Stvrtok 04. júna. Meniny má Lenka

Ranný prehľad trhov 14. 5. 2019

Investície 14.05.2019 | 10:27 0 Komentárov
  • Americké akcie s najväčším jednodenným poklesom v tomto roku v reakcii na rast nervozity okolo americko-čínskeho obchodného sporu, keď Čína zaviedla odvetné zvýšenie ciel a americký prezident Donald Trump sa prezentoval agresívnym slovníkom.
  • Zo zvýšenej averzie voči riziku profitovali bezpečne vnímané americké štátne dlhopisy a zlato.
  • V noci sa po slovách amerického prezidenta Donalda Trumpa situácia na trhoch čiastočne upokojila, keď povedal, že sa chce strentúť s čínskym prezidentom Xi Jinpingom a verí v úspech rokovaní.
  • Vo všeobecnosti je situácia stále napätá, no sem tam vidieť svetlo na konci tunela, keď rokovania medzi oboma krajinami pokračujú a trhy dúfajú v ich úspešné uzavretie, hoci je ťažko povedať kedy sa tak stane.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na zámorských trhoch zažili v úvode týždňa kritický deň. Oznámené protiopatrenia zo strany Číny, ktorá sa rozhodla reagovať na protekcionizmus zo strany USA uvalením taktiež vyšších colných taríf na americký tovar v hodnote 60 miliárd dolárov od 1. júna, spustili na trhoch novú vlnu výpredajov. Akcie si odpísali viac ako 2 percentá, čo bol najväčší denný prepad v tomto roku. Najhoršie sa darilo technológiám, keď napríklad Apple stratil takmer 6 percent hodnoty. Zvyšujúce sa obchodné napätie poháňalo do červených čísel aj európske akcie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zvýšená averzia voči riziku upriamila pozornosť investorov k bezpečným prístavom, čo vystrelilo prudko nahor ceny amerických štátnych dlhopisov a spôsobilo masívny pokles ich výnosových kriviek. Obdobná situácia bola aj pri európskych dlhopisoch.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečné útočisko ťažilo z negatívneho sentimentu na akciových trhoch a priblížilo sa k hranici 1300 dolárov za uncu. Eskalácia americko-čínskeho obchodného sporu nepriala ani rope, nakoľko prevládajú obavy že predlžovanie sporu by mohlo viesť k spomaleniu globálneho rastu a zníženiu dopytu po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár reagoval na zintenzívnenie obchodnej vojny prekvapivo neutrálne a voči euru sa bez výraznejšieho pohybu udržiaval na úrovni 1,122 dolára. Naopak čínsky juan prudko deprecioval na najnižšiu hodnotu od Vianoc. Obchodné trenice aj naďalej priali menám bezpečného prístavu ako je japonský jen a švajčiarsky frank.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera Čína oznámila avizované odvetné opatrenia po americkom zvýšení ciel na vybrané čínske dovozy vo výške 200 miliárd dolárov z 10 na 25 percent. Takisto zvýši clá na 25 percent z predchádzajúcej 5 alebo 10-percentnej úrovne na americké tovary v objeme 60 miliárd dolárov, ktoré začnú platiť od 1. júna. Týkajú sa širokej škály produktov, no cielia najmä na americké poľnohospodárske produkty, na ktorých exporte Bielemu domu najviac záleží.
  • Hoci včera celý deň gradovalo napätie okolo obchodného sporu medzi USA a Čínou po ďalších agresívnych tweetoch amerického prezidenta Donalda Trumpa z rána (poludnia nášho času) a po čínskej odpovedi na zvýšenie amerických ciel na čínske dovozy, v noci sa situácia čiastočne upokojila. Trump povedal, že si myslí, že obchodné rokovania s Pekingom uspejú a dodal, že sa plánuje stretnúť s čínskym prezidentom Xi Jinpingom na budúcomesačnom stretnutí G20 v Japonsku. Na  druhej strane Spojené štáty sú stále pripravené zaviesť clá na všetky dovozy z Číny.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy budú naďalej pozorne sledovať vývoj okolo americko-čínskych obchodných vzťahov, ktoré teraz diktujú vývoj.
  • Z makrodát bude dopoludnia pozorne sledovaný májový prieskum ZEW z Nemecka, kde sa očakáva ďalšie zlepšenie v nemeckej ekonomike a konečne by sa malo zlepšiť aj hodnotenie súčasnej situácie. To by malo byť ďalším znakom odrazu nemeckej ekonomiky.
  • Okrem toho dorazia z Európy marcové čísla miery nezamestnanosti z Veľkej Británie spolu s tempom rastu miezd a marcová priemyselná produkcia z eurozóny.

ZAUJALO NÁS

Smartfóny devastujú trh s fotoaparátmi                            

Nástup smartfónov sa v posledných rokoch drasticky podpísal na celosvetovom predaji fotoaparátov. Kým v roku 2010 sa predalo ešte rekordných 12,1 miliónov kusov, v minulom roku to už bolo len 19,4 milióna kusov, čo bol medziročne pokles o 22 percent. Tohtoročné čísla naznačujú pokračovanie tohto trendu. Za prvý kvartál sa predalo len 3,2 milióna kusov fotoaparátov, čo je prepad až o 27 percent, pričom nižšie predaje boli naposledy v roku 1984. Dlhodobo klesá hlavne predaj lacných fotoaparátov, ktorým sa smartfóny stále viac vyrovnávajú. Záujem spotrebiteľov pretrváva u drahších a kvalitnejších fotoaparátoch, čo sa prejavuje aj na tržbách, ktorých prepad bol v minulom roku výrazne menší v porovnaní s poklesom predaja kusov, len 8 percent.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *