Piatok 10. apríla. Meniny má Igor

Ranný prehľad trhov 14. 2. 2020

Investície 14.02.2020 | 09:55 0 Komentárov
  • Zmena metodiky klasifikácie koronavírusu čínskymi autoritami znamenajúci skokovitý rast počtu nakazených vyvoláva obavy o presnosti čínskych dát a podozrievanie, že Peking podhodnocuje skutočný počet chorých. Tieto faktory včera zhoršili sentiment na burzách a znamenali korekciu akciových trhov.
  • Nemecká ekonomika v závere minulého roka len stagnovala s nulovým rastom za štvrtý kvartál.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pri vysokej volatilite vo štvrtok oslabovali, keď po zmene metodiky v Číne prudko vzrástol počet nakazených aj úmrtí na koronavírus, čo spôsobilo prudký výpredaj na trhu. Prepady však investori neskôr v priebehu obchodovania využili k ďalším nákupom, čím indexy začali vymazávať počiatočné straty a priblížili sa k obchodovaniu v zelených farbách a novým rekordom. Snahu o ich prekonanie nakoniec zhatil Fed svojím oznámením o plánovanom znížení objemu repo operácií, začínajúc dneškom. Ponurá nálada prevládala aj na európskych akciových trhoch, k čomu okrem koronavírusu prispeli aj slabšie kvartálne výsledky niekoľkých veľkých európskych spoločností v čele s finančnou skupinou KBC, či Commerzbank, ako aj zhoršená zimná prognóza rastu európskej ekonomiky z dielne Európskej komisie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Po prudkom prírastku nových prípadov nakazenia koronavírusu v Číne súvisiacej so zmenou metodiky skorigovala rastúca riziková averzia predchádzajúci nárast výnosov štátnych dlhopisov v Európe aj Amerike.

KOMODITNÉ TRHY

Prepuknutie nových obáv zo šírenia epidémie koronavírusu v Číne dodalo výtlak zlatu, ktoré si pripísalo viac ako pol percenta. Ropa pokračovala v rastovom trende a WTI sa vrátila nad 51-dolárovú hranicu. Komoditu drží vyššie optimizmus, že kartel OPEC a jeho partneri pristúpia k obmedzeniu svojej produkcie v snahe podporiť ceny. Medzinárodná energetická agentúra znížila svoju prognózu rastu dopytu po čiernom zlate, v dôsledku možného spomalenia globálnej ekonomiky, čo bude zvyšovať motiváciu OPECu+, aby obmedzil ťažbu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Obavy z prudkého nárastu počtu chorých na korinavírus v Číne pre zmenu metodiky klasifikácie vyvolala obavy o presnosť dát a prinútili investorov obrátiť svoj záujem k bezpečne vnímaným menám. Z toho ťažil dolár, ktorý aj naďalej drtí svojho európskeho konkurenta, keď voči euru posilnil až k trojročnému maximu z mája 2017. Okrem očakávaní, že Spojené štáty budú schopné lepšie odolať ekonomickým dopadom nového koronavírusu ako eurozóna, mu pomohla aj rastúca januárová inflácia, ktorá dosiahla najrýchlejšie tempo rastu od októbra 2018.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Zo Spojených štátov dorazili januárové inflačné čísla, ktoré podľa očakávaní ukázali na rast inflačných tlakov, keď medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien dosiahlo 2,5 percenta, čo je najviac od jesene 2018, po 2,3-percentnej dynamike v decembri. Medzimesačne rástli ceny 0,1-percentným tempom po 0,2-percentnom v decembri. Jadrová inflácia (teda očistená o ceny potravín a energií) ostala na úrovni 2,3 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené čísla nemeckého HDP za štvrtý kvartál 2019, ktoré ukázali, že ekonomika spomalila tempo rastu na 0,4 percenta medziročne, po 1,1-percentnom raste v letnom kvartáli.  Na medzikvartálnej báze stagnovala s nulových rastom po 0,2-percentnom raste v predchádzajúcom štvrťroku (ktorý bol revidovaný o 0,1 p.b. nahor).
  • Dnes bude z mnohých krajín Európy ako aj za eurozónu ako celok zverejnený rast HDP za štvrtý kvartál 2019.
  • V USA budú publikované januárové čísla maloobchodných tržieb, priemyselnej produkcie a februárový ukazovateľ nálady medzi spotrebiteľmi podľa prieskumu Michiganskej univerzity.

ZAUJALO NÁS

Ostrov v benátskej lagúne ide do dražby

V Benátskej lagúne je na predaj ostrovček Isola di Tessera, ktorý bol kedysi využívaný ako vojenská základňa. Záujemcovia môžu ostrov s rozlohou osemtisíc metrov štvorcových a zastavanou plochou 530 metrov štvorcových získať v dražbe plánovanej na 3. marca a vyvolávacia cena bude začínať na 2,2 milióne eur. Ostrov doposiaľ vlastní benátska firma, ktorá tam plánovala vybudovať luxusnú rekreačnú destináciu, ktorú sa ale kvôli krachu spoločnosti nepodarilo zrealizovať. Možno očakávať, že nový majiteľ sa vyberie rovnakým smerom, nakoľko v Benátskej lagúne sa v uplynulých rokoch predali iné dva ostrovy, na ktorých boli postupne vybudované elegantné hotely a kongresové centrum.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *