Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Ranný prehľad trhov 14. 1. 2020

Investície 14.01.2020 | 10:51 0 Komentárov
  • Americké akcie v pondelok prepisovali historické maximá, keď ich nahor potiahol najmä technologický sektor.
  • Americká administratíva zrušila označenie Číny ako menového manipulátora.
  • Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic povedal, že trvale nízka inflácia znamená, že Fed sa nebude ponáhľať so sprísňovaním menovej politiky.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie vstúpili do nového týždňa úspešne a pokračovali v prekonávaní svojich historických maxím, aj keď situácia na trhu bola pomerne pokojná. Za rastom tak stála predovšetkým zotrvačnosť rastového trendu spôsobeného zbližovaním Spojených štátov a Číny v obchodnej oblasti a ukľudnením situácie na Blízkom východe, ako aj pozitívne očakávania nadchádzajúcej výsledkovej sezóny, ktorú dnes odštartujú kvartálne výsledky popredných bánk Citigroup, JPMorgan a Wells Fargo. K podpisu prvej fázy čínsko-americkej obchodnej dohody by malo dôjsť v stredu a podľa najnovších správ plánuje USA odstrániť Čínu aj zo zoznamu menových manipulátorov, kde sa dostala po prudkom oslabení juanu začiatkom augusta. Darilo sa predovšetkým technologickému sektoru v čele s 10-percentným rastom akcií Tesly, ktoré prekonali magickú 500 dolárovú hranicu. Európske akciové tituly väčšinou strácali, keď investori vyčkávali na podpis americko-čínskej obchodnej dohody.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pokles rizikovej averzie s očakávaným podpisom čiastkovej obchodnej dohody medzi Čínou a Spojenými štátmi sa prejavil v poklese cien a raste výnosov amerických, aj väčšiny európskych štátnych dlhopisov. Proti trendu šli výnosy britských štátnych dlhopisov, ktoré klesali z obáv o domácu ekonomiku, ktorá v novembri medziročne rástla najpomalším tempom za viac ako sedem rokov.

KOMODITNÉ TRHY

Uvoľnená nálada na trhu nepriala ani zlatu, ktoré pokleslo na najnižšiu úroveň v tomto roku. Ropa klesala piaty deň v rade a americká ľahká ropa WTI atakovala svoje šesťtýždňové minimá. Napätie na Blízkom východe ustupuje a dodávky komodity na globálne trhy z tohto regiónu by nemali byť ohrozené.

DEVÍZOVÉ TRHY

Obchodovanie na devízovom trhu bolo bez výraznejších kurzotvorných správ a vďaka prázdnemu ekonomickému kalendáru zostal dolár takmer bezo zmeny voči konkurencii. Obchodníci sa pomaly pripravujú na novú výsledkovú sezónu a niekoľko tohto týždňových dôležitých štatistík z Ameriky.  Stagnovalo aj euro, ktoré sa voči doláru posunulo len ľahko nahor. Spomaľovanie britskej ekonomiky neprialo libre, ktorá výraznejšie oslabovala.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americká administratíva zrušila označenie Číny ako menového manipulátora a konštatovala, že krajina urobila „vymožiteľné záväzky“ nedevalvovať juan, pričom súhlasila so zverejňovaním informácií o devízových kurzoch. Zdá sa, že ide o politicky korektný krok Bieleho domu pred podpisom prvej fázy obchodnej dohody s Pekingom.
  • Včera mal vystúpenie Raphael Bostic, šéf atlantského Fedu, ktorý konštatoval, že americká ekonomika slušne rastie a nie je dôvod menovopoliticky ju stimulovať alebo brzdiť. Neskôr však dodal holubičie komentáre, keď vyhlásil, že trvale nízka inflácia znamená, že Fed sa nebude ponáhľať so sprísňovaním menovej politiky a bude preferovať vyššie inflačné tlaky s cieľom, aby neklesli inflačné očakávania.
  • Včera boli zverejnené čísla priemyselnej produkcie z Veľkej Británie za november, ktoré ukázali na jeho medziročný pokles o 1,6 percenta po 0,6 percentnom poklese v októbri. Ide o čísla, ktoré ešte odzrkadľovali brexitovú neistotu a neistotu obchodnej vojny. Výrobný sektor bol a stále je krehký aj vo zvyšku Európy, no mal by sa postupne, podľa predstihových ukazovateľov, zlepšovať. Z Veľkej Británie dorazili aj novembrové čísla zahraničného obchodu, ktorý vykázal schodok 4,0 miliardy libier pri konsenze 2,5 miliardy.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes ráno boli už zverejnené decembrové čísla čínskeho zahraničného obchodu, ktoré ukázali na prebytok 46,8 miliardy dolárov, čo je viac ako konsenzus na úrovni 45,7 miliardy a zvýšenie prebytku z novembrových 38,7 miliardy. Vývozy zaznamenali 9,0-percentným medziročný rast, hoci konsenzus počítal len s 2,8 percentami a dovozy dokonca rástli dvojciferne o 17,7 percenta, keď trh čakal „len“ 8,6-percentný medziročný rast. Čísla signalizujú oživenie sa domáceho aj zahraničného dopytu a sú svetlým bodom pre rast čínskej aj svetovej ekonomiky.
  • Trhy sa budú sústreďovať na decembrové inflačné čísla zo Spojených štátov, kde sa očakáva zrýchlenie rastu spotrebiteľských cien až na 2,4 percenta medziročne po 2,1- percentnej dynamike v novembri. V Európe dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Prinesú peniaze šťastie?

Japonský miliardár a majiteľ internetového obchodu s oblečením Zozotown Jusaku Maezawa rozdá jednu miliardu jenov tisícke ľudí, ktorí ho sledujú na sociálnej sieti twitter. Každý náhodne vybratý človek dostane po milióne jenov. Cieľom tohto príspevku je zistiť, ako dar ovplyvní život obdarovaných. Miliardára zaujíma, či im peniaze prinesú šťastie a experiment spája s myšlienkou základného nepodmieneného príjmu, teda pravidelne vyplácanému čiastky všetkým občanom krajiny bez ohľadu či dotyčný pracuje alebo je nezamestnaný. Podobný experiment pred niekoľkými rokmi uskutočnilo aj Fínsko, kde sa zistilo, že základný príjem síce robí ľudí šťastnejšími, ale nevedie k vyššej zamestnanosti.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *