Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ranný prehľad trhov 14. 1. 2019

Investície 14.01.2019 | 10:06 0 Komentárov
  • Wall Street v piatok skorigovala časť robustných ziskov z predchádzajúcich dní. Vo všeobecnosti však na trhoch panuje konštruktívna atmosféra.
  • Britská premiérka Theresa Mayová varuje, že ak parlament neschváli brexitová dohodu, môže to viesť k tomu, že krajina vôbec nevystúpi z EÚ.
  • Tento týždeň naplno štartuje kvartálna podniková výsledková sezóna, ktorá dodá trhom nový impulz.

AKCIOVÉ TRHY

Americkým akciám koncom minulého týždňa došiel dych a stabilizovali sa po predchádzajúcich piatich dňoch rastu, spôsobeného optimizmom z obchodných rozhovorov medzi predstaviteľmi USA a Číny a holubičím slovníkom Fedu. Miernu stratu zaznamenal len technologický sektor. Na trhoch chýbali výraznejšie stimuly, keď zverejnenie decembrovej inflácie z USA naplnilo očakávania analytikov. Európske akcie neudržali svoje dopoludňajšie zisky a obchodovanie ukončili v červených číslach, keď v reakcii na pokles cien ropy strácal predovšetkým automobilový a energetický sektor. Posunutie termínu hlasovania o brexite z obáv o neprejdenie návrhu dohody v britskom parlamente z 11. na 15. januára vyvoláva negatívne tendencie vplývajúce na britské akcie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Korekcia na Wall Street vyvolala mierny pokles výnosov na dlhopisových trhoch.

KOMODITNÉ TRHY

Určitý nepokoj na trhoch zasiahol aj zlato, ktoré si len mierne polepšilo. Po deväťdňovom náraste si vybrala svoj oddychový čas aj ropa, ktorej cena výraznejšie poklesla o dve percentá. Analytici očakávali korekciu na trhu, pretože nárast ceny suroviny od začiatku roka, spôsobený hlavne poklesom produkcie kartelu OPEC bol priveľmi dynamický a podporil hlavne amerických producentov, ktorí zvyšujú svoj podiel na trhu. Na trhoch sa vynárajú obavy že spomalenie globálneho rastu by mohlo znížiť dopyt po energiách.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár si oproti košu hlavných svetových mien mierne polepšil po decembrovom vývoji spotrebiteľských cien. Jedinou výnimkou bola britská libra, ktorá si držala svoju silu po tom, ako sa oneskorenie brexitu po 29. marci zdá stále viac pravdepodobnejšie. Kvôli averzii na trhoch euro strácalo na všetkých frontoch.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Piatková séria britských dát sklamala. Zahraničný obchod skončil za november vo väčšom ako očakávanom schodku a je jasné, že slabá libra exportom nedodáva už žiadnu forsáž. Za očakávaniami zaostali aj dáta priemyselnej produkcie z krajiny za rovnaký mesiac, pod čo sa negatívne podpísali neistoty okolo brexitu, či všeobecná zaváhanie automotive sektora v Európe vplyvom problémov pri prechode na nové emisné normy.
  • V piatok boli zverejnené aj decembrové inflačné čísla zo Spojených štátov, ktoré však žiadny impulz pre trhy nepriniesli vzhľadom k tomu, že skončili v súlade s očakávaniami. Teda na medzimesačnej báze poklesli spotrebiteľské ceny o 0,1 percenta a medziročne rástli o 1,9 percenta po 2,2-percentnom raste v novembri, keď sa pod spomalenie podpísali najmä lacnejšie ceny energií. Jadrová inflácia totiž rástla oproti novembru nezmeneným tempom 0,2 percenta medzimesačne a 2,2 percenta medziročne, čo ukazuje na robustné dopytové tlaky a nijak výraznejšie nechladnúcu ekonomickú aktivitu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes v skorých ranných hodinách boli zverejnené čísla čínskeho zahraničného obchodu za december, kde exporty aj importy výrazne medziročne poklesli, čo hovorí o chladnutí lokálnej aj svetovej ekonomiky.
  • Z dôležitejších dát bude dopoludnia zverejnená ešte novembrová priemyselná produkcia za eurozónu, kde sa očakáva kontrakcia, najmä pre slabosť nemeckého automobilového sektora, ktorý sa stále nedokáže vyrovnať s komplikáciami pri prechode na prísnejšie technické normy.
  • V pondelok začína ďalší horúci týždeň okolo brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová vrhá všetko do úsilia o to, aby presvedčila dolnú snemovňu parlamentu o vyjednanej brexitovej dohode, o ktorej sa má hlasovať zajtra. Je pritom vysoká šanca, že v parlamentne neprejde. Mayová varuje, že takýto scenár by vyústil do toho, že Spojené kráľovstvo by z EÚ koncom marca napokon vôbec nevystúpilo, ako by vystúpilo bez dohody. Už teraz sa trhmi šíria (a pravidelne sú popierané) správy, že politická kríza v Londýne by mohla viesť k odsunutiu odchodu krajiny z EÚ. Situáciu môže navyše poriadne zamotať zámer ľavicových labouristov, že ak brexitová dohoda neprejde, budú žiadať hlasovať o dôvere vláde, kde vôbec nie je isté, či ju získa vzhľadom k silnej vnútrostraníckej opozícii vo vládnucej konzervatívnej strane.

ZAUJALO NÁS

Po vzore Apple krotia svoj obchodný optimizmus ďalšie firmy

Obchodná vojna, spomalenie čínskej ekonomiky, Brexit, volatilita na akcióvých trhoch a spľasnutie bubliny na trhu s kryptomenami. Súhra škodlivých udalostí sa stihla negatívne podpísať na obchodnom výhľade viacerých významných spoločností. Ako prvý prišiel s negatívnymi správami technologický gigant Apple, ku ktorému sa teraz pridávajú aj ďalšie spoločnosti.

Tento týždeň prišli z pesimistickými správami automobilky Jaguar Land Rover a Ford, ktoré chystajú prepúšťanie približne desatiny svojich európskych zamestnancov z dôvodu nižších predajov, predovšetkým v Číne. Spomalenie čínskej ekonomiky postihlo aj sektor s luxusnými tovarmi. Luxusné značky ako Tiffany a Louis Vuitton vo svojom komuniké oznámili, že predaje nedosiahli očakávané hodnoty. Znepokojenie panuje i vo vedení významných amerických reťazcov Macy’s a Kohl’s, ktoré znížili svoj výhľad na rok 2019.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *