Streda 19. február. Meniny má Vlasta

Ranný prehľad trhov 14. 1.

Prinášame prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Akcie

Európske akciové trhy v utorok rástli, keď sa ďalej zvyšujú špekulácie, že ECB oznámi rozšírenie programu kvantitatívneho uvoľňovania. Americké burzy však končili v stratách, keď na ne podobne ako v pondelok vplývali nízke ceny ropy.

Dlhopisy

Negatívna nálada na trhoch spolu s poklesom inflácie udržiavali naďalej nízko výnosy bezpečných vládnych dlhopisov USA či Nemecka, ktorým pomáhali aj už spomínané špekulácie ohľadne kvantitatívneho uvoľňovania ECB.

Komodity

Zlato v priebehu dňa postupne oslabovalo, keď naň vplýval silnejší dolár na devízových trhoch, ktorý zatienil aj očakávanie ďalších menových stimulov ECB a nervozitu na akciových trhoch. Ropa ostala v priebehu utorka pod predajným tlakom a WTI sa miestami obchodovala za 45 USD, keď minister pre energetiku spojených arabských emirátov Suhail al-Mazrouei vyhlásil, že OPEC nebude znižovať svoju ťažbu hoci na trhu je obrovský prebytok ponuky. V závere dňa sa však ropa predsa len odrazila nahor, keď ostatný prepad sa javil ako prepálený.

Forex

Euro sa opäť ponorilo pod 118 dolárových centov a kleslo na nové 9– ročné dná, keď obchodníci považujú rozšírenie menových stimulov ECB za hotovú vec. Negatívne na euro vplýva aj nervozita pred gréckymi voľbami. Nízke ceny ropy tlačili opäť nadol ruský rubeľ a ďalšie komoditné meny.

Kľúčové očakávané udalosti

Trh bude pozorne sledovať zverejnenie novembrových čísel priemyselnej produkcie z eurozóny.

Najväčšia pozornosť obchodníkov sa však bude sústreďovať až na popoludňajšie decembrové čísla maloobchodných tržieb z USA, ktoré by mali ukázať rastúcu silu miestneho spotrebiteľa pre zlepšujúci sa trh práce. 

Okrem toho FED zverejní aj tzv. Béžovú knihu o stave ekonomickej aktivity v amerických regiónoch a investori budú sledovať aj vystúpenie šéfa Philadelphského FEDu Charlesa Plossera.

Dôležité správy z ekonomiky

Svetová banka znížila predikciu globálneho ekonomického rastu na tento rok na tri percentná z pôvodného júnového odhadu vo výške 3,4 percenta. Jediným ťahúňom rastu z veľkých ekonomík ostanú Spojené štáty, ktorým organizácia zvýšila odhad rastu, ostatné veľké svetové ekonomiky budú zaostávať.

Decembrová inflácia vo Veľkej Británii na medzimesačnej báze stagnovala a na medziročnej rástla o 0,5 percenta, čo boli nižšie čísla ako očakával konsenzus trhu. V novembri rástla inflácia medziročne o 1,0 percenta. Za spomalení stojí predovšetkým pokles cien energií. Analytici pritom očakávajú, že dynamika rastu spotrebiteľských cien by sa mala ďalej spomaliť, čo by mohlo znamenať odklad zvyšovania sadzieb Bank of England.

Prezident minneapoliského FEDu Narayana Kocherlakota povedal, že nízke ceny ropy sú pre ekonomiku USA pozitívom. Kocherlakota verí, že americká ekonomika môže pokračovať v raste, aj keď tá svetová bude oslabovať. Zopakoval, že FED by nemal zvyšovať sadzby v tomto roku.

Ewald Nowotny, šéf rakúskej centrálnej banky, že ECB by mala prísť s kvantitatívnych uvoľňovaním skôr ako neskôr.

Člen výkonnej rady ECB Benoit Coeure tiež nepriamo naznačil, že ECB by mala konať, pretože ďalší pokles cien energií zvyšuje riziko toho, že trh stratí dôveru v to, že ECB vie dosiahnuť svoj inflačný cieľ. Zároveň povedal, že banka je technicky pripravená konať už na budúcotýždňovom zasadnutí.

Zaujalo nás

Japonsko s rekordným rozpočtom.

Japonská vláda schválila rekordne vysoký rozpočet na rok 2015 vo výške 96,3 bilióna jenov, keď starnúca populácia zvyšuje sociálne výdaje, zvýšili sa aj výdaje na obranu a dlhovú službu pre stále rastúce zadlženie vlády. Tá si sľubuje, že zvýšené výdaje by mali zrýchliť ekonomický rast.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *