval správu zverejnenú v máji, ktorá zvýraznila riziká spojené s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie. Carney bránil kredibilitu BoE tým, že je povinná informovať verejnosť o rizikách a následkoch politického kroku, akým je brexit. Carneyho obavy sa naplnili 23-ho júna, keď verdikt britského referenda otriasol svetovými finančnými trhmi. Medzi mnohými zasiahnutými krajinami je napríklad aj Taliansko, no podľa Carneyho talianska finančná nestabilita pre Veľkú Britániu nepredstavuje risk. Carney zároveň opäť vyjadril pripravenosť uvoľniť menovú politiku v prípade zhoršenia sa ekonomického výhľadu.
James Bullard šéf saintlouiského Fedu si myslí, že dopad brexitu na americkú ekonomiku bude blízky nule. Zároveň povedal, že pokles americkej výnosovej krivky je skôr znakom úteku ku kvalite ako znakom zhoršovania sa ekonomických prospektov v USA. Podobné slová volila aj jeho kolegyňa Loretta Mester, keď povedala, že postupné zvyšovania úrokových sadzieb je primerané pre americkú ekonomiku.

Včera bol z dôležitejších makrodát zverejnený len májový JOLTS report z amerického trhu práce. Neprekvapujúco klesol počet novovzniknutých pracovných miest oproti aprílovým levelom, no vzhľadom na silný nonfarm payrolls report za jún možno očakávať, že JOLTS report ukáže v nasledujúcom mesiaci zlepšenie sa

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes ráno budú v Číne zverejnené júnové čísla obchodnej bilancie.
  • Investori budú dnes za eurozónu dopoludnia sledovať čísla priemyselnej produkcie za máj.
  • V Spojených štátoch si dnes pozornosť bude pýtať publikácia Béžovej knihy Fedu, ktorá poukáže na stav americkej ekonomiky naprieč jednotlivými dištriktami Fedu.
  • Z centrálnych bankárov má dnes svoj prejav na programe len prezident dallaského Fedu Robert Kaplan.

Zaujalo nás

Londýn láka na diskontné ceny nehnuteľností

V zákulisí politického a ekonomického chaosu prináša brexit na stôl množstvo investičných príležitostí. Britské referendum ironicky spevnilo pozíciu Londýna v očiach niektorých svetových investorov. Podľa britskej realitnej firmy Knight Frank, obchod s nehnuteľnosťami v Londýne narástol týždeň po referende o 38 percent. Nárast dopytu pre londýnske nehnuteľnosti umožnila možnosť nakúpiť penthousy s výhľadom na Temžu za diskontnú cenu, ktorá je zapríčinená predovšetkým 15 percentným poklesom britskej libry voči americkému doláru, čo prilákalo najmä investorov z dolárových oblastí ako Blízky východ, Rusko či Ázia.

Ceny nehnuteľností v Londýne sú pod tlakom nielen pre pokles hodnoty libry voči doláru, ale aj pre neistotu asociovanú s budúcim postavením Veľkej Británie v Európe, ktoré donútili predajcov znížiť ceny nehnuteľností. S nárastom predaja v Londýne prišiel pokles cien, ktoré sa v tomto regióne znížili o 0.2 %. Liam Bailey, vedúci výskumu pre Knight Frank, predpokladá upokojenie na londýnskom trhu s nehnuteľnosťami kvôli očakávaniu pretrvávania úzkych obchodných vzťahov medzi Londýnom a kontinentálnou Európou až po jej prípadnom odchode z EÚ.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *