Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 13. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Zápisnica zo septembrobého zasadnutia Fedu ukázala, že hlasovanie o nezvýšení sadzieb bolo tesné.
  • Libra na 168-ročných minimách voči košu mien hlavných obchodných partnerov.
  • Dolárový index na sedemmesačných maximách.
  • Septembrová ťažba OPECu na osemročných maximách.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v stredu v stratách, keď ich nadol stiahol pokles cien ropy. Wall Street len stagnovala, keď zápisnica z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu naznačila vysokú pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb už do konca roka, no zároveň z nej vyplýva, že tempo sprísňovania menovej politiky bude len veľmi pozvoľné.

Dlhopisové trhy

Na dlhopisových trhoch a výraznejšie pohyby neudiali, výnosy amerických 10– ročných dlhopisov sa naďalej pohybujú okolo štvormesačných maxím, keď je trh čoraz viac presvedčený, že Fed bude zvyšovať sadzby v decembri, k čomu dala impulz aj zverejnená zápisnica zo septembrového mítingu centrálnej banky. Vyššie sadzby v Spojených štátoch zároveň vytláčajú nahor aj nemecké výnosy.

Komoditné trhy

Ceny ropy klesali, po tom ako OPEC zverejnil štatistiky septembrovej produkcie, ktorá narástla na najvyššie úrovne za ostatných osem rokov. To vyvoláva obavy, či sa koncom novembra naozaj dokážu dohodnúť na obmedzení ťažby a aj ju trvale dodržiavať. Zlato sa síce mierne odrazilo v rámci korekcie, no zvýšenie sadzieb Fedom na horizonte a silnejší dolár by ho mali držať pod tlakom.

Devízové trhy

Dolárový index, ktorý mapuje silu dolára voči menám hlavných obchodných partnerov Spojených štátov sa posunul na sedemmesačné maximá, keď zo zverejnenej septembrovej zápisnice Fedu vyplýva ochota čoskoro zvýšiť sadzby. Libra klesla dokonca na 168-ročné dná voči košu mien hlavných obchodných partnerov, keď pokračuje nervozita či až panika okolo brexitu.

Dôležité správy z ekonomiky

Zverejnenie zápisnice zo septembrového zasadnutia Fedu, potvrdilo rozdielne názory vnútri Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC). Za zvýšenie úrokovej sadzby hlasovali už traja prezidenti regionálnych rezervných bánk, zatiaľ čo zvyšok Fedu na čele s predsedníčkou Janet Yellenovou sa snažia odkladať tvrdiac, že trh práce ešte nedosiahol svoje limity a inflácia je relatívne utlmená. Zástancovia rastu úrokovej sadzby sa však obávajú vyššieho než očakávaného rastu inflácie, ktorý by prinútil zvyšovať sadzby príliš rýchlo, čo v histórii spôsobilo recesie. Celkovo vnímame zápisnicu ako jastrabiu, keď aj rozhodnutie o nezvyšovaní sadzieb bolo tesné.
Šéf newyorského Fedu Bill Dudley povedal, že hoci inflácia v USA je pod cieľom Fedu, americká ekonomika nemá také problémy ako Európa alebo Japonsko. Zároveň sa vyslovil, že Fed by mohol byť veľmi jemný pri odstraňovaní menovej akomodácie, keď hľadá rovnováhu medzi dvojpercentným inflačným cieľom a cieľom plnej zamestnanosti.
Vytvorené pracovné miesta a fluktuácia pracovných síl USA alebo JOLTS, v auguste klesli na 5443 tisíc, čo je hlboko pod očakávanými 5800 tisíc a zároveň je to najnižšia hodnota od začiatku tohto roku. Revidácia predchádzajúceho obdobia taktiež zaznamenala pokles o 40 tisíc. Horšie ako očakávané výsledky indikátoru často spomínaného predsedníčkou Fedu Janet Yellenovou, však prichádzajú v čase, keď sa pracovný trh USA blíži k plnej zamestnanosti.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené dáta septembrového zahraničného obchodu Číny, kde bol zaznamenaný nečakane vysoký pokles vývozov, čo by mohlo signalizovať utlmený rast svetovej ekonomiky. 
  • Dnes nebudú zverejnené žiadna dôležité dáta z Európy a USA okrem pravidelných týždenných nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti zo Spojených štátov.

Zaujalo nás

Extra nízky počet patentov na Slovensku 

Slovensko má najnižší počet patentov na milión obyvateľov v rámci V4, len 8,7, kým Poliaci takmer 16, Maďari 22,5 a Česko vyše 25. Slovenské číslo je jedno z najnižších v rámci celej EÚ. V rámci EÚ menej patentov na milión obyvateľov pripadá na Bulharsko (6,6), Rumunsko (5,1) a Chorvátsko (3,4). Priemer EÚ je na úrovni 111,6. Vyplýva to z údajov eurostatu za rok 2014 (najnovšie údaje).

Je to spôsobené okrem iného aj tým, že výdaje na výskum a vývoj patria na Slovensku dlhodobo k najnižším v pomere k HDP v rámci celej EÚ, keď za rok 2014 dosiahli len 0,89%. Menej ako Slovensko má Bulharsko a Chorvátsko (0,8%) a Rumunsko (0,4%). Priemer EÚ sa pohybuje na úrovni 2,0%.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *