Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 14. 11. 2018

Investície 14.11.2018 | 11:00 0 Komentárov
  • Ropa zaznamenala veľký prepad.
  • EÚ a Veľká Británia o krok bližšie k Brexitu.
  • Nálada medzi nemeckými finančníkmi sa zhoršuje.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie končiliv utorok po volatilnom obchodovaní v červených číslach. Pokles cien ropy sa prejavil na horšej výkonnosti energetického sektora. Trhom nepomohli ani pozitívne správy  ekonomického poradcu Bieleho domu Larryho Kudlowa, ktorý potvrdil správy o obnovených obchodných rozhovoroch medzi USA a Čínou. Väčší vplyv malo totiž pokračovanie pádu cien akcií Apple, kde sa obchodníci obávajú, že dopyt po nových iPhonoch nebude rásť tak dynamicky ako v minulosti. Na európskom trhu sa pozitívne prejavila predbežná dohoda medzi Veľkou Britániou a EÚ o podmienkach brexitu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Po pondelkovom štátnom sviatku mal americký dlhopisový trh možnosť reagovať na pokles cien akcií. Výnosy amerických dlhopisov mierne klesali pri negatívnom sentimente na trhoch, hoci slovník Fedu je ďalej jastrabí.

KOMODITNÉ TRHY

Cena zlata rástla potom, ako sa investori odhodlali k jeho lovu po jeho šesťtýždňovom poklese. Ropa včera zaznamenala pokles veľkej magnitúdy, keď WTI stratila až sedem percent. Dôvodom je pretrvávajúca, príliš veľká ponuka ropy na trhu, pri súčasnej obave z pomalšieho ako očakávaného rastu dopytu. Trh zatiaľ nereflektoval ani na vyhlásenie Saudskej Arábie o tom, že zníži ťažbu o pol miliona barelov a ani na signály, že OPEC zníži v budúcom roku ťažbu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Oznámenie predbežnej dohody medzi EÚ a Veľkou Britániou o podmienkach brexitu prialo euru aj libre. Naopak, dolár na zlepšenie tohto rizikového sentimentu reaguje svojimi stratami. Dolár strácal voči košu hlavných mien. Takmer všetky hlavné meny vzrástli kvôli miestnym faktorom a nie zmenou chuti investovať do amerických dolárov alebo zmenou ekonomických fundamentov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavným makrozverejnením včerajšieho dňa bol prieskum nálady medzi nemeckými finančníkmi ZEW za november, kde sa očakávalo ďalšie zhoršenie sentimentu, čo sa týka hodnotenia súčasnej situácie a aj očakávaní, a čo by potvrdilo stratu ekonomického momenta najväčšej ekonomiky EÚ. Vskutku, hodnotenie súčasnej situácie na úrovni 58,2 bodu, oproti októbrovým 70,1 bodom to potvrdilo, pričom zaostalo za o niečo optimistickejšími očakávaniami na úrovni 65,2 bodu. Výhľad do budúcnosti sa však prekvapujúco nezhoršil a ostal na úrovni októbra na -24,7 bodoch oproti očakávaniami na hladine -26 bodov.
  • Okrem toho bola zverejnená séria dát z britského trhu práce za september, kde trojmesačný kĺzavý priemer miery nezamestnanosti narástol na 4,0 percenta z 4,1 percenta. Medziročné tempo rastu miezd ostalo na úrovni 3,0 percenta.
  • Podľa viacerých médií bola začiatkom týždňa predbežne dohodnutá medzi britskými a bruselskými vyjednávačmi brexitová dohoda – teda podmienky za ktorých Spojené kráľovstvo opustí EÚ. Britský kabinet by mal dnes popoludní rokovať o tomto dokumente. Loptička je na strane Londýna, osud dohody je v rukách vlády, ktorá však nie je jednotná.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých nočných hodinách bola zverejnená séria dát z Číny, ktorá väčšinou prekonala konsenzy a predbežne ukazuje hlbší nádych ekonomiky k zastaveniu spomaľovania tempa rastu. Maloobchodné tržby síce spomalili v októbri medziročný rast na 8,6 percenta z 9,2, čo mierne zaostalo za očakávaniami. Na druhej strane októbrové čísla priemyselnej produkcie na medziročnej báze signalizujú akceleráciu na 5,9 percentné tempo z 5,8 percentného rastu. Investície mimo vidieka sa takisto zrýchlili z 5,4 percenta v septembri na 5,7 percenta, pričom konsenzus čakal len 5,5 percentný rast. Ostatné fiškálne opatrenia vlády ako aj určité uvoľnenie menových podmienok sa tak postupne prelievajú do reálnej ekonomiky.
  • Dnes dopoludnia bude zverejnený odhad rastu HDP z EU, eurozóny ako aj za väčšinu jednotlivých členských krajín vrátane Slovenska za tretí kvartál. Okrem toho budú zverejnené inflačné čísla z Veľkej Británie za október.
  • Číslo, ktoré však môže najviac zahýbať trhmi bude októbrová miera inflácie v Spojených štátoch o 14:30. Pozorne bude navyše sledované aj vystúpenie šéfa Fedu Jaya Powella v neskorých večerných hodinách.
  • Trhy bude takisto zaujímať vývoj okolo talianskeho rozpočtu na budúci rok a samozrejme rokovanie britskej vlády o predbežnej brexitovej dohode.

ZAUJALO NÁS

RUŽOVÝ DIAMANT ZA 44 MILIÓNOV EUR

Aukčnej spoločnosti Christie’s sa v utorok podarilo vydražiť najväčší ružový diamant danej kvality vo svojej histórii. Drahokam Pink Legacy má hmotnosť necelých 19 karátov a cena sa pre nového majiteľa vyšplhala na 44,3 milióna eur. Vytvoril tak nový rekord, pokiaľ ide o cenu za jeden karát diamantu tejto farby. Víťazným držiteľom je klenotnícka spoločnosť Harry Winston, patriaca do švajčiarskej skupiny Swatch.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *