Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 13. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Laela Brainardová z Fedu preferuje opatrnosť pri zvyšovaní sadzieb.
  • Jej slová znamenali obrat sentimentu na trhoch v prospech podstupovania rizika.
  • Dolár zastavil svoje ťaženie voči zvyšku sveta.

Akciové trhy

Európske akciové burzy končili v pondelok v stratách, keď na trhoch pokračovala nervozita z možného skorého zvýšenia sadzieb Fedom pri očakávaní nerozšírenia stimulov ECB do konca roka. Wall Street však rástla vďaka slovám americkej centrálnej bankárky Laely Braniardovej, ktorá preferuje opatrnosť pri sprísňovaní menovej politiky. Podobne sa vyjadril aj jej kolega Neel Kashkari.

Dlhopisové trhy

Napriek zvýšenej averzii voči riziku rástli aj výnosy bezpečne  vnímaných nemeckých dlhopisov, keď pokračovalo sklamanie trhov z nečinnosti ECB ohľadne dodania ďalších stimulov pri raste špekulácií, že Fed by mohol zvýšiť sadzby už o dva týždne. Výnosy amerických dlhopisov však zastavili svoj rast vďaka holubičiemu slovníku Laely Brainardovej z Fedu.

Komoditné trhy

Zlato bolo v úvode pondelkového obchodovania pod tlakom pre očakávania, že zvyšovanie sadzieb Fedom je za rohom a pri predpoklade skorého nerozšírenia a nepredĺženia kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne. Žltý kov však večer zastavil svoje straty, keď dostal podporu od už spomínanej Laely Brainardovej z Fedu o pomalom ponáhľaní sa pri zvyšovaní sadzieb. Ropa vymazala úvodné straty a pripísala si mierne zisky, čo inde najmä na úkor oslabenia sa dolára a pre obnovu apetítu po riziku na finančných trhoch.

Devízové trhy

Dolár zastavil svoje posilňovanie sa voči väčšine hlavných svetových mien, keď Laela Brainardová z Fedu naznačila, že preferuje udržanie uvoľnenej menovej politiky v USA. Trhy príliš nereagovali na jastrabie slová jej kolegu Dennisa Lockharta, ktorý nemá v tomto roku oprávnenie rozhodovať o sadzbách.

Dôležité správy z ekonomiky

Šéf Atlantského Fedu Dennis Lockhart vo svojom vyjadrení zvolil mierne jastrabí tón, keď vyhlásil že ekonomika dosiahla udržateľný rast pre dosiahnutie cieľov Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) a uťahovanie monetárnej politiky by bolo akceptovateľné v strednodobom horizonte. Taktiež vyjadril dôveru v zlepšujúce sa podmienky na trhu práce, ktorý sa pomaly blíži k plnej zamestnanosti. Aktuálne podmienky preto vytvárajú priestor pre „vážnu diskusiu“ o zvyšovaní sadzieb Fedom už v tento mesiac. Trhy na jeho slová však príliš nereagovali, nakoľko je nehlasujúcim členom FOMC.
Členka rady guvernérov Fedu Laela Brainardová použila silný holubičí slovník, keď vyhlásila, že by bolo rozumné naďalej držať uvoľnenú monetárnu politiku. Ekonomika podľa nej nevykazuje známky prehriatia v podobe prehnaného rastu inflácie či zamestnanosti. Prekážky vidí v dopadoch globálnych problémov na ekonomiku USA a to najmä z rozvojových trhov. Podotkla, že tento prístup v posledných mesiacoch podporil nárast zamestnanosti ako aj rast cien. Napriek tomu očakáva ďalší rast na trhu práce, kde nezamestnanosť dosahuje 4,9 percenta no mzdy rastú pomaly. Jej slová úplne zmenili sentiment na trhoch v prospech vyššej akceptácie rizika.
Šéf Minneapoliského Fedu Neel Kashkari taktiež zvolil holubičí slovník so slovami, že pozorne sleduje pomalý rast inflácie. Za problém pomalej obnovy ekonomiky však považuje zhoršujúcu sa demografickú situáciu, psychologický strach z krízy a nevýrazné technologické inovácie. Tvrdí že vláda by mala nasadiť fiškálne stimuly a regulačné reformy, zatiaľ čo monetárna politika robí čo môže v robustnej podpore ekonomiky. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • V skorých ranných hodinách bola zverejnená séria makrodát z Číny, ktorá prekonala očakávania. Išlo o augustovú priemyselnú produkciu, investície a maloobchodné tržby.
  • Pozornosť trhov sa dopoludnia bude sústrediť na septembrový investorský prieskum ZEW z Nemecka. Z USA opäť nebudú zverejnené dôležitejšie dáta.

Zaujalo nás

Európske preteky o londýnske banky

Mestá kontinentálnej Európy sa pretekajú o priazeň londýnskych bánk po britskom referende o vystúpení z Európskej únie. Zatiaľ čo sa Paríž sústredí na svoju kultúrnu a kulinársku ponuku, Amsterdam na svoju digitálnu infraštruktúru a Dublin na používanie anglického jazyka, Frankfurt zvolil zaujímavejšiu stratégiu.

Spolková krajina Hessensko, v ktorom sa toto mesto nachádza chce zaviesť zákon, ktorý by bankám umožňoval jednoduché rozviazanie pracovného pomeru s najlepšie platenými bankármi. Britské banky chcú mať jednoduchú možnosť prepustiť zamestnancov s vysokými platmi v čase recesie, ktorých nabrali keď ekonomika zažívala expanziu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *