Utorok 19. novembra. Meniny má Alžbeta

Ranný prehľad trhov 14.12.

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

Highlights

  • Ropa len dva a pol dolára nad minimami z roku 2008.
  • Akciové trhy pod tlakom pre nízke ceny ropy.
  • Trhy znepokojuje nízka likvidita na trhu s korporátnymi dlhopismi.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku klesali pod tiažou ďalšieho poklesu cien ropy a obnovy neistoty spätej so spomaľovaním sa rozvíjajúcich sa ekonomík. Mínusom pre európske akcie boli aj špekulácie, že ECB by už ďalej nemusela rozširovať menové stimuly. Americkým podkopávali nohy správy o nízkej likvidite na trhoch podnikových dlhopisov. To zatienilo zverejnenie solídnych čísel októbrových maloobchodných tržieb a zlepšenia sa vnímania súčasnej situácie medzi spotrebiteľmi podľa prieskumu Michiganskej univerzity, hoci celková nálada sa zlepšila menej ako čakal trh.

Dlhopisové trhy

Negatívna nálada na finančných trhoch sa pretavila do rastu cien dlhopisov eurozóny, hoci trh začína špekulovať, že ECB by už významnejšie uvoľniť menovú politiku nemusela, čo podporili aj slová jej predstaviteľa Benoita Coeureho o tom, že riziká deflácie poklesli. Ceny amerických dlhopisov takisto rástli na šesťtýždňové maximá, keď trh začína kalkulovať z nižšou infláciou vzhľadom na nízke ceny ropy. Dopyt po amerických vládnych dlhopisov zvyšovali aj správy, že jeden zo správcov aktív likviduje svoj podielový fond zameraný na podnikové dlhopisy pre ich slabú likviditu a komplikované obchodovanie.

Komoditné trhy

Zlato sa odrazilo nahor vďaka oslabeniu sa dolára pre tohtotýždňovým zasadnutím FEDu, keď rastie nervozita ohľadne toho, či americká centrálna banka naozaj zvýši sadzby. Žltý kov ako bezpečný prístav podporila aj zvýšená volatilita na akciových trhoch. Ropa stratila vyše tri percentá po správach Medzinárodnej energetickej agentúry, že previs jej ponuky by sa mal v roku 2016 ešte zväčšiť. To zatienilo aj správy, že počet aktívnych ropných súprav v USA klesol už 14. týždeň z ostatných 15 a aktuálne ich je aktívnych len 524 oproti maximám z roku 2014 s počtom 1609.

Devízové trhy

Euro sa v závere týždňa mierne posilňovalo voči doláru a pokúšalo sa vrátiť nad 110 dolárových centov, keď negatívna nálada na trhoch tlačila dolár do defenzívy. Navyše dolároví býci boli opatrní pred stredajším zasadnutím FEDu. Pokles cien ropy tlačil nadol kurzy komoditných mien ako napríklad kanadského dolára, či ruského rubľa.

Dôležité správy z ekonomiky

V piatok boli za USA publikované čísla maloobchodných čísiel za november, ktoré rástli viac ako sa očakávalo, keď výdavky spotrebiteľov podporili nástup vianočnej nákupnej sezóny a solídny rast na trhu práce. V piatok boli za USA publikované čísla maloobchodných čísiel za november, ktoré rástli viac ako sa očakávalo, keď výdavky spotrebiteľov podporili nástup vianočnej nákupnej sezóny a solídny rast na trhu práce. Medzimesačne novembrové čísla narástli o 0,2 percenta, oproti 0,1-percentnému rastu v októbri, pričom po odpočítaní automobilov, pohonných látok, stavebných materiálov a jedálenských služieb maloobchodné tržby narástli až o 0,6 percenta, oproti októbrovým 0,2 percenta.
Sentiment spotrebiteľskej nálady, meraný predbežným indexom University of Michigan, zaznamenal v decembri síce nárast na 91,8 bodu, oproti novembrovým 91,3 bodu. Jednalo sa však o mierne sklamanie, keď trh očakával rovných 92 bodov. Nárastu pomohla zlepšená nálada nižšie príjmových domácností v USA, pričom situáciu naďalej hlavne podporuje zlepšujúci sa trh práce USA.
Cez víkend boli za Čínu publikované čísla priemyselnej produkcie za november. Medziročne čísla prekonali očakávania, keď rástli 6,2-percentným tempom, oproti predikovaným 5,7 percenta a októbrovým 5,6 percenta. Od začiatku roka čísla ostali podľa očakávaní v novembri na 6,1 percenta. Okrem toho boli zverejnené aj čísla maloobchodných čísiel, ktoré za november zaznamenali októbrovú hodnotu 10,2 percenta.

Kľúčové očakávané udalosti

  • V Európe budú v pondelok pozorne sledované vystúpenia predstaviteľov ECB: Maria Draghiho, Carlosa Costu a Ewalda Nowotneho. Okrem toho bude zverejnená októbrová priemyselná produkcia.
  • Dnes absentuje zverejnenie dôležitých dát z USA.

Zaujalo nás

Jednorožce už nevyzerajú tak zázračne

Klub tzv. jednorožcov, t.j. technologických start-up firiem v súkromnom vlastníctve s ohodnotením viac ako jedna miliarda dolárov, rastie. To znepokojuje investorov. Počet takýchto firiem dosiahol 140, avšak na Wall Street sa začínajú objavovať obavy, že tento nový druh firiem nie je až tak ziskový a nedokáže si udržať svoje super vysoké trhové ocenenia.

To núti firmy nevstupovať na burzu a ostávajú tak v rukách súkromných investorov dlhšie. V tomto roku sa na burzu prostredníctvom primárneho úpisu (IPO) dostalo najmenej technologických firiem od roku 2009. Podľa firmy výskumu firmy Renaissance Capital, v roku 2015 len 22 firiem prešlo primárnym úpisom, v porovnaní s 55 v 2014. Alarm sa postupne rozozvučal po tom, čo spoločnosti ako BlackRock či Fidelity zainvestovali v novembri do firiem ako Snapchat či Dropbox. Ale praskla aj bublina?

Podľa zistení firmy PrivCo, technologické jednorožce odmietajú ísť na burzu z dôvodu neistoty, ktorú takýto krok môže priniesť. Inak povedané, ich valuácia na trhu môže byť často menšia ako keby ostali v privátnych rukách. Aj jednorožce však jedného dňa budú musieť čeliť realite a tá bude v spočívať v získaní menšieho objemu peňazí ako pôvodne očakávali.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *