Nedeľa 24. marca. Meniny má Gabriel

Ranný prehľad trhov 14. 3. 2018

Investície 14.03.2018 | 09:52 0 Komentárov
  • Politická nervozita z Washingtonu zhodila akciové trhy.
  • Bridlicová ťažba ropy v USA dosiahne na jar rekordné úrovne.
  • Americká februárová inflácia rástla len v súlade s očakávaniami.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v Spojených štátoch skončili v utorok v stratách pre otázniky nad ďalším vývojom politiky Bieleho domu po tom, ako prezident Donald Trump odvolal ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona a navyše aj zamietol kúpu technologickej firmy Qualcomm singapurským konkurentom Broadcomom pre údajné obavy z národnej bezpečnosti.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA klesali pre zvýšenú nervozitu na trhoch z politickej situácie vo Washingtone ako aj po zverejnení februárových inflačných čísel z krajiny. Tie neukázali výraznejšiu akceleráciu rastu spotrebiteľských cien, čo znamená, že Fed nebude nútený rýchlo zvyšovať úrokové sadzby. Ceny nemeckých dlhopisov len stagnovali, keď je zrejmé, že ECB bude reaktívna a nie proaktíva v najbližších mesiacoch a bude konať podľa vývoja makrodát.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný pristav profitovalo z pádu amerického ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona a následného pochmúrneho sentimentu na trhoch ako aj z už spomínaného zverejnenia inflácie v USA, ktorá rástla vo februári len v súlade s očakávaniami, čo zahasilo obavy z toho, že sa dostáva z pod kontroly. Ropa klesala po tom, ako americká vláda agentúra EIA prognózuje, že rast bridlicovej ťažby v krajine dosiahne nové historické maximá.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v stratách voči euru, po tom ako rastú otázniky nad ďalšími politickými krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa v reakcii na jeho odvolanie ministra zahraničia Rexa Tillersona. Navyše inflačné čísla v USA za február ukázali, že rast cien výrazne neakceleruje, čo znižuje prospekty viac ako troch zvýšení sadzieb Fedom v tomto roku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Index spotrebiteľských cien v USA za február medzimesačne rástol v súlade s očakávaniami tempom dvoch desatín percenta. Medziročne inflácia taktiež dosiahla očakávanú hodnotu, zrýchľujúc o jednu desatinu percenta voči predchádzajúcemu mesiacu na 2,2 percentný rast. Jadrová inflácia očistená o volatilné ceny potravín a energií trhy taktiež neprekvapila, keď zotrvala rásť očakávaným tempom 1,8 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené februárové čísla priemyselnej produckie a investícií mimo vidieka z Číny, ktoré prekonali očakávania a ukázali na akceleráciu ich rastu oproti januáru. Len maloobchodné tržby vo februári mierne spomalili tempo rastu oproti predošlému mesiacu, čo však bolo v súlade s odhadmi.
  • Dnes bude mať vo Frankfurte prejav prezident ECB Mario Draghi, po ktorom bude nasledovať jeho kolega z centrálnej banky Peter Praet.
  • V USA budú zverejnené odhadované februárové maloobchodné tržby na medzimesačnej báze, ktoré by podľa očakávaní mohli vymazať minulomesačnú stratu troch desatín percenta.

ZAUJALO NÁS

V minulom roku pribudol viac ako jeden dolárový miliardár denne.

Počet dolárových miliardárov vo svete v minulom roku narástol o 437 na rekordných 2694. Ich celkové bohatstvo narástol o 31 percent na rekordných 10,5 bilióna dolárov, čo predstavuje 13,2 percenta svetového HDP.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *