Utorok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ranný prehľad trhov 14. 2. 2018

Investície 14.02.2018 | 10:04 0 Komentárov
  • Akciové aj dlhopisové trhy sa konsolidovali pred dnešným januárovým inflačným reportom z USA.
  • Medzinárodná energetická agentúra zlepšila výhľad dopytu po rope v tomto roku, no zároveň varovala nad vysokým rastom ťažby v USA.
  • Euro pri ústupe nervozity z trhov ďalej rastie voči doláru

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch sa v utorok stabilizovali po výrazných pohyboch nadol a následných odrazoch. Európa pritom končila v miernych stratách, sčasti aj pod vplyvom silnejšieho eura a Wall Street v striedmych ziskoch. Trhy čakajú na dnešný januárový inflačný report zo Spojených štátov, ktorý môže následne udať vývoj.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa stabilizovali, keď trhy čakajú na ďalší veľký impulz, ktorým bude zverejnenie januárovej inflácie v USA dnes popoludní.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa odrazilo v reakcii na slabnutie dolára. Ropa sa stabilizovala v prípade WTI tesne pod 60-dolárovou hranicou, keď nový report Medzinárodnej energetickej agentúry zvýšil dopyt po komodite v tomto roku, no zároveň varoval pred prudkým rastom ťažby v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro pokračovalo v raste na 123,5 dolárového centa, keď nervozita z trhov ustúpila a vrátili sa na trhy stávky na silnejšie euro pre koniec kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne a pre normalizáciu predtým podváženej eurovej alokácie v investičných portfóliách.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nový šéf Fedu Jerome Powell opätovne potvrdil, že Fedu je v procese postupnej normalizácie menovej politiky ako aj bilancie centrálnej banky pri očakávaní pokračovania ekonomického rastu. Zároveň povedal, že pozorne sledujú všetky signály rizík finančnej stability. Konštatoval, že finančný systém systém je neporovnateľne silnejší a bezpečnejší s omnoho vyššou úrovňou kapitálu a likvidity. Ohľadne regulácie dodal, že bude brániť základné regulácie s cieľom zabezpečenia, aby politika Fedu bola tak efektívna ako sa bude dať.
  • Včera mala vystúpenie aj americká centrálna bankárka Loretta Mesterová, ktorá by podľa niektorých správ mohla obsadiť miesto podpredsedu rady guvernérov Fedu. Vyjadrila sa, že zníženie daní pridá 0,25 až 0,5 percenta rastu HDP v tomto roku a aj v tom nasledujúcom, no vzhľadom k tomu, čo videla doteraz to môže byť ešte aj viac. Ohľadne zvyšovania sadzieb povedala, že ak sa ekonomika bude vyvíjať tak ako očakáva, bude musieť Fed pokračovať v postupnom zvyšovaní sadzieb v tomto a budúcom roku ako v minulom, keď doručil tri zvýšenia po 25 bázických bodov.
  • Včera neboli zverejnené žiadne dôležité makrodáta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Nedostatok makroekonomických zverejnení začiatkom týždňa vynahradí dnešok, ktorý je nimi priam nabitý. Už v ranných hodinách bol zverejnený ekonomický rast Nemecka v štvrtom kvartáli minulého roka podľa predošlého odhadu, ktorý odhalil rast v súlade s očakávaniami tempom 0,6 percenta medzikvartálne a o 2,9 percenta medziročne. Zverejnené budú finalizované indexy spotrebiteľských cien v krajine za január.
  • Tempo rastu HDP podľa predbežných odhadov bude zverejnené aj v ďalších krajinách eurozóny ako aj za menovú úniu ako celok.
  • V poobedných hodinách budú v USA zverejnené inflačné čísla podľa indexov spotrebiteľských cien za január, ktoré by podľa očakávaní mali odhaliť mierne spomalenie rastu cenovej hladiny. V rovnakom čase budú v USA zverejnené aj odhadované maloobchodné tržby aj priemerný týždenný rast miezd v januári.

ZAUJALO NÁS

Zadlženosť domácností v USA opäť vzrástla na nový rekord

Zadlženosť domácností v USA v poslednom kvartáli vzrástla o 193 miliárd a dosiahla už 13,15 bilióna amerických dolárov. Vyplýva to z údajov newyorského Fedu. Najviac sa na tom podpísal rast hypoték a to o 139 miliárd na 8,88 bilióna. Nasledoval dlh z kreditných kariet, ktorý vzrástol o 26 miliárd na 834 miliárd. Report navyše podotkol, že sa jedná už o piaty po sebe idúci ročný nárast zadlženosti domácností.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *